Inzet moderne meettechnieken Kwaliteitscontrole data Uitvoering in het veld; een uitdaging! Uniek project in omvang, doorlooptijd en kwaliteitsbeheersing data. Voorde uitwisseling van informatie hebben we een sharepoint ingericht. Op deze wijze kunnen we data centraal beheren, maar kunnen alle projectbe trokkenen decentraal gebruik maken van de data via een internet toegang. De landmeters in het veld hebben de mogelijkheid om de exportbestanden te downloaden en de metingen te uploa- den. Met een internetverbinding maken ze rechtstreeks een web based backup van de meetdata. Projectleiding en opdrachtgever heeft op deze wijze real time inzicht in de dataflow. Dit is één van de zaken die dit project tot een succes hebben gemaakt. Stel je voor dat je al die data niet gestructureerd beheert, dan krijg je spaghetti en is een project van dergelijke omvang niet beheersbaar. Om de kwaliteit van de coördinaten te borgen, hebben de medewerkers van Heijmans Van Steenis gebruik gemaakt van nauwkeurige landmeetkundige appa ratuur. In gebieden met verticaal vrij zicht is gebruik gemaakt van GPS. In bosrijke gebieden was dat uiteraard niet mogelijk en is de inzet van een tachymeter noodzakelijk. Om de bodem van middelgrote watergangen in kaart te brengen, is ook gebruik gemaakt van een single beam echolood. Het echolood is geïnstalleerd op een lichte aluminium boot met buitenboordmotor. De appara tuur zendt in een geconcentreerde bundel een geluidssignaal uit. Dit geluidssignaal wordt door de bodem weerkaatst, waarna het signaal door het apparaat wordt opgevangen. De tijd tussen zenden en ontvangen van het signaal is gerelateerd aan de diepte van de sloot. Een GPS-antenne registreert de positie boven water. Zowel de GPS als het echo lood zijn aangesloten op een computer. Beide metingen worden gecombineerd, zodat een juist beeld van de bodem wordt geregistreerd in RD coördinaten. De resultaten van de peiling met het echolood worden net zoals de metingen met GPS en tachymeter verwerkt met de GIS software Mobiel Watis. Tijdens de uitvoering van het project zijn we continue aan de slag geweest met kwaliteitsverbetering. Enerzijds vanuit de opgedane ervaringen tijdens het project, maar ook parallel met verschillende onder zoeken naar meetprecisie en optimalise ring van de werkprocessen om de kwaliteit van het eindproduct te vergroten. Vanuit het meetbestek zijn eisen gesteld aan de meting: vijf cm op basis van 95% van de data. Deze precisie eis hangt nauw samen met de idealisatie precisie en betrouwbaarheid van de meetdata. Naast deze aspecten van geometrische kwaliteit is juistheid van gegevens en vol ledigheid uitermate belangrijk. De juistheid van gegevens en de vol ledigheid is steeds getoetst in het veld door gebruik te maken van de controle functionaliteiten in Mobiel Watis. Als extra controle hebben we gebruik gemaakt van zelf ontwikkelde FME workbenches om de data te controleren, na inwinning vanuit kantoor op de data binnen de centrale sharepoint omgeving. Het waterschap heeft vervolgens ook een controle uitgevoerd op volledigheid en juistheid van gegevens. De juistheid van gegevens opgesplitst in geometrische kwaliteit eis (95% van de data afwijking vijf cm) en de juiste attribuutwaarden toegepast van de administratieve gegevens bij kunstwerken. Deze kwaliteitscontrole is gepresenteerd in een excel overzicht op de centrale dataopslag (sharepoint). De landmeters van Heijmans Van Steenis hebben inmiddels heel wat gemeten. Brede en diepe sloten meten vanuit de boot. De ene dag meten in open veld en de andere dag heb je het idee dat je in een tropisch regenwoud terecht bent gekomen met dichte begroeiing rondom de sloot. Voor het meten van de bodem van de sloot loop je door de sloot heen met een waad- broek aan, zodat je droog aan de overkant kan komen. Het water staat dan soms tot aan het randje van het waadpak, of er net overheen en dan heb je een nat pak. In het veld kom je niet alleen de standaard duikers en bruggen tegen. Iedere terreinsi tuatie is uniek en zo heeft iedere sloot wel iets bijzonders. Grachten rondom vesting stadjes of uitwateringskanalen en wat te denken van de Binnendieze in 's- Hertogen bosch. Sloten met veel water die buiten de oevers treden na zware regenval en sloten bedekt met ijs en sneeuw. Inmeten van die unieke situaties met moderne meetapparatuur, het gebruik van de veldcomputer met de GIS-software en de hoeveelheid data was een oprechte uitdaging. De wijze van aanpak en uitvoering heeft geresulteerd in een actueel databestand voor het waterschap. Het maakt het beheer van geo-informatie efficiënter en verbetert de kwaliteit van de gegevens. Voor het waterschap de juiste basis voor het uitvoeren van het primaire proces: 'Droge voeten en schoon water'. Heeft u naar aanleiding van dit artikel vragen, neem gerust contact op met de project manager: Pieter van Dueren den Hollander (Heijmans Van Steenis 06-515 332 37). 24 Geo-Info 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 26