Onbemande vliegtuigjes staan steeds meer hun mannetje Artikel Als je mensen vraagt of ze weten wat een RPAS is, zul je weinig goede antwoorden krijgen. Vraag je wat een drone is, of een onbemand vliegtuigje, dan weet bijna iedereen waarover je het hebt. Steeds vaker zijn Remotely Piloted Aircraft Systems, want dat betekent deze officiële benaming, in het nieuws en worden deze voor commerciële of overheidstaken ingezet, of als speelgoed in de winkel verkocht. Toch zitten er nog de nodige haken en ogen aan om UAVs, Unmanned Aerial Vehicles, op grote schaal operationeel in te zetten. Hiervoor zijn op het gebied van regelgeving en technologie nog een aantal stappen te zetten. Dit neemt niet weg dat er al een aantal mooie voorbeelden van de inzet van UAVs zijn in het geo-domein. Soorten en maten Onbemande vliegtuigen in alle soorten en maten Toepassingen Mark van Persie, Rick I. Ghauharali UAVs in alle soorten en maten. UAVs zijn er in alle soorten en maten. Ze variëren van complete vliegtuigen die wereldwijd en dagenlang kunnen opere ren tot systeempjes zo groot als een wesp die enkele minuten vliegen en door het raam naar binnen kunnen. Van vastvleu- gelige platformen tot helikopters met één of veel meer rotors, tot systeempjes met klapwiekende vleugels als bij een vogel of insect. Van handmatig gevlogen tot vol ledig autonoom in een zwerm opererende systemen. Van systemen die 200 miljoen dollar kosten tot speelgoed vliegtuigjes van enkele tientjes. Er zijn allerlei indelin gen gemaakt voor UAVs. Grofweg zou je onderscheid kunnen maken tussen grote lange afstand UAVs zoals de Amerikaanse Predator, middelgrote UAVs tot grofweg 100 kilo die tot enkele uren in de lucht kunnen blijven en afstanden van een aantal kilometers kunnen afleggen, kleine UAVs die tot 20 kilo wegen en vaak korter dan een uur in de lucht blijven en mini en micro UAVs van minder dan 2 kilo met nog kortere vliegafstanden en -tijden. Er wordt wel gezegd dat UAVs vooral tot zijn recht komen in 'dull, dirty en dange rous'situaties. Bij'dull'kan je dan denken aan routinematige klussen, zoals het in de gaten houden van grensgebieden of het inspecteren van uitgestrekte infrastructuur als pijpleidingen of spoorwegen. Bij'dirty' gaat het om omstandigheden waarin je als mens liever niet aanwezig wilt zijn, bijvoor beeld bij inspecties in radioactief besmette gebieden of het bemonsteren van de rook bij chemische branden. Bij'dangerous' gaat het om gevaarlijke situaties, zoals in oorlogsgebieden. Los hiervan kunnen UAVs echter ook tot hun recht komen vanwege de flexibiliteit en lage kosten. UAVs zijn relatiefsnel inzetbaar voor een klein gebied, waardoor maatwerk en flexibiliteit in relatie tot de 12 Geo-lnfo 2013-5

Geo-Info | 2013 | | pagina 14