We zijn op goed op weg! Column Camille van der Harten Vorig jaar heeft Frank de Miranda, vice-voorzitter van GeoBusi- ness Nederland, in zijn beide columns in Geo-lnfo opgeroepen om mee te denken over samenwerken in de geo-sector. Over het onderwerp is het afgelopen jaar veel gesproken en hierbij heb ben wij het vooral gehad over hoe wij deze samenwerking in de driehoek (bedrijfsleven, overheid, en onderzoek en wetenschap) invulling kunnen geven. Er zijn het afgelopen jaar grote stappen gezet. Een mooi voorbeeld is de dialoog met betrekking tot de nieuwe nota GIDEON 2. Vertegenwoordigers vanuit de driehoek hebben samen vormgegeven aan een aantal maatschappelijke thema's die de basis vormen voor een actieplan. Samenwerken in de geo-sector is een belangrijk speerpunt in de Lobbyagenda 2013-2014 van GeoBusiness Nederland. Begin januari 2013 werd deze lobbyagenda gepresenteerd onder de titel "Geo-informatie. ledereen gebruikt het - overal!" In de lob byagenda staan nieuwe en bestaande speerpunten en is vooral bedoeld om te laten zien wat GeoBusiness Nederland wel en niet wil, wat wij als bedrijfsleven kunnen bieden, en wat wij vragen van onze partners in de geo-sector. In de lobbyagenda geven wij een overzicht van de verschillende stakeholders die invloed uitoefenen op de geo-sector. De onder linge relaties en afhankelijkheden worden daarmee inzichtelijk gemaakt. Voor een goede samenwerking in de driehoek is het van belang dat het bedrijfsleven, de overheid en onderzoeks- en wetenschapsinstellingen, één duidelijk aanspreekpunt heeft dat met mandaat kan acteren. Dit kan worden gerealiseerd door op het hoogste niveau, analoog aan het topsectoren beleid, een Topteam of Strategisch Overleg te formeren. De eerste contou ren van zo'n Topteam zijn er al, dankzij het ICT Innovatieplatform Geo-Informatie (IIPGeo). Het doorbraakproject zal verder bouwen op de fundamenten die zijn gelegd voor samenwerken in de driehoek. Aan de hand van een routekaart zullen de belemmeringen en knelpunten worden benoemd, zoals onder andere: een nationale coördinatie van open data; een eensluidende definitie van open data; en stan daardisatie en licentievormen van open data. Het wegnemen van deze belemmeringen zal een onmisbare bijdrage leveren aan een succesvolle doorbraak in het hergebruik van open data. GeoBusiness Nederland laat zich inspireren door het topsecto- renbeleid. Publiek-private samenwerking staat hierin centraal en vooral de samenwerking tussen onderzoeks- en weten schapsinstellingen en bedrijven wordt nagestreefd. De overheid stimuleert deze aanpak onder andere via tien publiek-private doorbraakprojecten. Deze projecten worden geformuleerd in het High Level Overleg (HLO) Digitale Agenda waarin GeoBusi ness Nederland wordt vertegenwoordigd door haar voorzitter Ed Nijpels en sluiten aan bij en versterken het ICT- beleid zoals is vastgelegd in de Digitale Agenda. De doorbraakprojecten moeten zorgen voor minder regeldruk, meer efficiëntie, kwaliteit en maatschappelijke baten. We kunnen aan de slag en mede dankzij het doorbraakproject zal geo-informatie en geo-technologie een prominente plaats krijgen op de strategische agenda van de topsectoren, en kunnen nieuwe markten en toepassingen worden ontdekt en uitgewerkt. Daarmee wordt ook invulling gegeven aan onze visie en ambitie, zoals we die hebben gepresenteerd in onze lob byagenda. Camille van der Harten Directeur GeoBusiness Nederland Een van deze tien projecten is het doorbraakproject: "Open geo- data als grondstof voor groei en innovatie". Mark Herbold (CEO Esri Nederland en bestuurslid van GeoBusiness Nederland) is door minister Kamp van Economische Zaken benoemd tot aanja ger van dit doorbraakproject. Een team met vertegenwoordigers uit de driehoek zal invulling geven aan de doelstelling om met behulp van open data de belemmeringen voor het breed gebruik van ICT(-kennis) weg te nemen. Daarbij ligt de nadruk niet alleen op het (her)gebruik van open data, maar vooral ook op de wijze waarop en de voorwaarden waaronder open data beschikbaar is voor het bedrijfsleven. Een onderdeel van het doorbraakproject is het Open Data Innovatie Netwerk (ODIN), met als doel het ver snellen van het innovatieproces rondom open (geo-)data onder meer door het organiseren van estafettebijeenkomsten. 10 Geo-lnfo 2013-5

Geo-Info | 2013 | | pagina 12