Blijft het plakken? Redactioneel MIJNGIN Frans Rip Dit gaat niet over behang. Half december had ons labw een dagje op de hei. Niet letterlijk natuurlijk, dat zou te koud zijn in die tijd van het jaar. Voor onze buitenlandse promovendi werd het aangeduid als "retreat", en inderdaad, we trokken ons even terug, 's Ochtends ging het over onderzoek en was de voertaal Engels, zodat de promovendi mee konden praten. Het middag programma was gewijd aan onderwijs met als voertaal Neder lands. Later was er eten en muziek. In het onderzoekdeel zat een programmapunt dat ook relevant is voor dit redactioneel, namelijk een presentatie over Stick Factors. Misschien kent u dat: zes kenmerken die een gebeurtenis of een product moet hebben om onthouden te worden, bijvoorbeeld door een klant. Na de presentatie moest er direct mee geoefend worden. Een spoedcursus, zodat het onderwerp beter bleef plakken. Het leek me aardig om te eens te kijken in hoeverre dit nummer van Geo-lnfo die kenmerken heeft. De uitkomst is vast interes sant voor adverteerders, want wie wil adverteren in een blad met een lage plakfactor? En natuurlijk ook voor auteurs, want iedereen wil toch dat z'n stuk onthouden wordt? De zes plakfactoren zijn: Simple (houd het eenvoudig) Unexpected (zorg voor iets onverwachts, verrassends) Concrete (maak abstracte dingen concreet) Credible (wees geloofwaardig, toon bewijsmateriaal) Emotional (probeer een emotionele snaar te raken) Story (zorg voor een verhaal: over emotionele groei, het aangaan van een uitdaging) Vallen deze zes kenmerken te verbinden met onderdelen van dit nummer van Geo-lnfo? Ik doe een poging. Het stuk over de 3D Pilot slotdag scoort naar mijn smaak op de meeste punten. Er zit zelfs een beetje emotie in, alleen de verrassing ontbreekt. Doorgaans zit dat onverwachte wel in de rubrieken Open Kaart en In Beeld: mooie of rare kaarten, verrassende loopbaanontwik kelingen. Die rubrieken bieden ook concrete elementen, waar een verhaal bij hoort. Historische onderwerpen, zoals deze keer hulpkaarten van het Kadaster, hebben volgens mij onder meer een aanzienlijke emotionele lading: liefde voor het verleden of wat daar nog van over is. Enzovoort. U kunt het beter zelf doen. Je kan in principe elke tekst of film (denk aan reclamebood schappen!) langs deze simpele SUCCES-meetlat leggen. (Had u het acronym gezien?) De uitkomst is precies noch nauwkeurig, maar je wordt je er als auteur wel beter van bewust hoe het met de plakfactor van je stuk is. En als hoofdredacteur kijkje natuur lijk naar de plakfactor van je blad als geheel. Waarom werd op die ochtend in december eigenlijk een presentatie over Stick Factors gehouden? De aanleiding was het eindrapport van de onderwijsvisitatie commissie over het MSc- onderwijsprogramma Geo-lnformation Science van Wageningen Universiteit. Dat programma werd zeer gunstig beoordeeld en daarmee opnieuw voor zes jaar geaccrediteerd. Wel gaf de commissie aan om meer aan branding en marketing te doen. Vandaar de cursus voor docenten en onderzoekers: zorg datje resultaten blijven plakken door de STICK factoren te gebruiken! Voor dit blad en voor het hele vakgebied geldt eigenlijk het zelfde. 1. Wageningen University, Laboratory of Geo-information Science and Remote Sensing. Het is beleid om Engelse namen te gebruiken. 2. Presentatie door Anton Vanhoucke (Fabrique) en Yno Papen (WUR/ Papen Klei). Via MIJNGIN wordt de GIN-ledendatabase up-to-date gehouden. We zijn er met z'n allen in geslaagd om van onze leden betere gegevens in deze database te plaatsen. Op basis van de nu beschikbare informatie starten we binnenkort een lezerspanel. De bevindingen en ideeën uit deze groep zullen we onder deze rubriek opnemen en publiceren. Meer informatie over MIJNGIN en hoe daar gegevens aan te vullen en te verbeteren vind je op www.geo-info.nl. Geo-lnfo 2013-1 3

Geo-Info | 2013 | | pagina 5