Visualisatie van relaties in kaarten Mogelijke toepassingen van Spider Diagrams Visualisaties van relaties tussen objecten in een kaart onthullen vaak opmerkelijke ruimtelijke patronen die anders niet of moeilijk worden opgemerkt. Dit type visualisaties worden Spider Diagrams genoemd. Wat is nou precies een Spider Diagram, hoe en waarmee worden ze gemaakt en in welke situaties kunnen ze worden ze toegepast? Dit artikel beantwoordt deze vragen. Ook wordt ingegaan op de visualisatie van grootschalige relatienetwerken zoals Linked In, Twitter en Facebook. Wat is een Spider Diagram geografische coördinaten bevatten, dan kan het Spider Diagram in een kaart worden weergegeven (zie figuur i). Erik van der Zee, Senior Consultant Geodan IT De lijnen tussen de objecten in een Spider Diagram zijn meestal rechte lijnen (hemels breed). Als de relatie echter betrekking heeft op een route, dan kan de relatie tussen twee objecten ook een kortste route zijn over een netwerk van wegen. Relaties (lijnen) in een Spider Diagram kunnen op verschillende manieren worden gevisualiseerd. Zo worden pijlen gebruikt om de richting (een- of tweerichting) van een relatie weer te geven. De lijndikte wordt soms gevarieerd om hoeveelheden (bij voorbeeld de hoeveelheid goederen of het aantal personen), of verschillen in het belang Wie Spider Diagram intikt op Wikipediafi] ziet een complexe, wiskundige verhande ling over Euler- en Venn diagrammen, singleton sets en conjunctions. Een geograaf verstaat onder een Spider Diagram iets anders; namelijk een bepaald type kartografische representatie voor het weergeven van ruimtelijke relaties. Een Spider Diagram komt tot stand door relaties tussen objecten te visualiseren door middel van lijnen. Het begrip"relatie" wordt daarbij breed geïnterpreteerd en omvat bijvoorbeeld relaties tussen vraag en aanbod (klant en filiaal, scholier en school, patiënten en zorgverleners), relaties tussen vrienden, hiërarchische relaties, et cetera. Wanneer de objecten Figuur 7 - Voorbeeld van een Spider Diagram. Bron: OnSpatial. Figuur 2 - Convex Flull. Bron: OnSpatial. 4 Geo-lnfo 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 6