Rookpluimen in beeld een online rekenmodel voor de brandweer Tijdens een incident waarbij gevaarlijke stoffen vrijkomen, (zoals een grote brand of een gaslek), is het van belang dat de hulpdiensten over alle relevante informatie beschikken om adequaat te kunnen handelen. Een goed voorbeeld is de brand bij Chemie-Pack in Moerdijk in januari 2011, waar de rookpluim met chemische stoffen, die tijdens de brand waren vrijgekomen, tot de provincies Utrecht en Noordholland reikte. Het was bij de brandweer en bij de omringende gemeenten niet bekend wat er aan gevaarlijke stoffen vrij kwam en welke maatregelen ze moesten nemen. Mede naar aanleiding van de ervaringen bij Moerdijk, raakten de veiligheidsregio's Midden- en West-Brabant en Zuid-Holland Zuid geïnteresseerd in de mogelijkheden van het zo realistisch mogelijk voorspellen van de effecten van een brand. Gasmallen: de huidige praktijk Hein Zetleen Tom van Tilburg, BMTARGOSS hein.zelle@bmtargoss.com, tom.van.tilburg@geodan.nl BMT ARGOSSen Geodan hebben daarom samen een rookpluim en gaswolk informa tiedienst voor hulpdiensten ontwikkeld. Deze dienst geeft tijdens een incident, informatie over de verspreiding van de rookpluim of gaswolk, zowel voor de actuele situatie als voor de komende uren. De resultaten van moderne, complexe fysische modellen worden toegankelijk gemaakt met behulp van een gebruiks vriendelijke user interface. Hiermee krijgt de brandweer in praktijksituaties eenvoudig toegang tot gedetailleerde voorspellingen over hoe een incident, waarbij gevaarlijke stoffen vrijkomen, zich kan ontwikkelen. Het gaat dus om de vragen: hoe werken de modellen en hoe werken we met de modellen? Op dit moment gebruikt de brandweer een standaardmodel voor het voorspellen van de gaswolk. Hierbij wordt een werk blad met daarop een serie vragen gebruikt om te schatten hoe sterk de uitstoot van gevaarlijke stoffen is. Op basis hiervan wordt een standaard gasmal geselecteerd. Gasmallen zijn transparante kunststof mallen (tegenwoordig ook digitaal op de computer), die op een kaart worden gelegd om het effectgebied van een brand weer Figuur i - Voorbeeld van een digitale gasmal. De mal wordt gekozen op basis van wind-richting, wind sterkte en bronsterkte. De mal is 2-dimensionaal en varieert niet in de tijd. te geven. De mallen zijn standaardvormen die bij een gegeven bronsterkte, tempera tuur en windsnelheid overeen moeten komen met de vorm van de rookgaswolk. De mallen zijn bepaald met onderzoek dat door TNO is verricht. Het resultaat is een heel praktische methode om tijdens een incident mee te werken, echter wel met een aantal belangrijke tekortkomingen: De mallen zijn statisch: ze geven geen verwachting voor de komende uren. De mallen zijn twee-dimensionaal: ze laten niet zien hoe een rookpluim opstijgt en weer neer kan komen. 16 Geo-lnfo 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 18