Stijgen de huizenprijzen, of niet? Open Kaart Wie wil het niet weten: stijgen de huizen prijzen nu eindelijk weer? Staan huizen weer korter te koop? Zelfs voor huurders is dat interessante informatie, want volgens deskundigen trekt de economie pas weer aan als ook de woningmarkt herstelt. RTL gaat op haar website (http://bit.ly/10hcjuH) een stap verder en wil antwoord geven op de vraag:"hoeveel daalde de huizenprijs in jouw regio?" Een bijzondere kaart die verdacht veel lijkt op de applicatie van de NVM (http://bit.ly/N1SvEA). 4e kwartaal 2012 t.o.v. 4e kwartaal 2011 Figuur 1 - De interactieve kaart op de website van RTL. Maarten Boddaert (cartograaf en ontwikkelaar geografische, educatieve producten): Aan deze interactieve kaart mankeert wel erg veel. Laat ik eens niet beginnen met de kaart maar met de verkeersborden rechtsboven. Normaal gesproken duiden deze op een bebouwde kom, maar deze keer wordt er een regio mee bedoeld. Het ziet er leuk uit, maar het werkt alleen maar verwarrend. Dan de kaart: normaal gesproken dient een kaart om regionale trends te kunnen laten zien. In deze kaart is bijvoorbeeld interessant, dat de prijzen in Zuidwest-Nederland minder zijn gedaald dan de rest van het land. Dit is helaas niet zichtbaar gemaakt. Heel sto rend zijn de grenzen van de regio's en de provincies. De regio's zijn slordig gedigitaliseerd. Ze sluiten niet aan op de provinciegrenzen en er vallen gaten, zoals het zuidwesten van de provincie Utrecht. De provinciekaart is van voor 1989. Woer den was toen al verhuisd naar de provin cie Utrecht. Later is de grens bij Loos- drecht en Vianen aangepast. Merkwaardig dat deze kaart 24 jaar later nog steeds als basiskaart wordt gebruikt bij RTL! Edward Mac Gillavry (adviseur carto grafie en geo-ICT): "Beter goed gejat, dan slecht bedacht" heeft de RTL-redactie gedacht toen zij deze interactieve infographic plaatsten. Als inspiratie diende de infographic op de NVM-website. Het lijkt met onze hang naar geometrische nauwkeurigheid op het eerste gezicht een verbetering, maar voor de effectiviteit van de informatie overdracht zijn de infographics inwissel baar en is de vormgeving slechts een dun vernislaagje onder het mom van huisstijl. Hoe had de infographic er dan uit moeten zien? Een - misschien saaie - choropleet met de negatieve en positieve ontwik kelingen in twee verschillende kleurtinten had volstaan. Hiermee was het ruimtelijke patroon direct inzichtelijk geworden. De interactiviteit had beperkt kunnen worden tot het tonen van de regionaam en exacte waarde in een kleine tooltip nabij het pijltje van de muis. Dan was het ook niet nodig geweest om dit in Flash uit te voeren, waardoor het ook op een iPad bruikbaar was geweest! Huizenprijzen per regio Noordwest Friesland muis over de keert om een regio te selecteren Figuur 2 - De originele interactieve kaart op de website van de NVM. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur'Handboek Geo-visualisatie'): De behoefte van kranten en websites om hun verhalen met statische of dyna mische, getalsmatige informatiedragers te larderen, groeit.Tot zo ver het goede nieuws bij dit voorbeeld. Veel ruimte voor afleidende opsmuk, zoals letterlijk de zee van 'te koop' borden en het reliëf in Duits land. Zuid-Holland is voorzien van meren en plassen, maar de overige provincies niet. Essentieel is de tekortkoming, dat de nog lege kaart met een zin'beweeg de muis over de kaart', moet uitnodigen tot interactie. Pas dan komt er (zeer beperkt) informatie in beeld. Een (dynamische) kaart moet in mijn ogen al op zichzelf uit nodigend zijn, of op zijn minst al interes sante informatie bevatten. Het resultaat is ook bedroevend. Ik zie slechts één 'chunk' informatie per keer. Ligging en getal moet ik dan onthouden. Vervolgens 'mag' ik als gebruiker naar een ander gebied. Bij het derde gebied ben ik het eerste gebied ver geten. Als geografie er niet toe doet, zie ik liever een tabel. Op volgorde. Dan zie ik meteen of mijn gebied een middenmoter is, of niet. Zonde. De interactie heeft geen informatie toegevoegd, maar weggestopt. Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks Infographics Congres): De cruciale fout in deze infographic is de provinciekaart als referentie. De NVM gebruikt immers een eigen regio-indeling (http://bit.ly/XZQevw) met provincie- overschrijdende gebieden als 't Gooi (Hilversum inclusief Baarn) en Ede (waartoe gemakshalve ook Veenendaal behoort). Een overlappende provincie kaart zal dus nooit passen en wekt verwar ring. Gezien de overeenkomstige fout ver moed ik, dat de NVM haar applicatie aan RTL Nieuws ter beschikking heeft gesteld, op voorwaarde dat het ontwerp overeen zou komen. De kleurkeuze is immers een mooi voorbeeld van het'downplayen' van de crisis in de woningmarkt: een choropleet, waarbij de grijswaarden corresponderen met de geclassificeerde percentages zou een dramatisch, donker gekleurd beeld geven. Een dramatisch beeld waaraan de NVM schijnbaar nog niet wil toegeven. Geo-lnfo 2013-2 19 Geo Info 02-13.indd 19 18-(

Geo-Info | 2013 | | pagina 21