Schipperen met ruimte Bijzonder ongewoon scan-project Verslag In een vorig artikel was de Eemshaven in het meest noordoostelijk puntje van Nederland de bestemming van Geo-lnfo. Nu is het zuidwesten aan de beurt. Jeen Akkerman Het 3D-scannen is al een vrij normaal project voor een groot aantal bedrijven in ons vakgebied. Vandaag ben ik op bezoek bij Cor Eckhardt, bedrijfsleider bij Ingenieursbureau Passe-Partout vestiging Vlissingen. Hij heeft opdracht gekregen voor een bijzonder onge woon scan-project: het interieur van een nog compleet ingerichte viskotter, de BR 74- In het kantoor van Passe-Partout in Vlissingen ontmoet ik Cor. Na wat bijgepraat te hebben gaan we carpoolend door de Westerschelde- tunnel naar Sas van Gent. Daar aan de kade van een scheepswerf ligt de 40 meter lange BR 74. Dit is een fictieve benaming, de kotter is nooit zo ingeschreven geweest in het Vis- serijregister. BR staat voor Breskens, 74 voor het bouwjaar van de kotter. Tot vorig jaar was de kotter nog actief en stond ingeschreven als UK 88, deWilma. De kotter is nu niet meer geregistreerd in het Visserijregister. De BR 74 (nu eigendom van de Gemeente Sluis) gaat onderdeel uitmaken van het Museum Zeeuwse Visveilingen in Bres kens. Dit museum geeft een beeld van de geschiedenis van de visserij en de plaats Breskens. De kotter komt bovenop het museum te liggen op een hoogte van ca. 6 meter boven maaiveld. De opzet van het museum is dat het niet alleen maar een kijk-museum wordt maar ook een doe-museum. Je kunt als bezoeker erva ren wat voor werk er gedaan moet worden tussen het moment van het uitvaren van de viskotter tot het moment dat de vis in de viskraam ligt. Het museum krijgt als thema "Visserij Experience Breskens". De gemeente Sluis heeft ontwerpbureau Hypsos gevraagd een inrichtingsplan voor de kotter te maken. Voor een goed plan heb je een goed beeld nodig van de bestaande situ atie in 3D, en dat gaat Passe-Partout maken. Op de kotter ontmoet ik Leon Wind van Hypsos. Het is voor hen ook een bijzonder project. Leon vertelt: "We moeten rekening houden met heel veel zaken, veel oplos singen bedenken. Bijvoorbeeld het zorgen voor goede vluchtwegen ingeval van calami teiten en een rolstoelvriendelijke inrichting van de kotter", terwijl we achter elkaar door een 60 centimeter breed gangboord lopen. Ook aan boord isWim van Oosterhout van Passe-Partout. Hij is druk bezig de scantar gets (grondslag) tachymetrisch in te meten. In elke afzonderlijke ruimte zoals stuurhut, kombuis, slaaphutten, machinekamer etc. worden minimaal 3 targets geplaatst, door het hele schip heen in totaal 65 stuks. Vanuit elke ruimte moeten er drie targets in de naastliggende ruimtes zichtbaar zijn om het grondslagnet voldoende betrouwbaar te krijgen. BR 74 gescand. 26 Geo-lnfo 2013-3

Geo-Info | 2013 | | pagina 28