Geo-informatie op Kruikius' kaart van Delfland 1712 Het Hoogheemraadschap van Delfland heeft in 1701 aan de broers Jacob en Nikolaes Kruikius opdracht gegeven een gedetailleerde kaart te maken van het grondgebied van het Hoogheemraadschap van Delfland. In 1712 zijn de kopergravures gereed gekomen en in 1713 is hij in druk verschenen. CorNonhof, cor.nonhof@wxs.nl Geo-lnfo 2013-2 11 Geo Info 02-13.indd 11 18-02-13 09:34 Jacob Kruikius heeft daarbij de kaart niet mogen afmaken; hij is overleden toen die voor ongeveer driekwart klaar was. Het kaartbeeld beslaat 22 bij 22 km en is getekend op een schaal 1:10.000. In de stad huizen van Delft en Vlaardingen en in het kantoorgebouw van het Hoogheemraad schap van Delfland aan de Phoenixstraat in Delft hangen compleet samengestelde exemplaren (figuur 1). Het hele kaartbeeld is, afgezien van de eveneens gedrukte omlijsting, 220 cm hoog en 220 breed. Het kaartbeeld is opgebouwd uit 25 kaartdelen in een 5x5 raster en nog extra stroken voor de topversiering. De originele kopergra vures en de opberg kist zijn nog bij het Hoogheemraadschap in bezit. De kaart was bedoeld om de hoogheem raden de waterstaatkundige toestand van Delfland te tonen met de verantwoorde lijken voor het onderhoud. Zo staan bij de sluizen de gemeenten genoemd. Ook op de dijken staan tussen de grenspalen de onderhoudsplichtigen genoemd (figuur 2 en 3). Ook de kleine waterstaatkundige zaken worden niet vergeten. Zoals de gebroeders Kruikius het zelf zeggen op de kaart:" 't Hooge Heemraedschap van Delflant met alle de steden, dorpen, ambachten, litmaten, polders, blocken, gehughten, buerten, hofsteden, wonin gen, boomgaerden, tuynen, velden, sluy- zen, vaerten, vlieten, stranden, duynen, dycken, wegen, kaden, molens, bruggen, meeren, dobbens, wateringen etc. daer in gelegen op voetmaet". Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een kaart 1:10.000 is gemaakt. Dit is niet de eerste keer dat een onder zoek naar de nauwkeurigheid van een Figuur 1 - Kaart van Delfland in het stadhuis van Delft, Markt 7.

Geo-Info | 2013 | | pagina 13