'Verordening voor de bijhouding van het Kadaster van het Koninkrijk België' Kaart gebruikt bij de grondbelasting (bron: Nationaal Archief NL-HaNA_4.Kador-GB_137C.07). vinden, waarop door kleurverschillen goed te zien is hoe die bijhouding plaats vond. Maar welke percelen verdwenen er nu (in het dienstjaar 1933) precies op de plaats van een nieuwe vishal? Daarvoor heb je toch een hulpkaart nodig. Alle vijftien, de oudste van 1840, zijn bewaard gebleven. Op de volgende bladzijde een fragment uit de laatste hulpkaart van voor het bombardement in 1940. Een deel van de vervallen percelen is nog uit de tijd van het minuutplan, maar voor het ontstaan van de percelen 1789,1790, 1794,2409,2441 en 2585 en het vergaan van hun voorgangers, moeten we toch écht de oudere hulpkaarten raadplegen, iets anders is er niet. Al in 1844 werd dat vastgesteld, maar het Kadaster is dat ken nelijk vergeten, of wil het niet weten. Maar hoe was het tot 1844? In de Recueil Méthodique ofwel Méthodique Verzameling van 1811/1812 was omtrent de bijhouding van de kadastrale plans niets geregeld; men had tot 1832 ongetwijfeld de handen al vol aan het goed vastleggen van de begintoe stand in onder meer minuutplans, Oor spronkelijk Aanwijzende Tafels en leggers. Maar in 1832 kwamen er de 'Verordeningen ter instandhouding van het kadaster van het Koninkrijk der Nederlanden' [1], met onder meer de volgende bepaling: 'Art. 17. Wanneer het blijkt, dat een perceel, met betrekking tot hetwelk van de suppletoire stukken reeds is gebruikgemaakt, often aanzien van deszelfs plaatselijke gesteld heid, of alleen ten aanzien van de eigen- domsregten, eene nieuwe verandering heeft ondergaan, dan wordt aan deze nieuwe verandering, op dezelfde wijze als voor de eerste, overeenkomstig de in art. 12,13 en 15 gegevene voorschriften, gevolg gegeven; dat is, men stelt (wanneer de verandering aanleiding geeft om aan de plans iets te doen) door onderhaling, met rooden inkt, van het nommer des veran derden perceels, op het eerst opgemaakte suppletoire plan, een verwijzingsteeken naar een tweede suppletoir plan, waarop de nieuwe grenzen worden afgebeeld; terwijl de omschrijving van het perceel in de suppletoire aanwijzende tafel doorge haald, en nevens dezelve, in de daartoe bestemde kolom, eene verwijzing wordt geplaatst naar een nieuw volgnommer van dat stuk, onder hetwelk de aanwij zingen, uit de veranderingen voortsprui tende, worden aangeteekend. Ingeval van latere veranderingen, betrek king hebbende tot hetzelfde stuk gronds, gaat men op gelijke wijze te werk, door namelijk nieuwe suppletoire plans op te maken, en op de suppletoire aanwijzende tafel nieuwe volgnommers te openen; waarbij evenwel al wat in de oorspron kelijke stukken, of in de reeds bestaande suppletoire stukken gevonden wordt, leesbaar wordt gelaten, ten einde men te allen tijde, wanneer zulks noodig is, al de veranderingen doorgaande, welke opvol- gelijk hebben plaatsgehad, terug kunnen komen op den stand van zaken, zoo als die op het oogenblik van het afsluiten der oorspronkelijke stukken, of op ieder ander later en bepaald tijdstip, was, of geacht werd te zijn.' Arme landmeter of tekenaar die dit moeizame proza, laat staan de werkwijze, moest begrijpen. Dan toonden onze zuiderburen, waarmee we kort voordien nog 'samen'waren opgetrokken, iets meer inzicht in wat het menselijk brein aankan. Er zijn ook (hier weggelaten) verwijzingen naar een ModeHenboek] voor Nederland is mij zoiets onbekend. Brussel, 1835 [2] [hier door mij vertaald uit het Frans, vdS] TITEL II. Wijze van mutatieverwerking op de plans en andere kadastrale stukken EERSTE HOOFDSTUK Oorspronkelijke en supplementaire plans 8. De mutaties zullen niet plaatsvinden op de oorspronkelijke plans, maar op supplementaire plans. 9. De supplementaire plans dienen ertoe alle veranderingen in de figuratie aan te wijzen die het terrein ondergaat. Zij worden getekend op vellen papier Grand-Aigle waarop de ruiten van de oorspronkelijke plans exact zijn gere produceerd. De percelen die wijzigingen ondergaan 6 Geo-lnfo 2013-1

Geo-Info | 2013 | | pagina 8