I Aansturing De adviseur gevaarlijke stoffen kan bijvoorbeeld in het veld een simulatie starten... Samenvatting en conclusies WW»1 M'mlj AGW*» I'm'ml I IB#»» ir* P.H. Rsiït hmüh VirlicaEr diilnbutit i9ori1ifwi| AiiAi Figuur 4 - Dwarsdoorsnede van bovenstaande rookpluim. De bron ligt links bij afstand o, de afstand over de grond wordt met de wind mee gemeten, midden in de rookpluim. starten. Hij voert onder andere de locatie van de brandhaard in en de sterkte en duur van de emissie. Het starten van een simula tie gebeurt vervolgens door middel van het WPS (Web Processing Service) protocol. De uitvoer van het pluimmodel is 4-dimensionaal (x, y, hoogte en tijd). De rookpluim kan worden weergegeven als 2-dimensionale contouren gezien van bovenaf (figuur 3), en als een verticale dwarsdoorsnede door het midden van de rookpluim (figuur 4). Beide aanzichten kunnen in de tijd worden doorlopen, stap voor stap of als animatie. De resultaten worden opgevraagd met het WMS proto col. Door open standaarden te gebruiken kunnen de resultaten in een willekeurig GIS systeem of crisismanagementsysteem worden gebruikt. Ook rekenmodellen kun nen eenvoudig toegevoegd en vervangen worden, zoals bijvoorbeeld een natuur- brandverspreidingsmodel (zie figuur 5). Modelresultaten worden centraal opgesla gen. Hierdoor zijn modellen uit het verle den altijd terug te zoeken, en ook kan een model vanaf de ene cliënt gestart worden en vanaf de volgende cliënt ingeladen worden. De adviseur gevaarlijke stoffen kan bijvoorbeeld in het veld een simulatie starten (tablet) en deze later in de com mandowagen openen en analyseren. Momenteel is de dienst te benaderen via een website en via een GIS systeem (ESRI ArcGIS Desktop). In de web interface is alle basisfunctionaliteit beschikbaar: het star ten van een nieuwe rookpluim simulatie, het ophalen en bekijken van de resultaten, het tonen van dwarsdoorsnedes en het opvragen van basale informatie zoals wind snelheid, windrichting en rookconcentratie per locatie. Als de rookpluim dienst vanuit Rookpluim model Kaartlageri WPS wms/wts Internet Web GIS Desktop GIS Figuur 5 - Blokschema van de modellen, de gis- applicaties en de gebruikte protocollen. een desktop GIS systeem wordt benaderd, krijgt de gebruiker extra mogelijkheden. Dit betreft vooral het doen van ruimtelijke analyses op de resultaten: Hoeveel mensen wonen er binnen de rookpluim contour? Zijn hier oudere, kwetsbare mensen bij en zo ja, hoeveel? Zijn er gevaarlijke stoffen opgeslagen binnen het gebied? Natuurlijk krijgt de gebruiker zo ook toegang tot zijn eigen datalagen die al in het GIS systeem beschikbaar zijn, zoals bijvoorbeeld de locaties van sirenes of een gedetailleerde kaart met opgeslagen gevaarlijke stoffen per gebouw. Verder biedt het GIS systeem de mogelijkheid om afgeleide prognoses in te tekenen en deze vervolgens te delen. BMT ARGOSS en Geodan hebben een dienst ontwikkeld waarmee veiligheidsdiensten nauwkeurige informatie kunnen krijgen over de verspreiding van rookpluimen en gaswolken. De dienst lost een aantal problemen in de huidige werksituatie op: Er wordt een nauwkeurige verwachting voor de komende uren geleverd: antici peren op veranderende weersomstan digheden wordt daarmee mogelijk. Door gebruik van een weermodel met een hoog ruimtelijk detailniveau wordt de weerssituatie ter plaatse van de rookpluim correct meegenomen in de berekening. Verticale verspreiding van rookgas wordt correct berekend en weergegeven Koppeling aan bestaande GIS systemen maakt het eenvoudig om verdere analy ses te doen. De rookpluimdienst is door de deelne mende veiligheidsregio's zeer enthousiast ontvangen. Er is duidelijk behoefte aan deze informatie, en de vorm en functiona liteit voldoen aan de wensen. In samenwerking met de veiligheidsregio's wordt nu gewerkt aan een marktintroductie van de dienst. In 2013 wordt de rookpluim- dienst geëvalueerd in de dagelijkse praktijk. Daarna zal de dienst operationeel worden aangeboden aan alle veiligheidsregio's in Nederland. Verder wordt een marktintroduc tie in het buitenland en in andere sectoren, zoals de chemische industrie voorbereid. Een aantal technische zaken zijn nog in ontwikkeling, onder andere het aansluiten van andere modellen (natuurbranden, explosies, modellen voor zware gassen). Verder zal voor een aantal specifieke GIS systemen een meer uitgebreide koppeling worden gerealiseerd. 18 Geo-lnfo 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 20