Cartodag 2013 Kartografen bijeen gebracht Verslag Over het algemeen worden er weinig verslagen van commerciële bijeenkomsten in Geo-lnfo opgenomen. Maar deze bijeenkomst, op 7 februari 2013 georganiseerd door Hans van der Maarel van het bedrijf Red Geographies, was duidelijk gericht op het weer bijeenbrengen van kartografen, zoals bij de vroegere kartografendagen en op het informeren van die kartografen over een breed scala van nieuwe programmatuur, en niet op het pousseren van het eigen bedrijf. Roelof Keppel Praktijkervaringen (over het project Hoog waardig Openbaar Vervoer in Rotterdam en het plan Brinckhorst in Den Haag) waren er bijv. van Jeroen Vuijk en Nanna Pluim van de gemeente Rotterdam, en van Edward MacGillavry, die demonstreerde hoe men met Open Source software verschillende applicaties en diensten kon ontwikkelen. Gert-Jan van derWeijden (gemeente Den Haag) en Leendert Ramaer (bekend van zijn artikel hierover in Geo-lnfo) hielden een pleidooi voor een breder gebruik van anamorfoses, en demonstreerden daarbij ook de software die hiervoor nu op de markt is. Vanuit Vlaanderen was er een bijdrage van Paul Duré en Michel Ferré over het softwarepakket Mercator, o.a. in gebruik bij IGN, NGI, de Zweedse en Zwitserse topografische diensten en Noordhoff, met een demo hoe de eigen kaartstijl toegepast kon worden op door andere partijen geleverde bestanden. In hetzelfde commerciële kader brachten Fred Jonk man en Rob van den Brand MapCreator over het voetlicht en lieten zij zien hoe men met bestaande software en bestan den nieuwe toepassingen kan creëren, bijvoorbeeld op het gebied van de direct mailing (iedereen een op maat gemaakt routekaartje sturen om bij een bepaalde winkel te komen) en van de nieuwsmedia, Maps4News. Willemijn Simon van Leeuwen lichtte de totstandkoming van het GeoFort toe, kostelijk gepresenteerd als ware het een game, met steeds nieuwe barrières (als maar nieuwe vergunningen, ver anderende bestemmingsplannen, op slot zittende overlegsituaties) die het moeilijk maakten op een volgend niveau te komen. Zelfs de plaatselijke gemeente ambtenaren namen haar spraakgebruik over levels en barrières al over! Eddie Poppe en Jonna Bosch vroegen zich af wat de rol van de kartog raaf wordt nu kartografie binnen ieders bereik lijkt te liggen, maar hier werd al gauw het voorbeeld van de fotograaf tegenin gebracht: iedereen kan fotograferen, maar voor kwaliteitsfoto's ga je toch nog steeds naar een fotograaf. Succesfactoren voor kaarten waren, in het Engels, dat ze Simple, Unexpected, Concrete, Credible, Emotion evoking en embedded in Stories moesten zijn. De sprekers vonden dat nog veel kartografen onvoldoende de vele interactieve mogelijkheden van de kaart gebruikten, en dat ze meer moesten experimenteren met het visualiseren van datasets. In ieder geval was ook na deze presentatie sprake van een uitgebreide en geanimeerde discussie. Willem van den Goorbergh (Geografiek) en Winifred Broeder (Landkaartje) behan delden ten slotte de door hen ontwik kelde Dinamap software waarmee o.a. bestanden voor mobiele media geschikt kunnen worden gemaakt. Het was een geanimeerde dag, het GeoFort is voor dergelijke manifestaties een perfecte omgeving, en Hans van der Maarel had alle eer van zijn initiatief en organisatie. Het is jammer dat de Neder landse kartografen er niet binnen GIN-ver- band in slagen zoiets te organiseren, maar blijkbaar zijn de kartografen-aantallen te klein om dergelijke bijeenkomsten binnen de huidige regionale opzet van GIN te realiseren. Ferjan Ormeling REMOTELY CONTROL Kartografen bijeen in het GeoFort. 24 Geo-lnfo 2013-3

Geo-Info | 2013 | | pagina 26