GtN Hoger beroep tegen vernietiging hulpkaarten Caert-Thresoor 2012-4 Samenwerking Geometius en SenseFly GIS beperkt houdbaar? Vooraankondiging GIN 10 jaar jong 20032013 Ir. René van der Schans te Bennekom is mede namens de leden van de werkgroep DWEC uit Ede al op 24 oktober 2012 bij de Raad van State in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Rechtbank te Utrecht in de zaak tussen hen en de Raad van Bestuur van het Kadaster. Het betreft de vervanging en vernietiging van kadastrale archiefbescheiden, in het bijzonder de hulpkaarten. De gronden van het beroep betreffen de onderbouwing van het vonnis, onder meer: weglating van stukken, onvoldoende verwijzing naar de wettelijke bepalingen en verwijzing naar argumenten die eisers stellen beslist niét te hebben aangevoerd. 'Anders dan de Rechtbank schijnt te menen, gaat het ons niet om de toegankelijkheid van de originele kadastrale archiefbescheiden, maar om de waarborging van de cultuurhistorische waarden van die stukken. Door dit vonnis blijkt het redelijkerwijs onmogelijk om op archiefrechtelijke gronden (met name art. 6 van het Archiefbesluit) bezwaar te maken tegen vernieti ging van cultuurhistorisch erfgoed na digitale reproductie. Om deze reden vragen wij om vernietiging van het vonnis, ontvankelijkheid verklaring, en inhoudelijke behandeling van de in deze kwestie aangevoerde archiefrechtelijke bezwaren', aldus hun brief. Bij het ter perse gaan van dit nummer 2013-2 was de datum van behandeling door de Afdeling Bestuursrechtspraak nóg niet bekend. Adri den Boer, redacteur Geometius breidt haar activiteiten en leveringsprogramma uit op het gebied van luchtfotogrammetrie. Geometius heeft begin 2013 een intentieverklaring ondertekend met SenseFly, een vooraanstaand fabrikant van UAV's. Met deze nieuwe samen werking vergroot Geometius haar specialisme in de verschil lende marktsegmenten. "Vanuit de eisen van de dagelijkse bedrijfsvoering wordt door veel organisaties beperkt rekening gehouden met digitale duurzaamheid. Andere belangen, zoals verantwoording en cultuurhistorisch belang blijven echter op de achtergrond. Er zijn nauwelijks organisaties die een afgewogen bewaarbeleid heb ben dat van toepassing is op alle digitale informatie. Dit uit zich onder andere in het gegeven dat bij de aanschaf en inrichting van systemen als bedrijfapplicaties, CAD- en GIS-systemen over het algemeen geen rekening wordt gehouden met de eisen voor duurzame toegankelijkheid." Uit: 'Beperkt houdbaarDuurzame toegankelijkheid in een digitale omgeving bij de rijksoverheid', Inspectierapport 20-12-2012 www.erfgoedinspectie.nl Delflandse kaart van het Robbeneiland (Zuid-Afrika) tegen 1700. Uitgave 2012-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De meetkundige grondslag van de Kaart van Delfland van 1712 door de gebroeders Kruikius, door Cor Nonhof; De'ganz revidierte Druck'van Ferrari's wandkaart van Suriname, door Lowie Brink; De Atlas der Nederlandsche Overzeesche Bezittingen in de kaartenverzameling van het Koninklijk Instituut voor deTropen, door Piet Broeders; De eerste legpuzzel voor een puzzelraam, door Geert Bekkering. Geo-lnformatie Nederland 14 februari 2003 is de vereniging Geo- informatie Nederland officieel opgericht. Het bestuur wil dit feit met de leden en de Gl community gaan vieren in het najaar van 2013. De ideeën gaan in de richting van een bijeenkomst, waarin we een beetje terugkijken, maar vooral vooruit kijken naar de toekomst! Met een feestelijke afsluiting van'GIN 10 jaar jong'willen we proosten op de komende jaren. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortge zet met die van het hoogheemraadschap van Delfland te Delft. Algemene informatie: www.caert-thresoor.nl Wil je mee organiseren? Graag dan een e-mail voor 15 maart naar m.debakker@geo-info.nl Geo-lnfo 2013-2 33 Geo Info 02-13.indd 33 18-02-13 09:35

Geo-Info | 2013 | | pagina 35