Actueel beheerregister oppervlaktewater Aa en Maas Groots werk door Heijmans Van Steenis Waterschap Aa en Maas beschikt sinds donderdag 25 oktober 2012 over de meest actuele beheerdata van Nederland. Het laatste kunstwerk was onderdeel van een zeer omvangrijk project dat de afgelopen twee jaar door twaalf medewerkers van Heijmans (Breijn-Rosmalen) Van Steenis Geodesie (Houten) is uitgevoerd. Deze beheerdata is van cruciaal belang voor het goed kunnen uitoefenen van de wettelijke taken door Waterschap Aa en Maas. Waterbeheer in Oost-Brabant Beheergebied met 2700 km A-watergang Unieke opdracht in omvang en aanpak Pieter van Dueren den Hollander, Afdelingsleider - Inwinning Data beheer Heijmans Van Steenis, pdueren@heijmans.nl Gemaal Toren Straatje Rosmalen. Het waterschap Aa en Maas werkt 24 uur per dag met water. Dat doet het waterschap voor 700.000 inwoners en bedrijven in Oost- Brabant. Hoogste prioriteit is de veiligheid, gezondheid en het welzijn van de inwoners. Het waterschap biedt veiligheid tegen over stromingen aan burgers en bedrijven door de dijken goed te beheren. Ook worden beken, weteringen en sloten onderhouden om wateroverlast te voorkomen. Verder zorgt het waterschap voor voldoende water voor de land- en tuinbouw zodat gewassen goed kunnen groeien. Ook moeten natuur gebieden genoeg water hebben van de juiste kwaliteit om te zorgen dat de planten en dieren die er van nature thuishoren zich goed kunnen ontwikkelen. Om deze waterbeheertaak goed te kun nen uitvoeren, zijn goede beheergege- vens over onder andere de ligging, hoogte en breedte van sloten, duikers, stuwen en gemalen ontzettend belangrijk. Het was een enorme klus om deze beheer- gegevens van 2700 km watergangen te actualiseren. Hiervoor zijn landmeters van de bedrijvencombinatie Heijmans Van Steenis in opdracht van het waterschap de afgelopen twee jaar in het veld aan de slag geweest. Het inmeten van de 2700 km waterlopen was een enorme klus. Sloten van één meter breed tot waterpartijen van wel meer dan 100 meter breed, zoals de Ertveldseplas in 's-Hertogen- bosch. Van een poldersloot in de Eeuwelse Loop tot aan het Drongelens kanaal nabij Drunen. En daarnaast ook nog eens 16.000 kunstwerken, zoals duikers, bruggen, stuwen en gemalen. Het beheergebied strekt zich uit van Waalwijk tot aan Eindhoven en van Someren, Venray tot aan Nijmegen, inclusief Ten behoeve van de waterbeheertaak van het waterschap Aa en Maas heeft de combinatie Heijmans (Breijn) van Steenis Geodesie 2700km. watergang en 16.000 kunstwerken ingemeten. In dit artikel leest u hoe het project is uitgevoerd en welke keuzes daarbij gemaakt zijn. Oss en 's- Hertogenbosch en is verdeeld in 33 stroomgebieden en 29 gemeenten. Het project kenmerkt zich niet alleen door de grootte van het gebied met een oppervlakte van 161.000 ha. Ook de aanpak is uniek door de combinatie van Geodesie en GIS (Geografisch Informatie Systeem). De geodetische component betreft het 20 Geo-Info 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 22