Informatie Politie Australië waarschuwt voor'levensgevaarlijke' kaarten Apple Raad voor Cultuur over kadastrale Hulpkaarten Teunissen 'Professor Honoris Causa'in China Bingo met kaarten en atlassen Informaticus claimt Gl en landmeten SYDNEY - De fouten in de kaarten van Apple op de iPhone en iPad kunnen dodelijk zijn, waarschuwt de Australi sche politie maandag. De politie moest al verschillende automo bilisten redden die verdwaald waren in de wildernis van het binnenland van Australië. De plaats Mildura staat in de kaart-app van Apple 70 kilometer verder naar het zuiden dan de daadwerkelijke locatie. Automobilisten komen daardoor mid den in het nationaal park Murray Sunset terecht. Daar is geen water en de tempera tuur kan oplopen tot 46 graden. Sommige bestuurders zaten al 24 uur zonder eten of water vast in het park voor de politie hen kwam redden. Er is al eerder kritiek geuit op de kaart- dienst van Apple. Sinds iOS 6 gebruikt het bedrijf een eigen app in plaats van Google Maps. Echter er ontbreken nog een aantal functionaliteiten en sommige informatie klopt niet. Apple heeft al excuses aange boden en belooft beterschap. De Raad voor Cultuur zond op 3 december 2012 een brief aan de minister van OCW over 'digitale vervanging'. Daarin komt ook de kadastrale Hulpkaartenkwestie aan de orde: '...recent kreeg de raad een signaal over de digitale vervanging van de zogeheten hulp- kaarten van het Kadaster. Gewezen werd op de cultuurhistorische waarde van de originele kaarten, die als gevolg van digitale vervanging voor vernietiging in aanmerking komen. De informatie blijft weliswaar - digi taal - behouden, maar de cultuurhistorische waarde van het origineel gaat verloren. De raad realiseert zich terdege dat in de praktijk al langer digitale vervanging met een daarop volgende vernietiging van het origineel plaatsvindt. Het gaat in deze brief niet om nieuwe inzichten van de raad, maar om leidraden, kennis en inzichten, die in de praktijk zijn ontwikkeld: de hiervoor bedoelde criteria. De nieuwe regeling ter ondersteuning van het vervangingsproces biedt een unieke gelegenheid die praktijk te verstevigen en bestendigen. De criteria betreffen niet de digitale reproductie van archiefbescheiden in de dynamische fase van archiefbeheer, maar de vervanging achteraf van een al gevormd compleet archief zoals van de hiervoor genoemde hulpkaarten van het Kadaster. Het betreft dan ook bescheiden die, naast informatie als object, vaak ook een zelfstan dige ("intrinsieke") betekenis hebben. Ten overvloede merkt de raad op dat hij digitalisering toejuicht als middel voor ont sluiting en ruime toegang tot delen van een archief. De vraag of vervolgens het origineel ook daadwerkelijk kan worden vervangen (lees vernietigd) vraagt een aparte en kenbare afweging. Het zal u duidelijk zijn: de raad beschouwt digitale vervanging van te bewaren beschei den met daaropvolgende vernietiging als een zware beslissing.Terughoudendheid is opzijn plaats. We doen er goed aan ons te realiseren dat de technologie van scanning nog jong is en vernietiging voor eeuwig. Dat geldt ook voor de praktijk van digitaal bewaren: blijft het digitale document door de eeuwen heen toegankelijk zoals nu de middeleeuwse oorkonden? Bovendien is het de vraag of in de toekomst de huidige digi tale technologie niet vervangen wordt door een compleet nieuwe, nu nog onbekende; zoals ook de digitale technologie de analoge is opgevolgd. Mocht dan een nieuwe, betere reproductie nodigen mogelijk zijn, is het vernietigde origineel niet meer voorhanden'. (www.cultuur.nl) Prof.dr.ir. PeterTeunissen (TU Delft) is benoemd tot'Professor Honoris Causa'van het Geodesie en Geofysica Instituut van de Chinese Academie van Wetenschap pen (CAS). Deze titel is hem toegekend vanwege zijn bijdragen aan de Mathemati sche Geodesie. Met het CAS doet Teunissen o.a. onderzoek naar het in ontwikkeling zijnde Chinese satellietnavigatiesysteem. Het Chinese systeem Beidou/COM-PASS is nagenoeg operationeel voor de Asia- Pacificregio en zal, met een geplande uit breiding naar 35 satellieten, naar verwach ting in 2020 volledig operationeel zijn. (Nieuwsbrief NCG 2012-3, december) 'Bij Henri Godts was het op 16 oktober jongst leden bingo met de kaarten en atlassen. Niet alles ging weg, maar een paar verkopen maakten dat dubbel en dwars goed. Een atlas van Jean (m.z.Joan, red.) Blaeu uit 1663, met daarin opgenomen een paar extreem zeld zame kaarten op het gebied van de astrono mie, bracht niet de verwachte 20.000 euro op, maar schoot door tot maar liefst 110.000, en een Italiaans stedenboek van dezelfde maker, in 1704 uitgegeven door de Amsterdammer Pieter Mortier, deed 35.000 euro.' (Caspar Wechgelaer in: tijdschrift Boeken post nr 123 jan./febr. 2013) De informaticus Prof. Dr.lng. Frank Boochs van de Fachhochschule Mainz verwierf eind november de Akademiepreis des Landes Rheinland-Pfalz. Hij presenteerde daarbij een voordracht uit zijn vakgebied met als titel „Geoinformatik und Ver- messung. Ingenieurswissenschaften mitTradition - innovativ, interdisziplinar und zukunfts- weisend". (www.vdv-online.de) Geo-lnfo 2013-1 31

Geo-Info | 2013 | | pagina 33