Goede pr bij basismeting van Stamkart in 1868? Professor Stamkart kreeg na de start van de Midden-Europeesche Graadmeting in 1864 en de afkeuring van de driehoeksmetingen van Krayenhoff de regeringsopdracht om een nieuw driehoeksnet te meten. Na zijn dood bleek zijn werk geen verbetering te zijn en het werd niet benut. Het verhaal bleef bekend en een foto van zijn basismeting ervoor ook, maar een daarop gebaseerde tekening en publiekspresentatie werden in vakkringen vergeten. 'Te kwader ure met de metingen belast' Adriden Boer, redacteur, adri.den.boer@geo-info.nl In zijn eigen wetenschappelijk verslag en in publicaties over hem van Haasbroek, Aardoom en Leenders kwam de tekening niet voor. De prent werd in de regio wel herontdekt, maar die publicaties wisten weer niets van de bronfoto en van het onbenut blijven van de dure meting! De tekening, naar een bij Haasbroek al wel bewerkt gepubliceerde foto, betreft de meting uit 1868 van een basis van ruim 5971 meter in het noordoosten van de Haarlemmermeerpolder door prof. dr. F.J. Stamkart (1805-1882). Haasbroek plaatste daarop aanpijlingen naar een deel van de letters, zoals die op de tekening staan en baseerde deze op 'a description belonging to the foto'. Het lijkt er veel op, dat dit de tekening was, maar de publicatie van 1869 waarvoor deze werd gemaakt, noemde hij niet. Volgens dr. J.D. van der Plaats in het Tijdschrift voor K L van 1891 (p. 132) was deze door prof.dr. F. Kaiser'te kwader ure met de (driehoeks)metingen belast'. Stamkart zelf publiceerde over de basismeting in de nu op internet staande 'Verslagen van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen'van 1869. Dat was wel met een technische lithografische tekening, maar de tekening naar de populaire overzichtsfoto kwam er niet in. (Hij legde in de Verslagen ook de samen met prof. Kaiser gemaakte keus voor de polder uit, namelijk: vanwege de lange, Foto basismeting t868, collectie Historisch Archief Haarlemmermeer. rechte en bijna horizontaal lopende wegen en het water ernaast om er het zware basismeettoestel over te vervoeren en 's nachts bij slecht weer op te kunnen bergen.) De basismeting werd overigens ongebruikt gelaten, omdat de verbinding met de eerste primaire zijde te lastig was vanwege bomen en gebouwen.... In het blad Schipholland 15-16/1986 schreef Jan Willem de Wijn over het verkavelingspa troon van de Haarlemmermeerpolder, opgehangen aan de lijn tussen de forten Schiphol en Aan de Liede. Hij noemde daarbij in zijn hoofdtekst in één zin de basismeting daar, maar beeldde (helaas zonder bronvermelding) wel de tekening daarvan af met het maar één jaar foute onderschrift:'In 1869 werd een basis meting verricht...'. FJ. Stamkart na zijn overlijden gepubliceerd in Eigen Haard 1882 (in bijdrage vanA. Huet over hem). 10 Geo-lnfo 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 12