Het nieuwe schatzoeken! Open Kaart Legenda »»Mwl tl! Uffln .-•j WHiHIM'l TiliJAltC. vÏÏ'fi'iiM? SJh*1 Mmili nmter V»»« 38/68 70 InvMtjriieren Ondergrondse Infrastructuur Jori Project Msnageacnl locatie 3 .Ameland Locatie: 3 - Ameland Ihv. nr. 34 (1 container) De gemeente Utrecht doet een proefin een deel van de wijk Lunetten. Het restafval wordt niet meer huis aan huis opgehaald, maar enkel nog bij een beperkt aantal punten waar een ondergrondse container is geplaatst. Een brief moet de bewoner informeren over de nieuwe gang van zaken en de bijgevoegde kaart over de locatie van deze gezamenlijke, ondergrondse container. Maarten Boddaert (kartograaf en ontwikkelaar geografische, educatieve producten): Eindelijk eens een grootscha lige kaart om te beoordelen, dacht ik toen ik deze kaart zag! Maar wat een teleurstel ling: de kaart is niet om kabels en leidingen te bekijken, maar dient om te duiden waar een nieuwe container komt te staan. Lag deze kaart toevallig op het bureau van de ambtenaar die de bewoners moest gaan informeren? Deze kaart schiet zijn doel zo volledig, voorbij dat het bijna ondoenlijk is de kaart serieus te beoordelen. Ik beperk me dan maar tot het ergste. Waarom al die informatie over de kabels en leidingen? Bewoners kunnen toch niet onder de grond kijken in hun zoektocht naar de nieuwe container. In de legenda staat een blokje bestaande containers, maar waar staan die in de kaart? En de tekst rechtsonder van Jori: dat heeft toch niets met containers te maken? Enfin, zo kan ik wel even doorgaan. Het is treurig dat een gemeenteambtenaar bedenkt de informatie op deze manier te communiceren en bovendien dat de communicatieafdeling van de gemeente dit vervolgens de deur uit laat gaan. Edward Mac Gillavry (adviseur kartogra- fie en geo-ICT): De Utrechtse wijk Lunetten is een typisch voorbeeld van een bloem- koolwijk: gebouwd in jaren'70 en'80 met allerlei hofjes en woonerven om autoluwe, kleinschalige woonmilieus te creëren. Precies: zo'n wijk waar je als onbekende zonder autonavigatie verdwaalt. Zou deze gemeenteambtenaar nu ook de bewoners zelf die ervaring hebben willen meegeven? Daar tegenover zou je kunnen stellen, dat juist de toevoeging van een locatiefoto aangeeft, dat er wel degelijk"vanuit de burger" nagedacht is om de locatie aan te duiden. Maar ja, met zo'n kaart is die foto dan eigenlijk ook de enige houvast. Zou die foto trouwens rechtstreeks uit Google Streetview zijn overgenomen of is hier gebruik gemaakt van een cyclorama die ook voor andere doelen binnen de gemeente worden gebruikt? Dan is dit toch een prachtig staaltje van éénmalig inwinnen, meervoudig gebruiken? Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur'Handboek Geo-visualisatie'): Deze kaart is noch door een kartograaf, noch door een kaartenmaker gemaakt. Het lijkt mij ook sterk, dat een gemeentelijke ambtenaar met gevoel voor communicatie of affiniteit met de burgers zich actief bemoeid heeft met deze kaart. Deze heeft hooguit de begeleidende brief op opbouw, logo en taalfouten gescand. De kaart zelf schoffeert de burger! Zo amateuristisch is deze iele CAD-lijnenkaart. Er is niet nage dacht over de boodschap, inhoud, leesbaar heid of kartografie. Zo verkoop je toch geen plan aan de belastingbetaler? Ik gok, dat een CAD-tekenaar van een extern bedrijf het advies aan de gemeente heeft voorbe reid waar die ondergrondse afvalcontainers ingegraven kunnen worden. Voor dat doel wil je namelijk wél weten, waarde kabels en leidingen liggen. Echter, deze informatie is volstrekt onbelangrijk, verwarrend en buiten onzichtbaar voor de burgers. Toch is diezelfde kaart gebruikt. Hup! Zo door de bus en klaar. Kaartje maken vanachter het bureau, niet de wijk in, geen vlakvullende kaart. Ik ben benieuwd naar de weerstand die de gemeente zo kweekt. En alle vragen die zij zo oproept. Goedkoop is duurkoop. Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks Infographics Con gres): Sommige ontwerpers menen, dat een goede infographic geen tekst nodig heeft. Maar volgens mij gaat het bij een informa tieve illustratie altijd om een evenwichtig samenspel tussen tekst en beeld. Het ene aspect van een onderwerp is nu eenmaal beter te verwoorden, terwijl het andere juist begrijpelijker wordt als het in beeld wordt gebracht. Door beide te integreren, ontstaat vervolgens een heldere infographic die zelfstandig goed te begrijpen is. Maar de afzonderlijke brief, de technische tekening en uitgebreide legenda maken het tot een zoekplaatje. De samenstellers hiervan zouden eens inspiratie moeten opdoen bij tekenfilms, waar op een schatkaart het kruis de locatie aanwijst. De eenvoud die dat uitstraalt, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Geo-lnfo 2013-3 25

Geo-Info | 2013 | | pagina 27