Ondersteuning van 3D IMGeo door commerciële software Broninformatie voor de opbouw van 3D IMGeo data Een selectie van de eisen uit de Technische Specificaties voor 3D IMGeo (Geonovum, 2013) IMGeo is een formele ADE (Applica tion Domain Extension) van CityGML. De semantiek en geometrie van 3D IMGeo data kan daarom worden herkend en bewerkt door software die CityGML 2.0 ondersteunt. Binnen de 3D Pilot heb ben een aantal bedrijven (Safe software, Bentley, MOSS en CPA Systems) dit laten zien in de"3Ü IMGeo-CityGML estafette" (www.geonovum.nl/sites/default/files/ scenario_3d_imgeo_relay_final.pdf). De uitkomsten van de estafette zijn beschikbaar als Youtube filmpjes (zie www.geonovum.nl/content/films-relay). - LOD2-LOD3 Bomen en Inrichtingsele menten 4- Eisen ten aanzien van textuur De eerstgenoemde drie onderwerpen zijn in het voorgaande artikel behandeld. Dit artikel bespreekt de eisen ten aanzien van textuur, maar vat eerst samen wat de technische specificaties over de bronin formatie vermelden, welke kan worden gebruikt bij de opbouw van 3D IMGeo data. Het spreekt voor zich dat de broninforma tie die voor opbouw van 3D data wordt gebruikt, bepalend is voor het resultaat. Hieronder worden enkele van de diverse kwaliteitsaspecten met betrekking tot de broninformatie besproken. De specifica ties leggen de nadruk op broninformatie waarover organisaties al beschikken of gemakkelijk kunnen beschikken. Ambitieniveau Hoewel de toepassing van de gegevens het uitgangspunt moet zijn, bepaalt de beschikbare brondata ook vaak het ambi tieniveau van de modellering. Als gebruik kan worden gemaakt van data waarover de organisatie al beschikt of van data die tegen relatief lage kosten kan worden ingewonnen, zijn ook de kosten van de opbouw van 3D modellen laag. Ruwweg kunnen de volgende 3D objecten met de volgende brondata worden gemodel leerd (voor de betekenis van LOD wordt verwezen naar het kader hierover): panden in LODi kunnen worden gemodel leerd als er topografische data beschikbaar is, die object georiënteerd is gestructu reerd (zoalsTOPioNL, BGT of BAG) in com binatie met (globale) hoogte-informatie; panden in LOD2 kunnen worden gemo delleerd als ook hoogte-informatie van Figuur i - AHNi (laserdata; puntenwolk) van Amersfoort stationsplein, zonder maaiveld. (Bron: AHN, www.ahn.nl) Eis 33- Het 3D model moet alle data bevatten die nodig zijn om de volledige en eenduidige relatie te leggen tussen textuurinformatie en geometrie. Eis 34. Aan alle objectvlakken wordt een textuur toegekend, uitgezonderd het grondvlak van objecten (gelijk aan de snijding van object met maaiveld) en uitgezonderd (delen van) objecten waar voor geen broninformatie beschikbaar is. Eis 39. Alle textuurinformatie wordt gemodelleerd in CityGML 2.0 met de extensiemodule Appearance. Eis 40.Textuurinformatie voor (pand-) objecten wordt alleen gemodelleerd voor het naar buiten gerichte deel van elk vlak. Er wordt geen textuurinforma tie gedefinieerd voor het naar binnen gerichte deel van elk vlak. Aanbeveling 10. Als de oriënteringsge- gevens van de broninformatie relatief eenvoudig kunnen worden verrijkt door een additionele geometrische correctie (bijvoorbeeld door bij luchtfoto's een stringenter triangulatie en blokvereffe- ning toe te passen) dan wordt aanbevo len om deze correctie ook uit te voeren. een voldoende detaillering beschikbaar is, tot op het niveau van dakvormen en (grotere) dakkapellen (zoals uit AHN2 (zie figuur 1) of eigen inwinning); panden kunnen worden getextureerd, als beeldinformatie inclusief nauwkeu rige oriënteringsgegevens beschik baar zijn (luchtfoto's met voldoende langs- en dwarsoverlap, oblieke foto's of panoramafoto's die precies zijn georiënteerd); een 2.5D terrein (LODo) kan worden gemodelleerd, als voldoende hoogte informatie beschikbaar is, uit AHN2, eigen inwinning of image matching in stereo-luchtfoto's (zie verder); LOD1/LOD2 groenobjecten (bij voorbeeld bomen) kunnen worden gemodelleerd, als punttopografie beschikbaar is uit systemen voor het 8 Geo-lnfo 2013-3

Geo-Info | 2013 | | pagina 10