Afscheid Nico Bakker op Symposium 40 jaar Kartografie Verslag 14 maart 2013 organiseerde het Kadaster in hotel de Cantharel bij Apeldoorn een symposium ter gelegenheid van het afscheid van drs N J.Bakker. Dat symposium stond in het teken van de ontwikkeling van de kartografie sedert 1975, het jaar waarin Nico Bakker zijn werk begon bij de Topografische Dienst Hij was daarvoor al twee jaar student-assistent geweest bij het atlassenpracticum van de toenmalige vakgroep Kartografie, van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht. Mevrouw Burmanje opent het symposium. Op de eerste rij in het midden Nico Bakker, naast zijn vrouw Ans. Er waren een 150 kartografen en andere collega's op afgekomen, waar Nico gedurende zijn carrière mee had samen gewerkt - prettig samengewerkt, want hij is altijd een zeer kundig en aimabel col lega geweest; tijdens zijn loopbaan heeft hij geweldig veel werk verzet in allerlei commissies, van de opleidingscommissie voor de PBNA-cursus kartografie tot en met commissiewerk bij EuroGeographics en INSPIRE en de Commissie geografische namen bij de KNAW. De middag begon met een welkomst woord van Dorine Burmanje, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster, voor wie Nico de verpersoonlijking was geweest van de kartografie; ze dankte hem ook voor het vele dat hij had gedaan om de kartografen en topografen zich in de nieuwe kadastrale omgeving thuis te laten voelen. Daarna hield Ben Bruns (Manager, Sector GIS Maatwerk) een verhaal over de veranderingen in de kartografische activiteiten bij het Kadas ter sedert de overgang daarheen van de Topografische Dienst in 2004. Gemodel leerd op optimaliseringsprocessen uit de auto-industrie was het LEAN project daar ingevoerd, waardoor de achterstand in de kwaliteit en de levertijd van topografi sche data was opgeheven. Nu wordt ook automatisch gegeneraliseerd, althans van het kernbestand naar de 1:50 000, en de afleiding naar de kleinere schalen is in bewerking. Er werd met nadruk door Bruns gesteld dat de nieuwe kaarten niet met de handmatig gegeneraliseerde vergeleken moeten worden, omdat het nieuwe producten zijn en de oude te duur zijn. Prof Menno-Jan Kraak gaf vervolgens aan welke veranderingen er allemaal in de kartografie opgetreden waren die laatste 40 jaar: veranderingen in de kartograaf, diens opleiding, in de kaart, in de gebruiker, in het object (het aardoppervlak). Voor de kaart gold dat kaarten niet alleen meer vervaardigd werden om hun inhoud te com municeren, maar vooral ook voor analyse en exploratie van de gegevens. Ferjan Ormeling schetste daarna de door Nico Bakker mede aangejaagde ontwikkelingen in de Nederlandse atlaskartografie: Nico had zowel aan de eerste als tweede (nu als directeur van het Atlasbureau) editie van de nationale Atlas meegewerkt en ook bij de pogingen voor een derde editie. Die nationale atlassen hebben een geweldige uitstraling gehad op de Nederlandse atlasproductie. Haico van der Vegt (adviseur Strategie en Beleid) vergeleek het uiterlijk van de Neder landse topografische kaart 1:25 000 met vergelijkbare kaartseries uit andere Euro pese landen. Martin Salzmann (Directeur Strategie en Beleid), die ook dagvoorzitter was, rondde af met een presentatie over de ontwikkelingen van de BRT, de basisregis tratie topografie, die Nico (mede) in gang had gezet. Nico Bakker sloot tenslotte zelf af. Hij dankte degenen van wie hij zelf het vak had geleerd, zoals de aanwezige Peter Geudeke en Albert Ras, en behandelde een paar onderbelicht gebleven aspecten van zijn loopbaan: 20 jaar bezig geweest met (automatische) gene ralisatie (wat pas lukte na de conversie naar topografische objecten) en meegewerkt aan de opbouw van EDUGIS, de educatieve pen dant van de PDOK. Hij sloot af met Op fletse, een lied van Daniel Lohues van Skik, vol met Drentse toponiemen. Ferjan Ormeling 32 Geo-Info 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 34