Rotterdam Een Erasmuslijn in Geboortehui De grenzen van Erasmus' erf Standbeeld „tóOmflfr René van der Schans, r.vanderschans@hccnet.nl 'Die gerade Linie ist gottlos und unmo- ralisch. Die gerade Linie ist keine schöpfe- rische, sondern eine reproduktive Linie. In ihr wohnt weniger Gott und menschlicher Geist als vielmehr die bequemheitsiüsteme, gehirnlose Massenameise.' Friedrich Hundertwasser http://www.hundertwasser.at/deutsch/ texte/philo_verschimmelungsmanifest.php Ter gelegenheid van de Museumnacht 2013, op 9 maart jongstleden, met als thema 'Waterlanders', hebben mevrouw Gré Ploeg, van de Stichting Erasmushuis Rotterdam, als blauwe engel, en ondergetekende, als trouw donateur, die dag in kou en regen een'Erasmuslijn'gemarkeerd. Deze lijn verbindt de huidige plek van Erasmus' standbeeld, op het Grotekerkplein, met die van de vroegere, van 1622 tot 1940, op de nu verdwenen Groote Markt. Nagenoeg in het midden van de lijn stond het geboor tehuis van de beroemde Rotterdammer. Vrijwilligers van de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie van Gemeentewerken zijn al de dag ervoor en 's ochtends vroeg aan de slag gegaan om de lijn en een tweetal verdwenen percelen (dat van het geboortehuis en een huis'Mercurius') op de centimeter nauwkeurig met boutjes en krijtstrepen uit te zetten (welbedankt!). Vervolgens hebben we de lijnen verder, in navolging van de kunstenaar Friedrich Hundertwasser* nogal onvast, gemarkeerd met stukjes zelfklevend (nou ja, met die nattigheid!) aluminium tape, en vanaf acht uur 's avonds tot één uur 's nachts, één en ander mondeling, met folders, foto's en powerpoint-presentatie onder de toren van de Laurenskerk (vroeger Rotterdam's nulpunt) aan de nachtbrakers toegelicht, af en toe een verkwikkend glas glühwein nuttigend. We hopen dat deze zotte actie effect zal hebben, in de vorm van een per manente markering van de Erasmuslijn, en een waardige aankleding van dat tranendal waar eens de wieg van Erasmus stond, f Geo-lnfo 2013-4 29

Geo-Info | 2013 | | pagina 31