Herkenbaar ondanks vage gezichten! Waarborgen Misbruik data niet uit te sluiten Transparantieverplichting en controlerechten van de kartograaf is, zal de kartograaf een legitieme verwerkingsgrondslag hebben. Dit ligt echter anders bij Google Street View. Van een gerechtvaardigd belang kan sprake zijn, indien de betreffende ver werking noodzakelijk is om de reguliere bedrijfsactiviteiten te kunnen ontplooien. Het gerechtvaardigd belang moet verbon den zijn aan de dagelijkse bedrijfsvoering, zo niet direct dan toch indirect. Het is de vraag of Street View als de dagelijkse bedrijfsactiviteit van Google kan worden gekenmerkt, daar zij zich aanvankelijk niet bezighield met soortgelijke activiteiten noch lijkt deze activiteit noodzakelijk om andere, dagelijkse activiteiten te ont plooien. Bij de vraag of de gegevensver werking noodzakelijk is voor het bevredi gen van het gerechtvaardigde belang van Google dient ook de proportionaliteit en de subsidiariteit van de gegevensverwer king te worden meegewogen. [4] Daarbij moet worden opgemerkt dat Google de gezichten van personen en nummerbor den van auto's vervaagt, wat de privacy bescherming ten goede komt. Echter, daar personen vaak, al dan niet met behulp van omgevingsfactoren, ook zonder gezicht te identificeren zijn, is de vraag gerechtvaar digd of Google niet verder had kunnen gaan met het onherkenbaar maken van personen. Tot slot moet worden opge merkt dat, aangezien haar belangen voornamelijk in de sfeer van commerciële exploitatie liggen, valt te betwijfelen of Google's belang opweegt tegen het belang van de talloze mensen die in hun privacy, een fundamenteel mensenrecht, zijn geraakt. Al met al is het sterk de vraag of Google zich op een in de Wbp vereiste verwerkingsgrondslag kan beroepen. De Wbp legt tevens een aantal waarbor gen voor een zorgvuldige gegevens verwerking neer. Ten eerste gelden er de zogenoemde data-minimalisatie- principes. [6] Deze houden in dat er zo min mogelijk gegevens moeten worden verzameld, opgeslagen en gebruikt als noodzakelijk is voor de verwezenlij- BN-ergeblurd. [5] king van het doel van de verwerking. Zoals reeds gesteld lijkt de traditionele kartografie zich inderdaad aan dit principe te houden, terwijl het bij Google Street View niet noodzakelijk is voor het leveren van een kaart en zelfs niet voor een kaart gebaseerd op foto's dat mensen daarop duidelijk herkenbaar worden getoond. De functie en het gebruik van Street View zou bovendien niet onnodig worden belemmerd door het vervagen van niet slechts het gezicht van personen, maar personen in hun geheel. Daarnaast zijn er twee aan elkaar gelieerde waarborgen die beiden toezien op het tegengaan van misbruik van de gegevens. Ten eerste mogen persoonsgegevens slechts worden verzameld voor een duidelijk omschreven doel, in het geval van Google het leveren van de Street View dienst, en mogen deze gegevens vervol gens niet voor andere doeleinden worden gebruikt. [7] Terwijl de kartograaf en bedrij ven die op dat gebied zijn gespecialiseerd doorgaans hun business model baseren op de verdiensten gegenereerd uit de levering van kartografische diensten, is Google's business model gebaseerd op de inkomsten gegenereerd uit advertenties. In verband hiermee verzamelt Google op grote schaal persoonsgegevens, die zij gebruikt voor het aanbieden van op per soonlijke profielen toegesneden reclames. Het valt daarom zeker niet uit te sluiten dat Google de gegevens die zijn verzameld voor de Street View dienst uiteindelijk, in strijd met de wet, ook voor andere doelein den zal benutten. [8] Ten tweede is degene die de gegevens ver zamelt tevens verplicht passende techni sche en organisatorische maatregelen ten uitvoer te leggen om de persoonsgegevens te beveiligen tegen verlies of tegen enige vorm van onrechtmatige verwerking door derden. [9] Terwijl de traditionele karto graaf de persoonsgegevens niet verstrekt aan derden en derhalve zicht houdt op het al dan niet legitiem gebruik van de gegevens, ligt dit anders bij Google, die de foto's voor iedereen toegankelijk publiceert op het web. Hierdoor valt gebruik van deze data voor andere doeleinden, dan waar voor zij zijn verzameld of misbruik van de data voor bijvoorbeeld criminele activitei ten, niet uit te sluiten. Ook ten aanzien van dit vereiste zijn derhalve vraagtekens te plaatsen bij het handelen van Google. Tot slot dient degene waarvan persoons gegevens worden verwerkt over dit feit te worden geïnformeerd. [11] Aangezien Geo-lnfo 2013-3 5

Geo-Info | 2013 | | pagina 7