Talking about my generation Column Theo Overduin Van mannen op leeftijd naar bright young female power Eind vorig jaar vroeg Geo-lnfo redacteur Bart Huijbers mij of ik ook dit jaar weer mijn (gebruikelijke) bijdrage aan dit blad wilde leveren: het schrijven van een tweetal columns. Een dubbel gevoel maakte zich toen van mij meester. Blijheid over de waar dering die achter de vraag van Bart schuil gaat aan de ene kant en een licht onbestemd en ietwat unheimisch gevoel aan de andere kant. Waar komt dat laatste gevoel vandaan? Het heeft voor mij te maken met de inhoud en de uitstraling van dit blad. Om het maar even cru te zeggen: Geo-lnfo is naar mijn smaak te veel een blad dat met de rug naar de toekomst staat en waarin vooral veel aandacht en ruimte is voor "ouwe meuk": koperen meetinstrumenten, historische vergeelde kaarten, oude manne tjes die over vroeger praten, enz. Niks mis mee, want voor alles en iedereen is ruim voldoende plaats onder de zon. Het lag ook meer bij mijzelf. Voel ik mij in zo'n blad thuis? Pas ik daar (nog) wel bij? Na een nachtje slapen, en een goed gesprek met Bart, was ik er uit. Ik doe graag nog een jaar mee en daarna maken we opnieuw de balans op. Inmiddels is het lente geworden (after all).Tijd om een eerste tussenbalans op te maken. En ook om een stap verder te komen dan alleen maar zoiets vaags als een unheimisch gevoel. Ik kuste de (jonge) onderzoeker in mijzelf wakker en pakte het februa rinummer van dit blad. En ik begon met een tweetal tellingen. De eerste was een koppentelactie. Alle foto's uit het februa rinummer heb ik grondig bestudeerd en ik ben gaan turven. Hoeveel mannen zie je op de foto's en hoeveel vrouwen. En daar naast deelde ik elke vakgenoot die ik op de foto's zag, ook nog (tamelijk grof) in een tweetal leeftijdsklassen in: oud versus jong. De uitkomst van dit kleine data-mining-experiment is als volgt. Ik telde in totaal 92 mannen, waarvan 88 oud en 4 jong. Daar naast telde ik slechts 10 vrouwen waarvan 9 oud en 1 jong. Het geo-vakgebied wordt dus inderdaad gedomineerd door oude(re) mannen. Talking about my generation! Omdat ik niet gauw tevreden ben (en mij natuurlijk ook wel een beetje wil wapenen tegen de storm van te verwachten kritieken) deed ik nog een tweede telling. Ik telde het aantal bladzijden met inhoudelijke artikels en deelde de inhoud (ook weer tamelijk grof) in een tweetal categoriën in: modern eigentijds versus opnieuw "ouwe meuk". Deze telling leverde het volgende resultaat op: 23 bladzijden met eigentijdse inhoud en 8 bladzijden met"ouwe meuk". Dat viel dus nog best wel (een klein beetje) mee. Conclusie: oude geo-mannetjes doen hun best om er nog een beetje bij te horen. Een erg wankele basis naar de toekomst toe. Vandaar mijn welgemeende oproep aan de redactie van dit blad: gooi het roer eens stevig om, ga ruimte bieden aan de young geo-professionals en bied ruime kansen aan de aanstormende "female power"in ons verbindende en communicatieve fraaie vakgebied. Sta niet langer met je rug naar de toekomst, maar ga de toekomst met open blik, open mind en open vizier vrolijk, zelfverzekerd en vol goede moed tegemoet. Nog concreter: durf het aan om voor het Kerstnummer van dit jaar - voorlopig eerst maar eens éénmalig - een driekoppige gastredactie te benoemen, enkel bestaande uit jonge vrouwe lijke vakgenoten c.q. aanstormend talent. Het is misschien even zoeken, maar de Joodse vader des vaderlands uit de eerste helft van de vorige eeuw -Theodor Herzl - riep ooit volledig terecht: als je iets echt wilt, hoeft het geen droom te blijven! En om de jonge dames van de a.s. Kerstredactie nog wat te inspireren en te"empoweren", zou ik er tenslotte vóórwillen pleiten dat zij voor deze aangelegenheid kunnen terugvallen op de kennis, ervaring, wijsheid, goede tips en het enthousiasme van een drietal vooraanstaande vrouwen van naam en faam uit ons geo-werkveld: Willemijn Simon van Leeuwen, Jacqueline Meerkerken Dorine Burmanje. Ik kijk nu al uit naar het einde van dit jaar! f Theo Overduin t.overduin@geonovum.nl Noot van de redactie De doorgaans door oude mannen geschreven columns stellen vaak in overtreffende trap een deerniswekkende misstand aan de orde. Zo ook weer in deze column van Theo. De redactie kan noch wil deze oproep naast zich neerleggen. Sterker: hier is een open zenuw geraakt! Wij kunnen niet anders dan de door Theo gedane oproep met oude mannensmart van harte te onderstrepen. Alle ruimte voor girlpower. En dat mag al veel eerder dan in het aangekondigde decembernummer. Geo-lnfo 2013-4 9

Geo-Info | 2013 | | pagina 11