De wandelende geo-informaticus Column Valencia en de Deltawerken Valencia en de geo-informatica Geodesign en Open Geo Spending Henk Scholten Valencia, wat een geweldige mooie stad! Ik had het genoegen in februari van dit jaar deze Spaanse stad te mogen bezoeken. De stad is te vergelijken met Amsterdam, in die zin datje overal wandelend kunt komen en dat wandelen is ook uiterst plezierig. De oude rivierbed ding loopt als een groene slang door de stad en fungeert als ideale wandelpromenade. Het is een bijzondere ervaring om onder alle bruggen door te wandelen en af en toe omhoog te klimmen om de stad te aanschouwen. Bijvoorbeeld het uitstapje naar de oude stad, waar heel veel kleine straatjes telkens op een pleintje uitkomen. In de oude stad staat ook de beroemde kathedraal, met een bijzondere plek (en ingang) voor de dijkgraven van de regio. Dat duidt er op dat water echt een thema is in deze stad. Geodesign congres te organiseren. Maar als je dit ziet, dan hadden we het congres toch echt hier moeten houden. De stad illustreert op geweldige wijze hoe ontwerpers en geo-informatici hebben samen gewerkt. Wij zijn trots op de deltawerken, omdat de functionele en de artistieke aspecten van de plannen een mooi evenwicht hebben bereikt. Vanuit de functionele invalshoek was de uitdaging in Valencia zeker een stuk kleiner dan bij ons, maar het artistieke deel is enorm indrukwekkend. Wel heerlijk om zulke voorbeelden van geodesign te kunnen bewonderen, al heb ik niet het gevoel dat de mensen om me heen met dezelfde gedachten rondlopen. Maar dat komt, onder andere, omdat we het begrip geodesign nog beter moeten uitleggen. Ik besluit direct hieraan twee"WhatsApp-jes"te wijden. De eerste gaat naar mijn geo-informatica collega in Barcelona. Ik prijs met veel enthousiasme haar Spaanse collega's en vertel hoezeer ik onder de indruk ben van deze stad. Het tweede "App-je"gaat naar mijn collega in Amsterdam. Aan de hand van bijgaande foto, leg ik hem uit dat zijn volgende reis toch echt naar Valencia moet gaan, want daar wordt duidelijk hoe mooi geodesign kan uitpakken. Ik krijg twee vernieti gende commentaren terug. Mijn Spaanse collega vraagt zich af of ik op de hoogte ben van de corruptie die heeft gespeeld bij de realisatie van deze bouwwerken. En die in haar ogen nog steeds speelt. Als ik echt wil genieten van geodesign dan moet ik me haasten naar Barce lona. En, by the way, ze komt zeker naar het GeoFort. Mijn collega in Amsterdam vraagt zich af of ik weet dat deze geweldige mooie bouw werken toch mede een verklaring vormen voor de financiële ellende waarin Spanje terecht is gekomen. Na een tijdje gewandeld te hebben, ga je je toch afvragen hoe dit mogelijk is; zo'n meanderende rivierbedding als park dwars door de stad. Het antwoord staat in de toeristengids. Daarin lees ik dat Valen cia in 1957 werd getroffen dooreen enorme overstroming, waarbij het water in de straten een hoogte van 2 meter bereikte. Een vloedgolf en een verschrikkelijke ervaring waar met man en macht tegen is gevochten. En zie hier: de deltawerken van Valencia! De rivier is om de stad geleid, waardoor er ineens een enorme oppervlakte midden in de stad beschikbaar kwam. Wat doe je daar dan mee? Nou, er is een geweldig park aangelegd. Aan het einde van de rivierbedding, in oostelijke richting naar de kust, ligt de Ciudadde las Artes y las dendas (de stad van de Kunsten en Wetenschappen). Een indrukwekkend gebied met gebouwen, trappen en promenades waar je stil van wordt. En dat alles rijkelijk geïllustreerd met waterpar tijen. Ik vraag mij af hoe men dit zo heeft kunnen bedenken. En tege lijkertijd vind ik het geweldig dat in deze tijd zulke mooie ruimtelijke plannen tot stand kunnen komen. Tijdens mijn wandelingen speelde mijn geweten als geo-informaticus op. We hebben net besloten om op het Geofort het eerste Europese Na mijn reis heb ik dus twee opgaven. We moeten meer mensen uitleggen wat geodesign is. Gegeven het enthousiasme van de mensen waarmee we momenteel aan het congres werken, gaat dat zeker lukken. Kom gerust in september naar het GeoFort, maar het zal er snel druk zijn, want het eiland kent zijn begrenzingen: www. geodesignsummit.com/europe. En ja, in deze tijd moeten we zeker op de kosten letten; waar investeren we in, en waartoe leidt dat? Hoe kunnen we dat zichtbaar maken, met elkaar delen en met elkaar evalueren? En het allerbelangrijkste, indien nodig nog op sturen! De president van de Rekenkamer, Saskia Stuiveling gaat er op het wereldcongres in Rotterdam haar keynote aan wijden, en wij zullen tij dens een workshop de internationale ervaringen op een rijtje zetten: http://www.geospatialworldforum.org/2013/index.htm Ik wandel verder door Valencia en geniet, ondanks de berichtjes van mijn twee collega's. Echt schitterende bouwwerken, waar nog hon derdenjaren van zal worden genoten. Wat zouden de Deltawerken hebben gekost? Henk Scholten Hoogleraar Ruimtelijke Informatica, Vrije Universiteit Amsterdam, CEO, Geodan bv, Amsterdam Geo-lnfo 2013-4 31

Geo-Info | 2013 | | pagina 33