Teksten op prent Gemeentefoto in beeldbank Wie gaat zoeken langs Schipholweg? De stenen Slot Literatuur Tekening van de basismeting van 7855 op de ViaAppia bij Rome (www.ansa.it). genoemde heer Hanedoes was de eige naar van de herenboerderij Kraaijveld pal bezuiden het Fort Schiphol. De tekening verwijst in cijfers bovenaan naar de vijf personen. De nummering is niet van links naar rechts, maar kennelijk naar status en wetenschappelijk gewicht. De nu als enige van de vijf ook op wikipedia staande Stamkart is nummer 1. Zijn assistent ingeni eur Van Hees is nummer 2 en zijn voorletters A.N.J. zijn minstens nog bekend uit een stukje over basismetingen in het Tijdschrift voor K L van 1892. Hij slaagde in 1865 op de Polytechnische School voor examen B Civiel en Bouwkunde. Deze Adriaan Nicolaas Johan van Hees was op 17 decernber-1844 te Oudewater geboren. Zijn ouders waren C.C.M. van Hees en A.A. Hanedoes. Eigenaar H.A. Hanedoes van die grond en die heren boerderij Kraaijveld bij het Fort Schiphol was zijn oom! Was de preciese plek voor de basismeting in de Haarlemmermeerpolder toch ook door zijn familierelatie ingegeven? Let er verder wel op dat op de tekening de aardig met name genoemde helpers inactief achter de publiekshekken staan. Met de letters a-o worden op de tekening de nodige objecten aangeduid, van een theodoliet en tot een tugurium oftewel een wachthuisje op wielen. Haasbroek heeft'analfabetisch'alleen aanpijlingen met de letters h, i, n en o op de foto gezet. Ook liet hij het bord'Stapvoets rijden'ste vig retoucheren, haast bijtekenen (p. 48). Van de foto uit 1868 waarnaar deze teke ning is vervaardigd, berust een exemplaar in de Fotocollectie Historisch Archief Haar lemmermeer. Doordat hij nu ook staat op www.beeldbank.noord-hollandsarchief. nl was gemakkelijk te achterhalen dat een foto als bron voor de tekening diende en dat er van deze foto nog minstens één exemplaar bekend is (bij de publicaties uit 1986 en 1988 werd de fotobron voor de tekening nog niet genoemd). Preciese vergelijking van foto en tekening leren dat op de foto links van de theodoliet maar twee van de drie poten te zien zijn en rechts ook maar een fragment van de schraag voor de volgende meting. Verder is het bord 'Stapvoets rijden'zichtbaar gemaakt en de 'schop om de grond gelijk te maken'verplaatst van vóór tot naast het wachthuisje. De tekening is dus didactisch gecompleteerd! Haasbroek publiceerde in 1974 al uit de correspondentie van Stamkart dat de Amsterdamse fotograaf P. Oosterhuis de opname maakte en deze in twintigvoud moest afdrukken. Eén van de 20 foto's ging naar het gemeentehuis van Haarlemmer meer, van dat exemplaar kreeg Haasbroek een kopie en deze zelfde afdruk werd dus ook de bron voor de beeldbank. Pieter Oosterhuis (1816-1885) maakte veel tech nische foto's, ook voor Rijkswaterstaat, en zijn werk kwam al royaal in beeldbanken terecht. Na de dood van Stamkart is er relatief veel over zijn onbenutte driehoeksmeting analoog gepubliceerd en er staat ook al heel wat van op internet. Boeiend is ook een citaat uit het verslag van de Rijks commissie in het Tijdschrift voor K L 1911, p. 175: 'Nog valt mede te deelen, dat overeenkomstig eene van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder ontvangen mededeling, de hekjes bij de basiseind punten van de door wijlen prof. Stamkart in 1868 gemeten basis in de Haarlem mermeer zeer beschadigd bleken te zijn. Ze zijn thans opgeruimd en ter aandui ding der eindpunten van genoemde basis vervangen door een hardsteenen paaltje met opschrift bij ieder eindpunt.' In 1929 werden ze volgens Haasbroek verbouwd tot ondergrondse merken van het NAP, maar ook daarvoor weer niet echt benut.... Wie gaat - na raadplegen van Haasbroek - eens goed zoeken langs de Schipholweg (zw-berm) bij Badhoevedorp? Een tekening van een basismeting was in Europa na 1850'trendy'(en reprografisch gezien nog gewenst). Ook daarom is het mooi om deze tekening weer voor het voetlicht te hebben. Voor Geo-lnfo 2008- 11 interviewde ik conservator Marietje RuijgrokvandetrésorvandeTU Delft Library. Afgebeeld werden wat opengesla gen werken, waaronder'een Italiaans boek met een prachtprent over een basisme ting'(Misura della BaseTrigonometria della via Appia. A Secchi, 1858). Die prent zelf-volop op internet - is nu als kleine referentie afgebeeld. L. Aardoom, 125 jaar Nederlandse Commis sie voor Graadmeting, Waterpassing en Geo desie (i), in: De Hollandse Cirkel 2004-1 N.D. Haasbroek, Investigation of the accu racy of Stamkart's triangulation (1866-1881) in The Netherlands, NCG Groene Serie nr 18, Delft, 1974. NB Staat intussen integraal op www.ncg.knaw.nl. H. Leenders, Over'Weledelgestrenge Hoog geleerde Heeren en neederige dienaren', in: De Hollandse Cirkel 2007-4 12 Geo-lnfo 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 14