Geodeticus in crisis Column ir. Arie J. Duindam Goed, we zijn met dit blad toch onder elkaar, dus ik wil best even met u delen dat ik momenteel een identiteitscrisis heb. Vorige week was ik samen met alle andere geo's op het PDOK congres. Viel u iets bijzonders op aan de vorige zin? Ja, u mag even teruglezen. Het gaat om de term "geo's", waarmee wij allen onder elkaar, als lezers van dit blad, wel weten wie er worden bedoeld: sociaal geografen die het nooit gemaakt hebben als sociaal geograaf en nu werken als GIS consultant, fysisch geografen die het nooit gemaakt hebben als fysisch geograaf en nu werken aan geo-databases, geodeten die het nooit gemaakt hebben als geodeet en nu werken aan de geo-informatie-infrastructuur, geo-informatiekundigen die het nooit gemaakt hebben als geo- informatiekundige en nu werkzaam zijn binnen de geo-ict. Enfin, de geo's dus. En de geo's doen iets wat lijkt op kaarten maken, Google Maps en TomTom, dus de geo's zijn gaaf! Maar het blijft allemaal moeilijk uit te leggen aan de rest van de wereld. Het zou handig zijn om een omschrijving te hebben die werkt op verjaardagsfeestjes, op visitekaartjes, onder e-mails en op een Linkedln profiel. Een wervende titel voor onderwijsdoel einden zou ook wel handig zijn. Om met dat laatste te beginnen: het grote voordeel van oudere of meer generieke studierichtin gen is dat ze leiden tot een herkenbaar beroep. Als je rechten studeert dan word je jurist of criminoloog, als je geneeskunde studeert dan word je arts, als je sociale geografie studeert dan word je sociaal geograaf, als je geschiedenis studeert dan word je historicus en als je geomatics studeert dan wordt je een ge- o-in-for-ma-tie-kun-di-ge. Dat laatste bekt niet zo lekker, en nie mand weet wat het is. Je kunt ook zeggen datje een geo-ict'er bent, maar dat werkt ook niet, wantje moet er voor je eigen ego meteen bij uitleggen dat je weliswaar een soort ict'er bent, maar geen computernerd, omdat je immers veel gaver bent vanwege de kaartenmakerij, Google Maps en TomTom, nou ja, in elk geval iets dat zijdelings te maken heeft met kaarten maken, Google Maps en TomTom, maar dan professioneel, met ArcGIS, PDOK en het NWB, en datje de business met de iet verbindt, of zoiets. Begrijpt u mijn identiteitscrisis inmiddels een beetje? Er is een betere term nodig voor"de geo"als aanduiding van een beroep. Een aansprekende generieke functietitel die herkenbaar is buiten onze eigen sector, die tot enthousiasme leidt bij aan komende studenten en liefst ook een fors statuur heeft, zodat aanzien en een goed salaris voor de toekomst gegarandeerd zijn. Ik heb een paar varianten bedacht. sociaal, fysisch en historisch geografen, maar je zou met recht kunnen beweren dat personen die zich bezig houden met geo- data en bijbehorende iet-systemen, kortom de geo's, zichzelf ook in meer algemene zin geografen zouden kunnen noemen. Ten slotte betekent geografie niet meer dan aarde (geo-) beschrijven (-grafie). De term is naar verluid bedacht door Eratosthenes van Cyrene, die bekend is geworden door zijn schatting van de omtrek van de aarde en het systeem van lengte en breedte. Geograaf is dus een prima beroepstitel. Of wat te denken van "geodeet"? Er is vanuit het verleden een zekere mate van exclusiviteit ontstaan dat met name mensen die ooit in Delft geodesie hebben gestudeerd zich geodeet noemen, maar ook hier is geen dwingende reden toe. De Delftse studie geodesie bestaat niet eens meer onder die naam, die heet nu geomatics. De enige geodesie studie in Nederland is de bachelor Geodesie bij de Hogeschool Utrecht, en deze opleiding heeft als aandachtsgebieden landmeetkunde GPS, geografische informatiesystemen, geometrische datakwaliteit, management geo-ict, kartografie visualisatie, precies wat een "geo" vandaag de dag bezig houdt; ook een prima titel dus. Of waarom geen wederopstanding van de "kartograaf"? Volgens de kartografen zelf gaat het binnen de kartografie om "het toegankelijk en hanteerbaar maken, en overdragen van ruim telijke informatie, met nadruk op de visualisatie en interactie, afgestemd op het oplossen van ruimtelijke problemen" (bron: Wikipedia). Voor de meeste geo's voldoet dit ruimschoots. PDOK maakt immers ook ruimtelijke informatie toegankelijk en hanteerbaar? Goed, er is nogal veel focus op het aspect van de visualisatie, maar met teveel nuance komen we ook nergens en juist de visualisatie leidt tot de meest aansprekende producten. Er zijn ook geo's die zich beter neograaf, geofiel, geonoom of geosoof zouden kunnen noemen. Zelf overweg ik om de titel "geodeticus" te gaan hanteren. Dit is een archaïsche variant van de geodeet, maar het zou ook prima voor de combinatie tussen geodeet en informaticus kunnen doorgaan. De term is vrijwel ongebruikt. Wonderlijk genoeg bestaat er wel een Esperanto vertaling van: de geodeziisto. Maar dat zegt natuurlijk niemand iets.? ir. Arie J. Duindam, geodeticus Waarom niet gewoon de term "geograaf" wat breder gehan teerd? De functietitel is relatief kort geleden gekaapt door 10 Geo-lnfo 2013-2 Geo Info 02-13.indd 10 18-02-13 09:34

Geo-Info | 2013 | | pagina 12