GiN GIN Oost Bijeenkomst bij Geomatics Business Park Verslag 20032073 Een paar graden onder nul. Het landschap bedekt met een laagje sneeuw. De hemel zonder wolken. En dan rijdend in de weidsheid van de Noordoostpolder op weg naar een GIN Oost Bijeenkomst in Marknesse. Dat beloofde veel goeds voor de bijeenkomst. Join. Share. Discover. Geo-lnformatie Nederland Op donderdag 17 januari ontving het Geomatics Business Park (GBP) een kleine 40 geïnteresseerden in het voormalig Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Labora torium. Het GBP is een business en science park voor bedrijven en kennisinstituten, die omgevingsinformatie produceren over onze leefomgeving. De basis hiervoor is kennis van processen die zich afspelen op het aardoppervlak. Hetgebruikvan geowetenschappen, aardobservatie en informatietechnologie levert een unieke combinatie op deze snel groeiende markt. In de inleiding vertelde Gert van der Burg, directeur van het GBP, over de twee gescheiden werelden van de aardobserva tie en de geo-informatie. Aardobservatie aangestuurd vanuit de Ruimtevaart en het ministerie van Economische Zaken en geo-informatie aangestuurd vanuit Geomatic Gert van der Burg, directeur GBP. het ministerie Infrastructuur en Milieu. Gert ziet beide werelden - ondanks verschillende ontstaanswijze - op zowel beleidsmatige als inhoudelijke kant naar elkaar toe groeien. Na de pauze krijgt zijn presentatie een vervolg. De volgende spreker, Niek Schaap van Geoserve, trok direct de aandacht van het publiek met het aankondigen van een prijsvraag. 'Zo houd ik het publiek scherp', was zijn onderbouwing. Welke vraag tot een mooie prijs zou leiden, vertelde hij uiteraard niet. Sinds 1997 is Geoserve distributeur van satellietbeelden. Ondanks dat luchtfoto's nauwkeuriger zijn, meer detail bevatten en goedkoper zijn, worden satellietbeel den veel gebruikt. Het doel is vaak moni toring van gegevens. Enkele voorbeelden van projecten welke Geoserve uitvoert, zijn het detecteren van olieverspilling, visualiseren van de groei/krimp van de ijskappen, controleren van aangiften van boeren en Ice Mapping. Dat laatste heeft betrekking op het nog wel of niet kunnen bereiken van in aanbouw zijnde boorplat- forms in de Kaspische Zee. Met behulp van steeds nieuwe satellietbeelden is de actuele situatie inzichtelijk. Aan het einde van zijn presentatie stelde Niek de prijsvraag.'Uit hoeveel satellieten bestaat de satellietconstellatie van Geoserve'? Antwoorden kunnen gestuurd worden naar sales@geoserve.nl. Hein Zelle, werkzaam bij BMT ARGOSS, was de tweede spreker. BMT ARGOSS is een adviesbedrijf dat innovatieve diensten ontwikkelt, gebaseerd op meteorologische en oceanische gegevens. Zij ondersteunt systemen voor omgevingsinformatie door het verwerken en toepassen van radar-, optische en akoestische metingen in spe cialistische modellen. Hein begint zijn pre sentatie met de stelling: zonder informatie over weer en golven, is werken op zee onmogelijk. Gedetailleerde golfmodellen hebben een voorspellende functie voor de golven van over 5 dagen. Hiermee kunnen werkzaamheden op zee worden gepland. Ook het toevoegen van meteorologische gegevens aan modellen heeft - volgens Hein - veel waarde. De rookontwikkeling en de verspreiding bij bijvoorbeeld de brand in Moerdijk (2012) kon goed gevolgd en voorspeld worden (ook in verticale zin) door bekendheid met de weersomstandig heden van dat moment. Door koppeling van data ontstaat de mogelijkheid voor het nemen van slimmere conclusies en acties in rampsituaties. Door drukke werkzaamheden van de eerste twee sprekers is het programma iets veranderd en hebben zij eerst hun presentatie gehouden. Nu gevolgd door de eigenlijk als eerst geplande, inleidende presentatie van Gert van der Burg. Zijn pre sentatie begint met een satellietbeeld van de aarde bij nacht. De steden duidelijk herkenbaar. Zo ook de Nijldelta in Egypte. En de politieke verschillen in Noord- en Zuid Korea zijn onmiskenbaar (zie kader). 'Waar licht is, zijn menselijke ingrepen op de leefomgeving', vervolgt Gert. Nu terug naar waar wij vandaag op bezoek zijn. De volgende link geeft u een prach tige video van de aarde bij nacht. http://www.quest.nl/video/ de-aarde-bij-nacht Geomatics Business Park is een kennisdo mein van 120 mensen met een jaaromzet van ca. 15 miljoen euro. Binnen het GBP delen de koplopers van de geomaticasec- 30 Geo-lnfo 2013-2 Geo Info 02-13.indd 30 18-02-13 09:35

Geo-Info | 2013 | | pagina 32