Keverling Buisman Over kadastrale hulpkaarten pBH- Interview 'De uniciteit van het bronmateriaal is boven alle twijfel verheven.'Dat zegt prof.dr. Frank Keverling Buisman, oud directeur van het Gelders Archief, over de substitutie van de kadastrale hulpkaarten door scans. De, nu emeritus, buitengewoon hoogleraar van de UvA adviseert het Rijk al meer dan 40 jaar over het omgaan met kadastrale archieven. De laatste tijd ongevraagd, 'maar alleen, omdat er dingen dreigen te gebeuren die niet mogen'. Kadastergids "KADASTER- GIDS" Adri den Boer Thuis in Velp, geconfronteerd met zijn bekende Kadastergids van 1979, blijkt die nog niet eens de start te zijn van de verdieping ter zake. Meer dan veertig jaar geleden ging de jonge mr. Keverling Buisman naar de toen postacademische Archiefschool. Het betekende één dag in de week school en verder een stagejaar. In zijn geval was dat bij het Rijksarchief in Drenthe te Assen, intussen opgegaan in het Regionaal Historisch Centrum (RHC) Drents Archief. De rijksarchivaris daar vroeg hem als jurist naar de in depot lig gende oude kadastrale registers te kijken. Men had geen idee wat dat waren.'Het was materiaal van voor 1838, nog gebaseerd op de Franse Code Civil. Ze bevatten niet alle transporten van onroerend goed, wel die van specifieke zaken, en zoeken kon door repertoria met verwijzingen', aldus Buis man. Zijn'Inventaris van het archief van de hypotheekbewaarder te Assen, 1811-1948, voor zover aanwezig in het rijksarchief in Drenthe'werd door dat archief in 1973 uit gegeven. De titel illustreert al de kadastrale bezwaren tegen overbrenging van nog in gebruik zijnde stukken. Vanaf die uitgave gold Buisman onder de archivarissen als dé kadastrale specialist, volgens hemzelf door het'pure toeval'van de vraag van zijn stagechef. 'Het mooie was dat Drenthe, net als de andere tien provincies, toen provinciaal georganiseerde rijksdiensten had, maar dat het allemaal klein was) zo typeert Buisman terloops. Hij zou ten slotte rijksarchivaris in die provincie worden. Pal voor dit interview overleed op 85-jarige leeftijd mr. A.E.M. (Ton) Rib- Prof.dr. Frank Keverling Buisman. berink. Van 1968 tot en met 1988 was deze algemeen rijksarchivaris (hoofd van de Rijksarchiefdienst). Hij was verant woordelijk voor de grote vernieuwing die het Nederlands archiefwezen in die jaren doormaakte, ook vanwege de nieuwe Archiefwet 1962, ingevoerd in 1968. Deze wet introduceerde, anders dan de oude van 1918, ook interesse voor papieren van na 1813 én overbrengings termijnen van 50 en later 20 jaar. Het had ook gevolgen voor de rijksarchieven in de provincie: Buisman haalde archieven van zolders van sluiswachtershuizen! Ribberink vroeg Buisman om een gebrui- kersgids van de kadastrale archieven te maken. Later verschenen er meer gidsen van dat type, maar die over het Kadaster had de primeur. Vooral voor de 20e eeuw had Buisman contact met ir. Eppo Muller uit Utrecht. De titel werd:'Kadaster-gids: gids voor de raadpleging van hypothe caire en kadastrale archieven uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw'. De gids werd een keer herdrukt en is nog steeds gewild. Van der Schans nam het boekje ook in pdf-vorm op in zijn dvd Recueil Méthodique 1812-2012. Van een eventuele herziening kwam het nooit, vanwege de carrière van Buisman binnen de Rijksar chiefdienst: in 1987 werd hij Rijksarchivaris in Gelderland. In 2003 werd hij directeur van het Gelders Archief: een fusie van het Rijksarchief daar met het Gemeentearchief van Arnhem en omliggende gemeenten. b/ï 7^' >- s/<- (Ar. A,. Ma f. r u^-s.- A, -.".-Xt» RIJKSARCHIEFDI ENST (C/X. A/. - .'Z - H. i (Jj Gids voor da raadpleging van hypothecaire en kadastrale archieven uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw [tfió V-', •>-. •-••• L- Kj m ftii. L J—- I mr. F. Keverling Buisman b cy. ji,,'... 9 's Gravenhage 1979 "q t Door het Rijksarchief in 1979 uitgegeven Kadastergids van Keverling Buisman en Muller, nog steeds gewild. 28 Geo-Info 2013-3

Geo-Info | 2013 | | pagina 30