Conclusie Eindnoten Hoger beschermings niveau nodig! [10] er bij de traditionele kartografie slechts minimaal en terloops persoonsgegevens worden verzameld, is de verantwoor delijkheid hieromtrent gering. Dit in tegenstelling tot Google, die aanvankelijk ook overging tot uitgebreide vormen van informatieverstrekking, bijvoorbeeld door het van te voren aankondigen welke spe cifieke gebieden zij zou gaan fotograferen. Hiermee is zij echter gestopt en thans volstaat zij met een summiere mededeling op haar website. [12] Zodoende weten personen, in strijd met de Wbp, niet of en waar zij zijn gefotografeerd en hoe zij staan afgebeeld op de Street View dienst. Daarnaast heeft de gefotografeerde het wettelijk recht om te verzoeken zijn persoonsgegevens te verbeteren, aan te vullen, te verwijderen of af te schermen indien deze feitelijk onjuist zijn. [13] Gesteld moet worden dat Google met betrekking tot deze rechten over het algemeen een dappere poging onderneemt. Eén van de belangrijkste diensten die zij klanten biedt is de mogelijkheid om persoonsgegevens te vervagen: 'Als u een beeld heeft gevon den dat u verder onherkenbaar wilt laten maken of dat ongepaste inhoud bevat, gaat u als volgt te werk: (1) Zoek het beeld in Street View. (2) Klik op'Een probleem melden'in de linkerbenedenhoek van het beeldvenster. (3) Vul het formulier in en klik op'Verzenden" [14] Alhoewel deze functie relatief gemak kelijk en gebruikersvriendelijke toont, moet worden gesteld dat een persoon niet slechts kan zijn gefotografeerd op vaststaande locaties, zoals rondom zijn woonhuis, zijn werk of zijn sportclub, maar ook bij toeval kan zijn vastgelegd tijdens het jaarlijkse uitje naar de Arden nen, het zomertripje naar zee of tijdens de vakantie in Japan. Als een persoon niet weet of en zo ja welke persoonsgegevens er van hem worden verwerkt en waar hij deze kan vinden, is hij niet in staat deze te verwijderen. Zoals hierboven te zien valt, zal hij immers eerst naar de bewuste locatie moeten gaan, waar zijn foto is opgenomen, alvorens deze te kunnen verwijderen. De Wbp stelt duidelijk dat de voor de gegevensverwerking verant woordelijke verplicht is te onderzoeken en mede te delen aan de betrokkenen of er hen betreffende persoonsgegevens worden verwerkt, deze onderzoeksplicht rust niet op de personen zelf. Hierdoor is het ook hieromtrent de vraag of Google aan de wettelijke vereisten voldoet. Google biedt met haar Street View dienst een mooie service aan alle internetgebrui kers over de hele wereld. Het stelt hen, in aanvulling op de traditionele kartografie, in staat de wereld te bezichtigen vanach ter de computer, toekomstige woonplek ken en vakantiebestemmingen te inspec teren en zowel Disneyland als een aantal musea van binnen te bekijken. Ondanks het feit dat de komst van deze dienst valt toe te juichen, had Google met name met betrekking tot twee zaken redelijkerwijs meer kunnen doen om haar service beter aan de wettelijke verplichtingen te laten voldoen.Ten eerste had zij het publiek beter kunnen informeren omtrent het feit dat zij in de Street View service zouden worden opgenomen, bijvoorbeeld door het uitdelen van flyers. Hierdoor zou Google beter het transparantiebeginsel in acht hebben genomen en zouden de personen zelfde hen betreffende gege vens kunnen vervagen of verwijderen. Ten tweede had Google er voor moeten kiezen om niet slechts de nummerborden en de gezichten van personen te ver vagen, maar tevens het gehele lichaam van de personen die in de dienst zijn opgenomen. Hierdoor zou zij veel minder persoonsgegevens verwerken, zou zij eerder aan het noodzakelijkheids- en proportionaliteitsvereiste voldoen, zou zij eerder een legitieme verwerkingsgrond slag hebben en zou er minder gevaar op misbruik van de persoonsgegevens door derden bestaan bij publicatie van de gegevens in Google Street View. f 1. Zie daarover ook: R. Keppel,'Eikenhorst', GISMagazine, 2007-7. 2. http://mashable.com/2007/05/31/ top-is-google-street-view-sightings/ #265353-lnflatable-Doll. 3. Artikel 8 Wbp. Voor zogenoemde bijzondere persoonsgegevens geldt een apart regime. Artikel 16 e.v. Wbp. 4. Tweede Kamer, vergaderjaar 1997-1998, 25892, nr. 3. 5. http://www.gulppot.nl/archief/blog/ google_street__viewJn_nederland_online/. 6. Zie o.a. artikel 10 en 11 Wbp. 7. Artikel 9 Wbp. 8. Zie ook de affaire rond het illegaal verza melen van Wifi-gegevens. www.epic.org/ privacy/streetview. 9. Artikel 13 Wbp. 10. http://i.bnet.com/blogs/social-media-burglars- infographic.jpg ?tag=content;siu-container. 11. Artikel 33 en 34 Wbp. 12. http://maps.google.nl/intl/nl/help/maps/ streetview/. 13. Artikel 36 Wbp. Mr. drs. B. van der Sloot Onderzoeker aan het Instituut voor Informatie Recht (IVIR) van de UvA 6 Geo-lnfo 2013-3

Geo-Info | 2013 | | pagina 8