Een kapitale impuls Rob van de Velde: De toekomst begint vandaag! Boekbespreking Blog Een kapitale impuls. De herinrichting van Oost-Groningen en de Gronings- Drentse Veenkoloniën. Auteur Chris van der Veen, uitg. Van Gorcum, 2012, ISBN 9789023249160,22op, prijs 39.95- Het was een megaklus, een machtige inhaalslag voor een gebied dat vóór de oorlog als een van de meest dynamische van Nederland gold, maar in de jaren erna z'n dynamiek grotendeels verloor. Het was ook een tijdrovend karwei. De Herinrichting van Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën nam maar liefst dertig jaar in beslag en er was een bedrag van twee miljard euro mee gemoeid. Met zijn 130.000 hectare oppervlakte in twee provincies is dit het meest grootschalige (landinrichtings project dat ooit in ons land werd gereali seerd. Landbouw, recreatie, infrastructuur en waterhuishouding, alles werd in een veelomvattend plan van actie aangepakt. Ook de opheffing van de eeuwenoude stadsmeierrechten werd in dit project gere geld. Dit boek volgt het proces op de voet en laat in historische en actuele foto's zien wat er is gerealiseerd. Het is rijkelijk (en goed) geïllustreerd, de beschrijvingen zijn op een aangename manier gemengd met verhalen van betrokkenen. Opmerkelijk is wel dat het boek vrijwel geen kaarten bevat. Het zou de lezer erg hebben geholpen als alle grote en kleine geografische aanduidingen op kaartmateriaal zou zijn gepresenteerd. Informatie: www.vangorcum.nl. Ad van der Meer De overheid van de toekomst? Dat is een com pactere overheid, aldus het recente Regeerak koord. Zij moet én haar taken beter doen én met minder middelen. Dat betekent dat we toe moeten naar een overheid die minder zelf doet. Een overheid die meer overlaat aan burgers en bedrijven. Ik geloof dat het kan, burgers en bedrijven die veel zelf regelen. En die samenwerken met de overheid. Maar er is één belangrijke voorwaarde: de informatie huishouding in Nederland moet daar wél op ingericht zijn. Neem de zorg. Hoe brengen we die dichter bij de mensen, direct in de gezinnen? Zodat de zorg én beter wordt én de kosten beter behapbaar, zoals het Regeerakkoord wil? Daarvoor moeten eerst de vraag naar en het aanbod van zorg in kaart worden gebracht. Dan is specifieke informatie nodig: waar wonen mensen die hulpbehoevend zijn? Is er mantelzorg in de buurt? Zijn er gebouwen in de omgeving die je kunt inzetten om zorg dichter bij huis te verlenen? Of neem een proces als de Omgevingsvergun- ningverlening. Het Rijk geeft de kaders, maar de afwegingen voor vergunningverstrekking worden op lokaal niveau gemaakt. Wil je dat burgers en bedrijven meer zelf doen, meer samenwerken met de overheid in het fysieke domein, dan moeten zij toegang hebben tot informatie die een rol speelt in die afwegingen. Kortom: de overheid moet haargeodata delen. Dichterbij de mensen brengen. Zorgen voor meer samenwerking tussen over heden, burgers en bedrijven. Daarin worden al goede stappen gezet. Een belangrijke is het recente convenant tussen gemeenten en 17 softwareleveranciers. Met daarin afspraken over het gezamenlijk gebruik van een open berichtenstandaard voor geo-applicaties en applicaties voor beheer van openbare ruimte. Gemeenten kunnen daardoor beter, makkelij ker en efficiënter gebruikmaken van de Basis registratie Grootschalige Topografie (BGT) voor het beheer van de openbare ruimte. Een net zo belangrijke stap is de recente lancering van Publieke Dienstverlening Op de Kaart (PDOK). Eén digitaal loket waarin de overheid haar geodata deelt. PDOK draait om twee waarden van de overheid van de toekomst.Ten eerste de"ontkokering"van informatie, want PDOK biedt één toegang tot geodata, die op dit moment verspreid zit over degeo-basisregistraties en kernregistraties. Een tweede belangrijke waarde: de meeste PDOK-services zijn open en voor iedereen - overheidsmedewerkers, burgers en bedrijven - gratis te gebruiken. Zo kan iedereen komen tot eigen oplossingen voor maatschappelijke vraagstukken. Dat is nu nog een droom, maar met PDOK is de eerste stap gezet. Want de toekomst begint vandaag. De samenleving verandert in hoog tempo. Er spelen complexe maatschappelijke vraagstukken. Vraagstukken die de overheid niet alleen aankan. Burgers en bedrijven zijn de drijvende kracht in het oplossen ervan. Dat vraagt om een andere rol van de overheid: zij moet de huidige bundeling en het toe gankelijk maken van informatie dóórzetten. En voor de toekomst: nog meer aan burgers en bedrijven overlaten. Wel de wettelijke kaders scheppen, maar burgers en bedrijven zelfde informatie laten verzamelen. Hoe je die stap inzet om burgers en bedrijven in positie te brengen, wordt steeds actueler. De overheid zal steeds minder informatie zelf "maken". Ook komen er steeds meer andere gegevensbronnen. Maar de behoefte aan betrouwbare, objectief goede informatie blijft altijd bestaan. En daarin vervult de overheid met de basisregistraties blijvend een belang rijke rol. f Bron: www.e-overheid.nl Geo-lnfo 2013-3 23

Geo-Info | 2013 | | pagina 25