De Verenigde Staten in beweging Open Kaart Jaarlijks worden in het Spaanse Pamplona de Malofiejs uitgereikt. Wat de Oscar is voor de filmindustrie, is deze prijs voor infographic- makers wereldwijd. Het is bijna vaste traditie dat de New YorkTimes (NYT) in meerdere categorieën goud behaalt. Half maart ontving zij voorde kaart "Counties Blue and Red Move to the Right" zelfs de eretitel "Best of Show" voor gedrukte kaarten. Deze kaart verscheen in de NYT kort na de recente presidentsver kiezingen in de Verenigde Staten. Zij toont hoe de meerderheid van de stemmen in een County is veranderd ten opzichte van de vorige presidentsverkiezingen. Een interac tieve versie is te bekijken op de website van de NYT (http://nyti.ms/TSvwOi). Maarten Boddaert (kartograaf en ontwik kelaar geografische, educatieve produc ten): Kaarten met bewegende pijlen heb ik wel vaker gezien, maar dan toch vooral aan het einde van het achtuurjournaal bij kaarten met windsnelheden. Bewegende pijlen die politieke verschuivingen aangeven, vind ik heel origineel. Niet dat de beweging extra informatie biedt, maar het oog wil ook wat. En het valt mij op dat Amerikaanse kartogra- fen - en dan vooral bij de NYT - daar door gaans erg goed in zijn. Het is veel meer dan die bewegende pijlen. De kaart is glashelder, in balans en zonder overbodige informatie. Functioneel wit klinkt wellicht wat onzinnig, maar het wit geeft deze kaart wel degelijk rust. Ook is de uitleg over de afzonderlijke'key states'bondig geschreven en toch nuttig. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Het was slechts een kwestie van tijd, dat we eens een kaart zouden bespreken die gemaakt is met de JavaScript-bibliotheek D3 (Data Driven Documents). Het afgelopen jaar werd de belangstelling en de toepassing van deze nieuwe technologie steeds groter. Op basis van een bestandje met brongege- vens tekent de JavaScript-bibliotheek een afbeelding met Scalable Vector Graphics (SVG). Hiermee kan je interactieve en geani meerde grafieken maken. Onlangs zijn veel geografische mogelijkheden, zoals projecties en ondersteuning van getegelde kaartdien- sten toegevoegd. Deze kaart suggereert een verandering door de tijd, omdat de indruk Counties ®ue and Red Move to the flight van rood en blauw verandert. Animatie lijkt te zijn toegevoegd aan de online versie, omdat het kon, niet om de boodschap te versterken. Gelukkig is de prijs dan ook aan de gedrukte, statische versie uitgereikt! Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie'): Inventief, deze kaart. Zowel technisch als qua originaliteit. Daarmee is de kaart wat mij betreftal geslaagd.Toch stemt niet alles mij tevreden. De shift binnen counties naar links en naar rechts is spreekwoordelijk, niet letterlijk. Daarom heeft die verschuiving op een kaart geen duidelijke én geen intuïtieve betekenis. De kaart lijkt daardoor meer op een migratiekaart. Door lang te kijken, pro beerde ik in deze datavisualisatie (misschien is dat een betere term voor deze kaart) verborgen patronen te ontdekken. Staat- grenzen, waarvan de inwoners/counties een ruk naar rechts maakten, gingen plotseling psychedelisch naar links... De techniek en ook het grote aantal datapunten leiden helaas af van de boodschap. Onderling de staten vergelijken, bijvoorbeeld, kan daardoor niet goed. Dan is een tabel of een kaart met staaf diagrammen waar de grootte van de shift is te zien, misschien inzichtelijker en effectie ver. Maar minder opvallend... Vorm scoort blijkbaar bij het publiek, de webredactie én techneuten. Is daar iets mis mee? Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks Infographics Congres): De gelaagdheid in de informatie spreekt mij bijzonder aan: meteen bij de eer ste indruk zie je de gespannen strijd tussen de Republikeinen in de kleinere counties en de Democraten in de grotere. Pas in tweede instantie vallen de verschillende lengtes van de pijltjes op, die de mate van verschuiving weergeven. Zo kun je voor elk gebied tot in detail het resultaat van de ruim 3000 coun ties bekijken. Daarmee bewijst NYT de kracht van een gespreide krantenpagina: op een scherm of tablet haal je nooit dezelfde informatiedichtheid. Daarnaast is diezelfde informatie gebruikt voor een geanimeerde variant op de website, waarin rode en blauwe streepjes over de kaart bewegen, waarmee de politieke verschuiving heel intuïtief in beeld is gebracht. Daarmee wordt het beste van elk medium ten volle benut. Geo-lnfo 2013-4 13

Geo-Info | 2013 | | pagina 15