De l'estime au cadastre en Europe Les systèmes cadastraux aux xixe et xxe siècles Animation de la recherche Colloque des 20 et 21 janvier 2005 COMITÉ POUR L'HISTOIRE ÉCONOMIQUE ET FINANCIÈRE DE LA FRANCE 'Plan B' I N S T I 1) T gestion p'ublique et du développemenr H éconoimque m Franse bundel met bijdrage van Keverling Buisman over unieke Nederlandse Kadaster. winstpunten, die Nederland bereikt heeft. Het bestand is mondiaal gezien zo uniek! Er is ook nooit rekening mee gehouden dat je materiaal van voor 1950 zou substi tuerende zou daar niet eens over moeten denken en dat alleen om ruimte te sparen. Van der Schans en Deys hebben gelijk. Een cultuurhistorische afweging vond niet plaats', aldus de emeritus-hoogleraar. Het juridische pad loopt en de uitkomst daarvan is onzeker. Zo kwam Buisman tot een plan B.'lk ben, natuurlijk na melding aan algemeen rijksarchivaris Martin Berendse, de weg op gegaan van onderbrenging bij de RHC's. Nagenoeg alle oud-collega's in het land zijn daartoe bereid, al zijn er soms omwegen nodig. Zo wil Noord-Holland het ruimtegebrek van het Nationaal Archief, de provinciale rijksarchiefbewaarplaats voor Zuid-Hol land, opvangen en denkt Zeeland nog na. Eventueel kan voor de grote gemeenten daar deponeren nog worden overwogen', aldus Buisman. Hij weet intussen dat rijksarchivaris Berendse en Kadasterbe stuurder Barnasconi ('B&B') pas na de pro cesuitkomst een zorgvuldige vervolgstap overwegen. De juridische bewijskracht als onderdeel van het kadastraal archief moet dan voor hulpkaarten verdwijnen en het belang moet beperkt worden tot die van historische bron. Ook zou de overheid niet tot restaureren verplicht moeten worden. Het lijkt allemaal haalbaar, gezien het toch negatieve kadasterstelsel en de prioriteit van digitaal raadplegen. Buisman is niet ondersteboven van de hoeveelheden voor de ruim tien bewaarplekken voor samen 1200 meter.'Die verfilmde overschrij- kwam in de bundel 'De l'estime au cadas tre en Europe. Les systèmes cadastraux aux XlXe er XXe siècles'en dus bij het interview op de koffietafel. 'Toen bleek me hoe uniek het Nederlandse Kadaster is. In Frankrijk heeft men na de invoering van het kadaster heel lang wel de registers, maar niet de kaarten bijgehouden, maar in Nederland en België zijn al vanaf 1832 de mutaties op hulpkaarten vastgelegd. De Nederlandse besluiten in de 19e eeuw om kadaster en registratie te koppelen zijn ook uniek. Ze bleven elders gescheiden. Elders heb je nu nog kadasters én hypo theekkantoren. Het is één van de grote In juni te openen nieuwbouw van een RHC, het Gelders Archief: duurzamer en groter dan de voorganger. 30 Geo-Info 2013-3

Geo-Info | 2013 | | pagina 32