Referenties: Grondslagmeting. Scanner in de stuurhut. Kotter Bres kens 74. Als ikde tachymeter van dichtbij bekijk zie ik dat de bel niet ingespeeld is. Als ik Wim daarop wijs, legt hij uit:"Het schip ligt nog in het water dus we hebben last van de deining in het kanaal. Meten met een ingespeelde bel is dus niet mogelijk, eigenlijk ook niet nodig.Toestel en schip zijn absoluut aan elkaar verbonden. Zelfs de compensator van de tachymeter is uitgeschakeld. Dit moet ik wel bij elke opstelling doen want als je het toestel aanzet wordt automatisch ook de compensator in werking gezet." In de stuurhut aangekomen lijkt het alsof de schipper net even koffie is gaan halen en elk moment weer binnen kan komen, de sleutel omdraait en vol gas de zee opgaat. Tussen alle nog aanwezige apparatuur (o.a. sonar, radar en marifoon) staat een forse Leica C10 te draaien. De landmeter Cornelis Kolbeek zegt dat hij in deze stuurhut van ongeveer 4 bij 5 meter drie opstellingen nodig heeft om het geheel goed in kaart te brengen/'lkhebeen stuk of vijftig stand plaatsen nodig om alle 9 ruimtes in het schip te meten. Daarvoor heb ik een dikke twee dagen nodig" meent Cornelis, "sommige ruimtes van het schip kun jein één stand plaats doen, voor andere heb je meer nodig." Gek eigenlijk, denk ik als ik hem zo bezig zie, een landmeter die op en in een zacht deinend schip aan het meten is. Nu er veel minder regulier werk (Civiel, Infra) voor ons geodeten is, zullen we ons op heel andere disciplines moeten richten. De kennis heb ben we, de techniek is er, de markt zal er zijn. Dus moeten we ons ook daar laten gelden! Het is voor Cornelis soms lastig om het statief met daarop de scanner op te stellen, elk van de 3 poten moet een plekje krijgen. We laten hem achter om zijn werk te doen, in de kleine ruimtes en paden loopje elkaar alleen maar in de weg. Hij zet de scanner aan waarna de C10 z'n rondjes draait zoals Sven Kramer in topvorm dat ook doet. Even later stappen Cor Eckhardt en ik in de auto en draaien deze richting Vlissingen met de wetenschap dat ons vakgebied toch wel heel breed geworden is. Vandaag weer heel wat gezien. Een kleine drie weken later bel ik nog even met Cornelis Kolbeek. Hij is druk bezig met de verwerking van de 90 Gb meetdata die uit de 53 scanopstellingen zijn gekomen. Benieuwd hoe het er straks gaat uitzien daar in Breskens. De kotter 6 meter hoog bovenop het museumgebouw. Weer leuke uitdagingen voor de vakbroeders, wordt dus vervolgd! http://www.passe-partout.nl/ De UK 88 Wilma in actie op zee: http://www.youtube.comwatch?v=niHC6WDycYc Het Museum in Breskens: http://www.museumbreskens.nl/ Geo-lnfo 2013-3 27

Geo-Info | 2013 | | pagina 29