Ambitie departement van I en M Visies van buiten Hans Kazan goochelde met andere kaarten E°GRA ptf 'Open Data met Open Armen' Slot Literatuur Waarnemend directeur-generaal Ruimte en Water, Henk Ovink, sprak over 'Ambitie I en M op het gebied van open geo-informatie'. Voorzitter Scholten begon zelf met GIS bij de intussen verdwenen RPD, maar introdu ceerde de jongere spreker toch fraai met 'De RPD is er ook nu nog, maar we noemen hem alleen anders.'Ovink zelf memoreerde dat sinds hij bij de overheid werkt alles minder en slimmer moet en er nu een minister Blok is met 'Excelsheets met smileys, alleen, die mondjes staan de verkeerde kant op'. Het PDOK-resultaat vond hij al mooi, maar maximaal uitnutten is nog een opdracht.Trots was de waarne mer ook op het Nationaal GeoRegister met vooral publieke domeinlicenties. Ovink beloofde ook: 'Er komt dit jaar een nieuwe Gideonnota. Dat zei ik vorig jaar ook, maar nu gaan we het echt doen!' Bij de open data miste hij bijvoorbeeld nog die van het Kadaster. Ovink besloot met de oproep aan alle in de zaal presente overheidsorganisa ties om zich bij PDOKaan te sluiten. Drs.Tom Kronenburg (PBLQ Zenc), één van de curatoren van het ePSIplatform (open dataplatform van de EC), was de volgende spreker. Zijn titel was'Open (geo)data op de kaart. De relatie tussen burger en overheid.' Hij zag betrokkenen de komende jaren nog druk bezig met de uitruil tussen transparan tie en privacy, al had 'geo'daar minder last van dan andere sectoren. Over'persoonlijke open data'vond hij dat Qiy ('je digitale ik') nog niet rond is.'Wie gaat er nog vooropen data betalen?'was een aardige open vraag van hem, al stimuleert die open data de economie dus zo enorm.... Bedrijfsdirecteur Lex Slaghuis (wiki/wise), mede-oprichter van 'Hack de Overheid!', sprak over'Onderne- Neography: toch PDOK-data uit méér blikken merschap en innovatie met open geodata'. De community van 1500 open datafans loopt als een trein en er waren in vier jaar al meer dan 200 Apps. Ook hij vroeg zich toch af hoe ondernemers de vruchten gaan plukken van de 140 miljard euro aan economische meer waarde van open data, want het lukte hem nog niet erg. Toch moet dé manier om geld te verdienen met open data zijn, door een waardevol bedrijf te ontwikkelen. Hij toonde een 'the art of the start'van een student die (ook weer eens) verkeersongevallen in kaart bracht en merkte dat gewone it-ers zo'n gebrek aan kennis van geo- it hebben ('Wat is RD?'). De oplossing lag dus in meer samenwerken en echt open geodata leek hem dan in 2022 geen droom dankzij 'nieuwe verdienmodellen en partnerships'. Ing. Ron Rozema (FugroGeoServices) had voor zijn lezing de fraaie titel 'Open Data met Open Armen'en vatte de missie van zijn bedrijf samen met'eigenlijk digitaliseren wij de aarde'. Daarbij werd men door zaken als 'wegwerpfotogrammetrie'met drones (geen Fugro-eigendom) geconfronteerd met de 'democratisering van de data! Open data zag hij als dé kans voor de overheid om oplos singen voor haar problemen aangereikt te krijgen door de innovatiekracht van het bedrijfsleven. Ook hij zat echter nog met het probleem 'open data zou een goudmijn zijn, maar nu moet het nog gebeuren'. Rozema zag als toekomstige baten meer samenwerken in ketens, toetreding van nieuwe partijen van buiten het geoveld, gebruik van mobiele sensornetwerken voor updates en meer inzicht dankzij Big Data en Linked Open Data. Op uitvoerend niveau zag hij een trend van lijnenkaarten naar 3D-puntenwolken. 'Van Consument naar Prosument'was de titel van de lezing van prof.dr.ir. Jan Rotmans (EUR). De pro-actieve consument wordt volgens deze hoogleraar een'prosument' in het tijdperk van de'glocalisering'oftewel het verlangen naar de eigen wortels. Hij behandelde de kantelperiodes met hard nekkig verzet van de bestaande ordes en paradigma's. Het in dat verband door hem gesignaleerde vervagen van de grens tussen producent en consument binnen de geo- informatie,'g.i. a la wikipedia', leek mij toch Marcel Steenis en Dzenita Murguzovic (Grontmij): 'Geoweb en Observ ontsluiten ook.' een al bekende cultuuromslag met de reeds wat vertrouwde crowdsourcing. Er zou ook binnen deze sector toch behoefte zijn aan 'friskijkers en dwarsdenkers'om een echte transitie te bereiken, maar de prof betwij felde of die lui wel in de zaal vol insiders zaten....'Eén doorbraakproject kan genoeg zijn, waarschijnlijk is daar inbreng vanaf de rand of van buitenaf voor nodig. De vraag aan u is wie?', aldus de spreker. Voorzitter Scholten stelde de andere prof een locatie- vraag:'Waar zitten de prosumenten?'Die bleken vooral in de stadsboerderijen in de grote steden van de randstad te zitten. Dat vond men allebei intrigerend en wie niet? Had niemand minder dan de ingehuurde goochelaar Hans Kazan de zaal voor de pauze al vermaakt, hij mocht tot slot ook de middag samenvatten, al stonden daarbij meer andere speelkaarten centraal. De ook oude bekende van Scholten, Rob van de Velde (Geonovum) mocht daarvóór even buiten het programma optreden. Hij haalde de opvolgende programmamanagers Ries Bode (Kadaster) en Pieter Meijer (Rijkswater staat) naar het podium. Zij kregen waarde rende geschenkjes, maar de dank was via hen voor alle medewerkers. De wekelijkse blog van Meijer zou hij gaan missen en uit een gevraagd handopsteken bleek dat ook voor velen uit de zaal te gelden... Adri den Boer (ook een oude bekende) Adri den Boer, Oogstjaar voor Publieke Dienstverle ning Op de Kaart (PDOK), in: Geo-lnfo 2012-1, p. 20-22 18 Geo-lnfo 2013-2 Geo Info 02-13.indd 18 18-02-13 09:34

Geo-Info | 2013 | | pagina 20