tor hun schat aan kennis, innovatievermo gen en inzicht in (internationale) markt segmenten. De toekomst ligt volgens Gert op het gebied van onbemande vliegtui gen en de sensortechnologie. De uitda ging hierbij is het bij elkaar brengen van de data en het juist toepassen. een ontmoeting met andere bezoekers. Alles voortreffelijk verzorgd door GBP. Na de pauze sprak Hans van Leeuwen, directeur Geocycli, over CIWK: Convenant Informatieketen Water en Klimaat. Het CIWK heeft als doel verschillende partijen in de informatieketen beter te laten samenwerken bij het vertalen van high tech gegevens (zoals ruwe satellietdata) naar ruimtelijk informatie. De focus ligt op bescherming tegen overstromen (te veel water) en voedselzekerheid (te weinig water). Het gaat daarbij om informatie die nodig is voor praktische oplossingen, zoals bijvoorbeeld irrigatieadvies voor de boer en waarschuwen tegen hoog water. Inmiddels zijn de betrokken partijen al op diverse fronten actief. Nieuwe technische mogelijkheden in de ruimtevaart en geomatica worden in snel tempo omgezet naar praktische toepassingen. De laatste spreker, Hein Noorbergen, nam ons mee terug naar de tijd van bestellen per brief en het enkele dagen later ont vangen van de gevraagde satellietbeel- den. Hein is werkzaam bij NLR en heeft de ontwikkeling meegemaakt van het eerder beschreven proces naar het online bestel len van beelden. Hij laat enkele satelliet- beelden zien, waarvan één van woensdag 16 januari jl. Op dit beeld zijn in Nederland de meren zonder sneeuw heel goed zichtbaar (zwart). Aan de hand van dit beeld kunnen schaatsliefhebbers de beste locatie selecteren/Jullie zijn zeker ook betrokken bij het wel of niet doorgaan van de Elfstedentocht', zegt iemand uit het publiek. Hein geeft ons vervolgens een kijkje in de wereld van de UAV's, Unman ned Aerial Vehicle. De activiteiten van de NLR op dit gebied liggen in het onderzoe ken van het nut en de noodzaak van de eindgebruiker, het contact houden met de Nederlandse industrie en het ondersteu nen van de overheid op het gebied van de regelgeving. Dat laatste ligt overigens erg ingewikkeld. Als toepassingsgebieden van de UAV's noemt Hein o.a. het - bij calamiteiten - snel in beeld brengen van de locatie, monitoren van overstromingen, magazijnbeheer en gerichte en efficiënte bemesting in de landbouw.Tenslotte worden de toehoorders gewezen op de gevoeligheid van de UAV's voor obstakels, de veiligheid en de regelgeving. Commissie GIN Oost Katinka Roebert Na deze interessante lezingen was het tijd voor een broodje, een kopje soep en Hans van Leeuwen. Een kijkje in de zaal. Geo-lnfo 2013-2 31 Geo Info 02-13.indd 31 18-(

Geo-Info | 2013 | | pagina 33