Infographics Congres 2013 Verslag ©0 Al sinds 2008 wordt jaarlijks het Infographics Congres georganiseeerd in het Zeister Figi-theater. Een reeks fascinerende presentaties, aangevuld met een prachtig overzicht van infographics door de jaren heen, vormden de ingrediënten voor een inspirerend congres. Tijdens deze dag draait het met name om "visual storytelling" en datavisualisatie. Voor geo-informatici en kartografen biedt dat veel aanknopingspunten met het eigen vakgebied. Ook bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is de ontwikkeling van infographics een aandachtspunt en daarom was er alle reden om dit congres te bezoeken. Infographics zijn daarbij niet beperkt tot papier of beeldscherm, maar komen ook voor in de openbare ruimte, in films of games en in toenemende mate in apps. Bart Broex Op de dag voorafgaand aan het congres werd al een speciale masterclass gegeven door Alberto Cairo, die een gevarieerd gezelschap van zo'n 30 mensen voorzag van heel wat praktische tips en adviezen over het maken van datavisualisaties en infographics. Als auteur van het boek "The Functional Art" was hij ook uitgeno digd om op het congres de eerste presen tatie te geven. Hierin nam hij de aanwezi gen mee langs verschillende vormen van infographics, meer of minder geslaagd. De functie van de infographic staat voorop. Daarbij moet een passende vorm gekozen worden. Als maker van infographics moetje naast een portie creativiteit ook beschikken over kennis van databewerking en datakwaliteit, communicatiemiddelen en een flinke dosis nieuwsgierigheid. Je hebt als maker van infographics ook een journalistieke rol om je te verdiepen in het weer te geven onderwerp. Willem Velthoven (Mediamatic) toonde vervolgens aan dat een infographic ook uitgevoerd kan worden als film of animatie. Ook tijdens het programma was er voldoende tijd voor intermezzo's, die dit ondersteunden in beeld en geluid. De eerste serie presentaties werd afge sloten door John Grimwade, grafisch directeur bij de Amerikaanse uitgeverij Condé Nast. Hij liet zien hoe je met info graphics buiten de gebaande paden kunt treden. Bij de inspirerende presentatie werd handig gebruikt gemaakt van schaal. Een tennisbal en een basketbal voldoen prima om de verhouding tussen aarde en zon weer te geven en ook de factor tijd was prominent aanwezig door in 24 uur de volledige geschiedenis van de aarde weer te geven. En tot slot van zijn presentatie liet hij zien dat ook bij zijn eigen werkplek een infographic wordt ingezet. Door het plaatsen van enkele actiepoppetjes geeft hij aan iedere passant aan hoe het met zijn actuele stressniveau is. Met alle spaarac ties in Nederlandse supermarkten is het geen probleem om daar je eigen invulling aan te geven! Na een korte pauze plaatste Reif Larsen de infographics in een literair perspec tief. In zijn boek "The Selective Works ofT.S. Spivet"ondersteunt een reeks afbeeldingen in de kantlijn het verhaal in de roman: kleine situatieschetsen, kaarten van de reis die de hoofdpersoon maakt, voorwerpen die hij daarbij tegenkomt. Het komt allemaal aan bod. In de volgende presentatie van de Berlijnse professor Michael Stoll blijkt dat infographics onderdeel zijn van een lange traditie. Van oudsher zijn geschreven W4 In de ontvangstruimte was een tentoonstelling ingericht op basis van de collectie originele infographics van professor Michael Stoll. teksten al voorzien van extra toelichting, deels in tekst, maar vooral ook met uitge breide en zeer gedetailleerde illustraties. Ook toonde hij enkele zeer kleurrijke originele infographics uit de eerste helft van de 20e eeuw en late 19e eeuw. De details waren nog te bestuderen op de aanwezige kopieën op de tentoonstelling in het theater, maar het vakmanschap van 8 Geo-lnfo 2013-5

Geo-Info | 2013 | | pagina 10