y Aaen Maas Mobiele GIS toepassing: Innovatie in de combinatie geodesie en mobiliteit WfllQfilthap Hoofdkantoor waterschap Aa en Maas. inmeten van RD-coördinaten om de locatie van de sloot en bijvoorbeeld de duikers vast te leggen. De opnamen van de sloot wor den in het veld door landmeters uitgevoerd. Alle 16.000 kunstwerken - duikers, stuwen, bruggen, gemalen, etc. - zijn ingemeten en ook zijn bijbehorende administratieve gege vens opgenomen, zoals vorm, materiaal en Projectgebied. functie. Deze gegevens zijn vastgelegd in het Geografisch Informatie Systeem (GIS) van het waterschap. Tien landmeters van Heijmans uit Rosmalen en van Van Steenis Geodesie uit Houten zijn hier de afgelopen twee jaar dagelijks mee bezig geweest. Al met al een combinatie van hoogwaar dige geodesie en GIS-toepassingen. Een Sintjanssingel - Binnendieze - 's Hertogenbosch. complex project door de unieke terreinsi tuaties die allemaal zijn vastgelegd in het beheersysteem van het waterschap. Om ervoor te zorgen dat het waterschap goed waterbeheer kan uitoefenen, is het van belang dat de coördinaten van de sloten en kunstwerken tot op de centime ter nauwkeurig worden bepaald en dat de juiste administratieve gegevens van de kunstwerken worden vastgelegd. Om dit mogelijk te maken hebben de landme ters van Heijmans Van Steenis gebruik gemaakt van landmeetkundige appara tuur, zoals de tachymeter en GPS (Global Positioning System) voor het uitvoeren van de metingen. Deze apparatuur is door middel van een bluetooth verbinding gekoppeld met een veldcomputer. Op de veldcomputer is speciaal ontwikkelde GIS-software (Mobiel Watis) geïnstalleerd. De landmeter bedient de landmeetkun- ■- >- V.t<J GIS software Mobiel Watis. Veldboek in draagtas. Geo-lnfo 2013-4 21

Geo-Info | 2013 | | pagina 23