Tussen beeld en werkelijkheid Het verschil tussen de traditionele kartografie en Google Street View Artikel Middels een 360 graden horizontaal en 290 graden verticaal panoramisch zicht kunnen gebruikers van de Google Street View rondlopen door de door hen aangeklikte straten en inzoomen op details in het beeld dat is gebaseerd op foto's. Dit wijkt op een fundamentele wijze af van de tot nu toe gangbare vormen van kartografie, die doorgaans een extract van de werkelijkheid vormen en een presentatie geven op grond van bewust gekozen selecties. Het weergeven van het leven op straat in al zijn detail levert een flink aantal vragen op, waaronder de vraag naar de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Google Street View mooie service Legitieme verwerkingsgrondslag Google Street View aanvulling op traditionele kartografie Bart van der Sloot Een kaart geeft doorgaans een beeld van de werkelijkheid op basis van abstracties, symbolen en vereenvoudigingen van de werkelijkheid. Dit heeft onder meer tot gevolg dat de vervaardigde kaart geen directe afspiegeling vormt van de werkelijkheid en geen gegevens bevat over specifieke individuen of individuele levens. Dit in tegenstelling tot Google Street View, waarop foto's staan gepubli ceerd van het straatleven en mensen in hun dagelijkse habitat. [1] Dit heeft ten gevolg dat de Wet bescherming persoons gegevens (Wbp) van toepassing is. Daarin worden waarborgen neergelegd voor een zorgvuldige verwerking van gegevens die betrekking hebben op een identi ficeerbaar natuurlijk persoon. Dit stuk zal ingaan op de verschillen tussen de verwerking van persoonsgegevens in de traditionele kartografie en die bij Google Street View. Voor het verwerken van persoonsgegevens is wegens de Wbp een legitieme verwer kingsgrondslag nodig. Er kan gekozen worden uit zes limitatief in de wet opge somde gevallen waarvan hier de belangrijk ste is het geval waarin de verwerking van persoonsgegevens (1) noodzakelijk is (2) voor de behartiging van het gerechtvaar digde belang van degene die de gegevens verwerkt, (3) tenzij het recht op bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de op de foto's afgebeelde prevaleert. [3] Bij tra ditionele kartografie worden doorgaans omgevings- en panoramafoto's geschoten die worden gebruikt voor het vervaardigen van de kaarten en het maken van (compu teranalyses. De foto's zelf worden echter niet gepubliceerd. Hierdoor is het privacy belang van de terloops afgebeelde personen buitengewoon klein. Aangezien de foto's noodzakelijk zijn voor het maken van de kaarten en dit een gerechtvaardigd belang Caught by surprise. [2] 4 Geo-lnfo 2013-3

Geo-Info | 2013 | | pagina 6