Een dag uit het leven van een ICA vice-president Column Prof. dr. Menno-Jan Kraak Zoals iedereen vermoedelijk weet, is onze vereniging de Neder landse vertegenwoordiger in de ICA, de International Cartograp hic Association die de wereldwijde belangen van de kartografie behartigt. Deze vertegenwoordigersrol speelt GIN trouwens ook voor andere deeldisciplines binnen ons geodomein. Binnen de ICA zijn diverse verenigingsleden actief als functi onaris. Zo hebben we een commissievoorzitter en een vice- president. Deze laatste rol vervult uw columnist. Een vraag die u als lezer misschien niet echt bezighoudt of zelfs maar boeit, is: wat doet zo'n vice-president nu al die tijd? Toch wil ik daar graag wat over vertellen, want het'toeval'wil dat Nederland gedurende de meer dan vijftig jaar dat de ICA bestaat, bijna altijd iemand in het bestuur van deze organisatie heeft gehad. De laatste zes jaar vervul ik deze rol. De president en secre taris-penningmeester behartigen algemene belangen, leder van de huidige zeven vice-presidenten behartigt een bepaald domein. Voor mij is dat'wetenschap'. Mijn activiteiten hebben onder andere geleid tot de publicatie van een internationale onder zoeksagenda (zie Geo-lnfo 2011-2, p.12-14). De huidige activiteiten hebben te maken met het uitwerken van een methode om deze agenda bij te houden. Hierbij is er een belangrijke rol weggelegd voor de 28 commissievoorzitters die via de taakomschrijving van hun commissies aangeven met welke onderzoeksonderwerpen ze bezig zijn. De commissies worden geacht aan de frontlijn van hun kartografische subdomein te werken. Het is vanzelfsprekend dat deze 28 mensen met hun medecommissieleden niet het gehele domein afdekken, daarom worden ook andere bronnen gebruikt. Onder andere de Body of Knowledge [1], een verzameling van onderwerpen in het GIS Science domein die bijvoorbeeld wordt gebruikt om een curriculum op te zetten ofte toetsen. Onder staande illustratie laat zien hoe de commissies hun werk projecte ren op de inhoud van deze Body of Knowledge. Maar ook deze 'Body' is inmiddels tien jaar oud en er wordt gewerkt aan een herziening. De ICA wil daarbij een rol spelen bij de definitie van het kartografie-visualisatie domein. Voor het bijwerken van de onderzoeksagenda denk ik nu aan een com binatie van crowdsourcing en het inventariseren van de inhoud van relevante congressen. Zo gaf de recente GIN-PhD track op ons congres - afgelopen november in Apeldoorn - een aardig beeld van wat de trends zijn. Naast deze specifieke, meer lange termijn taak, houden we ons ook bezig met het vertegenwoordigen van de ICA op diverse congressen. De ICA wordt daarbij gevraagd om een bijdrage of logosponsoring. Doordat we als bestuur proberen om over alle continenten vertegenwoordigd te zijn, volgt daaruit een natuur lijke rolverdeling. Ook proberen we de activiteiten van onze commissies te bezoeken. Elk van de vice-presidenten is liaison voor zo'n drie commissies, waarbij de onderwerpen verdeeld zijn naar de interesse van de vice-presidenten. De deelname aan die activiteiten is daarmee haast vanzelfsprekend. Zo heb ik begin maart in Hamburg aan een workshop van de commissies Geovisualisatie and Cognition deelgenomen. De functie vice-president is uiteraard geen voltijdtaak. Het kost tijd, maar als het te behartigen domein past in het dagelijkse werk, zoals dat bij mij zeker het geval is, is het geen straf maar een verrijking. Het bestuur van de ICA komt in principe twee keer per jaar bijeen. Dit gebeurt meestal gelijktijdig met congressen of andere internationale (commissie) bijeenkomsten. Vanzelf sprekend zien we elkaar dit jaar in Dresden, waar eind augustus het eerstvolgende congres plaatsvindt (http://www.icc2013.org). Als zich géén passende gelegenheid voordoet, ontmoeten we elkaar op de thuislocatie van één van de vice-presidenten. Zo reisden we afgelopen februari af naar Wuhan, China. En vol gend jaar staat Rio de Janeiro op het programma. Dat klinkt alle maal erg romantisch, dat gereis naar exotische oorden. Helaas is dat meestal niet zo. Je reist naar een bestemming, ziet daar een vergaderzaal en reist weer terug. Afgelopen februari ging het zelfs helemaal mis. In Beijing moesten we een aansluitende binnenlandse vlucht hebben. Bij de incheckbalie aangekomen, kreeg ik te horen dat mijn ticket niet werd geaccepteerd. Ik stond in het systeem, maar mocht niet mee. Advies: koop een nieuw ticket voor Beijing-Wuhan. Online, staande tussen de koffers een nieuw ticket besteld en na een half uur een instapkaart gekregen voor de vlucht waarvoor ik al een ticket had. Opgelost denk je dan, maar nu bleek ik een no-show passagier te zijn op basis van mijn eerste ticket en werd ook mijn terugvlucht geschrapt. De vlucht naar Wuhan ging vervolgens mis, omdat er niet geland kon worden vanwege het slechte weer. We landden na midder nacht in een andere stad, Changsha, waar we noodgedwongen moesten overnachten. Interessant om later te ontdekken dat die stad, waar ik nog nooit van had gehoord, meer dan vijf miljoen inwoners heeft. Dat is China. Na 52 uur kwam ik aan op de plaats van bestemming.... f Prof. dr. Menno-Jan Kraak ITC International Institute of Geo-lnformation Science and Earth Observation Department of Geo-lnformation Processing E-mail: kraak@itc.nl 1. http://www.aag.org/galleries/publications-files/ GIST_Body_of_Knowledge.pdf Geo-lnfo 2013-3 19

Geo-Info | 2013 | | pagina 21