Kadaster Einde handgeschilderde veldwerken JJsr Bericht Een korte schets over het veldwerk h*}* Roelof Keppel -*■ JAM - - v -f Jt A-Au.; Air Ai.t tif rt"-' -i-*- y J-'MU- Sinds i januari 2013 mogen er geen veldwerken die met de hand geschetst zijn in het veldwerkarchief bij het Kadaster opgenomen worden. De oudst bewaard gebleven veldwerken bij het Kadaster dateren uit ca. 1820. Deze zijn opgemaakt om de oudste kadasterkaarten, de minuutplans, te kunnen karteren. Na het ontstaan van het Kadaster in 1832 (Limburg 1842) kwamen er bijhoudingsveldwerken van de veranderingen aan het perceel. Veel veldwerken uit de periode tot 1878 zijn verdwenen. Pas vanaf dienstjaar 1879 (dit is het jaar 1878) werden de veldwerken bewaard. Tot aan 1878 moesten de landme ters hun eigen papier, inkt en meetspullen betalen. Landmeetassistenten werden vaak ter plaatse ingehuurd en de landmeters beschouwden het veldwerk als privé- eigendom. Vaak hadden zij veldwerkboek jes waar zij een eenvoudige schets van de meting in zetten. De metingen werden op de decimeter uitgevoerd. Vanaf dienstjaar 1879 stammen de nummering, kleurgebruik en de noordpijl op het veldwerk. Ook wer- In 1992 kwam het'Relaas van bevindingen', waarbij de juridische kant de voorkant was, en de veldschets met meetgegevens en verwijzing naar de coördinaten de achter kant. Vanaf nu zijn de handgeschetste veldwerken geschiedenis. Meer informatie over de geschiedenis, zie: Veldwerken Bron: www.kwartiervannijmegen.nl den er kopieën gemaakt, eerst met de hand, later met carbonpapier en uiteindelijk met het kopieerapparaat. De achterkant van het veldwerk waarbij carbonpapier gebruikt werd. moest voor de opberging in het archief gepoederd worden, anders gaf deze erg af. De aanwezigen en de omschrijving van de grenzen stonden op de tekening. r,/ 22 Geo-Info 2013-3

Geo-Info | 2013 | | pagina 24