n. Dynamische Spiders Een andere mooie toepassing van Spider Diagrams is het inzichtelijk maken van criminele activiteiten. Zo kan bijvoorbeeld de relatie tussen plaatsen waar auto's worden gestolen en de vindplaats van diezelfde gestolen auto's worden gevi sualiseerd (figuur 6). Hiermee worden bepaalde patronen zichtbaar op basis waarvan preventieve maatregelen geno men kunnen worden. Bijvoorbeeld extra surveillance in bepaalde gebieden. Ook in de logistiek kan het visualiseren van goederenstromen (van-via-naar) met behulp van Spider Diagrams veel meer waarde hebben. De diagrammen tonen dan verbindingen tussen laad-, over- Figuur 6 - Gestolen en terug gevonden auto's tussen 1 september2011 en 30 september2004. Bron: Esri ine. Deze monteurs rijden continu door Nederland en hebben dus dynamische geografische posities. In het Spider Dia gram wordt de relatie tussen een gemelde storing (vaste geografische positie) en de (dynamische) positie van storingsmon teur, die aan een storing is toegewezen, gevisualiseerd. Bij complexe storingen kunnen soms meerdere monteurs toege wezen worden aan één bepaalde storing. In dergelijke gevallen kan de relatie tussen de objecten beter worden gevisualiseerd op basis van de kortste route, dan door middel van een rechte lijn. Op het slagveld 2.0 zijn alle statische en dynamische posities van soldaten, voertui gen, vaartuigen en vliegtuigen bekend. De Spider Diagrams veranderen dan con- Figuur 7 - Location based planning. slag- en loslocaties van goederen (welke goederen gaan waarheen). De relatielij- nen in de diagrammen kunnen worden gebruikt om het type lading (kleurcode) of de hoeveelheid lading mee aan te duiden (dikte van de lijn). Een ander voorbeeld is de pakket- en postbezorging. Hier kunnen relaties tussen bezorgers (woonadres), distributiepunten en bezorgwijk worden weergegeven. Dit helpt planners bij het optimaliseren van de indeling van bezorg- gebieden. De objectlocaties in Spider Diagrams zijn vaak statisch, maar kunnen natuurlijk ook dynamisch zijn. Bijvoorbeeld de actuele locaties van storingsmonteurs (figuur 7). Figuur 8 - Dynamisch hiërarchisch Spider Diagram. m aoüun Vfhklft 0 Recovorod Vohkl«ï CrtytifTVts 6 Geo-lnfo 2013-4

Geo-Info | 2013 | | pagina 8