Bodem dige apparatuur vanaf de veldcomputer. De software biedt vervolgens de moge lijkheid de benodigde administratieve gegevens in te vullen bij het juiste kunst werk. Ook zijn van de kunstwerken geo- gecodeerde fotoHs gemaakt en gekoppeld aan de kunstwerken uit de database. Op deze wijze worden mutaties rechtstreeks in de GIS-database van het waterschap, real time doorgevoerd. Voor de uitwisse ling met het waterschap is door Heijmans Van Steenis een intranet platform ingericht. Hierdoor is het areaal actueel en volledig bijgewerkt en geeft het water schap op de juiste wijze invulling aan haar beheertaak. Met de basisgegevens zijn de beleidsmedewerkers van het waterschap in staat berekeningen te maken van de waterbergende capaciteiten en kunnen eventueel maatregelen genomen worden om te zorgen dat er niet te veel, maar ook niet te weinig oppervlaktewater beschik baar is in het beheergebied. Tachymeter met veldcomputer. Single beam voor dwarsprofielen. Verschillende echosounder systemen: (L) single beam echolood, (M) akoestisch vegen en (R) multibeam echosounder. voerde gegevens direct ter plaatse. Éénmaal een kunstwerk of dwarsprofiel gemeten en gecontroleerd, dan ben je er zeker van niet nogmaals het veld in te moeten om ontbrekende gegevens op te nemen. Controles Alle landmeters controleren hun eigen metin gen met behulp van de rapportage'geometri sche kwaliteit'. Er wordt in het veld een over zicht gemaakt van alle gemeten GPS punten en tachymetrische opstellingen. Ook worden punten met hoogte o.ooo (nulhoogten) gerapporteerd. Voor aanvang van de meting zijn er geometrische kwaliteitseisen inge voerd. Eén van de eisen is het verhang van een duiker. Het gaat hierbij om een maximaal verschil van 15 cm tussen binnen-onderkant buis bovenstrooms en benedenstrooms. Indien deze waarden worden overschreden, ontvangt de landmeter een melding op het scherm van de veldcomputer. Mobiel Watis (ArcGIS): "Direct in het veld een visuele controle van het eindresultaat" De basis beheergegevens van het opper vlaktewater van het waterschap is opgeno men in de beheerregister van IRIS (Integraal Resultaatgericht Informatie Systeem). IRIS is de beheer database van het waterschap. Dit is de informatievoorziening voor de primaire processen; droge voeten en schoon water. Mobiel Watis is een applicatie van Esri die het mogelijk maakt om de GIS-bestanden uit IRIS mee te nemen in het veld. De GIS medewerker van het waterschap heeft de mogelijkheid om een export bestand vanuit de IRIS database te maken met Mobiel Watis met als resultaat een *.mdb bestand. De mdb bestanden zijn gemaakt per water loop. Voor dit project 1700 exportbestanden. De actualisatie van de beheergegevens zijn door de landmeters van Heijmans en Van Steenis uitgevoerd op deze basisbestanden. De beschikbare gegevens van de kunst werken in de exportbestanden (*.mdb) zijn meegenomen in het veld. Met de veldmo- dule van Mobiel Watis op een veldcompu ter zijn in de *mdb de administratieve en geometrische gegevens geactualiseerd. Door de landmeters wordt één groot voordeel genoemd door het toepassen van Mobiel Watis bij dit project. We konden direct in het veld een visuele controle uitvoeren op het eindresultaat. Je ziet watje meet (geometrie), je voert direct de beno digde administratieve gegevens in bij het juiste kunstwerk en je controleert de inge- Single beam met GPS. Meerdere bundels footprint 22 Geo-Info 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 24