Beperkingen De belangrijkste taak waarvoor UAVs worden gebruikt is waarneming op afstand Onderzoek Op dit moment nog geen goede luchtvaart regelgevingdie aansluit op de snelle ontwikkelingen van de UAVs weerscondities mogelijk is en de kosten beperkt kunnen worden. De belangrijkste taak waarvoor UAVs worden gebruikt, is waarneming op afstand. Dit sluit ook het dichtst aan bij de geo-wereld. Hiernaast kun je echter ook denken aan communicatie (vliegende antenne), transport, of de uitvoering van militaire activiteiten. We zullen ons in dit artikel echter vooral richten op waarne- mingstaken. Waarneming kan betrekking hebben op het hebben van live zicht op gebeurtenissen bij bijvoorbeeld grenzen, evenementen of branden. Hiervoor wor den videocamera's gebruikt. Waarneming kan ook gericht zijn op het vastleggen van situaties op een bepaald moment. Hier voor worden veelal fotocamera's gebruikt, maar ook kan gedacht worden aan speci ale sensoren als lidars of hyperspectrale camera's. Het gebruik van fotocamera's kun je weer verder onderverdelen. Het kan gericht zijn op het maken van mooie plaatjes vanaf hoge standpunten, foto grafie. Het kan gaan om remote sensing, waarbij de opname gericht is op het verzamelen van kwantitatieve informatie over de waargenomen objecten, zoals bijvoorbeeld de status van gewassen of de kwaliteit van binnenwateren. Tenslotte is er de fotogrammetrie, waarbij de foto's worden gebruikt voor het geometrisch vastleggen van een waargenomen gebied, resulterend in een kaart, hoogtemodel of 3D objecten. Toch is het verhaal nog niet zo mooi als je vanuit de bovenstaande beschrijving zou verwachten. In de praktijk is er nog een aantal belangrijke beperkingen die het grootschalig gebruik van UAVs op dit moment in de weg staan. Ten eerste is er op dit moment nog geen goede regelgeving die aansluit op de snelle ontwikkelingen van de UAVs. Tot voor kort werden veel kleine syste men geopereerd onder de vlag van de categorie modelvliegtuigbouw binnen de luchtvaartwetgeving. Door de enorme groei van het aantal UAVs en de hiermee gepaard gaande incidenten is hieraan een halt toegeroepen. Formeel moet er voor ieder toestel dat professioneel wordt ingezet een bewijs van luchtwaardigheid zijn afgegeven, de gezagvoerder moet een vliegbrevet hebben en er moet ont heffing zijn om niet vanaf een luchthaven te mogen opstijgen en landen. Omdat op deze manier geen enkele UAV zou kunnen vliegen, worden er door de Inspectie Leefomgeving en Transport ontheffingen afgegeven, vooruitlopend op de regelge ving voor lichte onbemande luchtvaar tuigen. Er is een bewijs van inschrijving nodig voor de UAV, een ontheffing voor het vliegbrevet door middel van een trai ning en voor iedere inzet is operationele ontheffing nodig. Door de onduidelijkheid die er is en de noodzaak voor iedere inzet ontheffing aan te vragen, is en zijn hier mee veel tijd en kosten gemoeid. Andere beperkingen vanuit regelgeving kunnen nog voortkomen uit privacy wetgeving of bestrijding van terrorisme. Ten tweede zijn veel UAVs technologisch nog niet volwassen. De robuustheid en daarmee de betrouwbaarheid van de sys temen is vaak beperkt. Gewicht en kosten zijn belangrijke factoren, waardoor de kwaliteit van veel componenten beperkt is. Andere aspecten zijn de gevoeligheid van de data-link, de complexiteit van de bediening, de gevoeligheid voor andere elektromagnetische straling, het veilig lan den bij technische problemen, etcetera. Een derde aspect is de veiligheid van de systemen. Naast de hiervoor genoemde technische betrouwbaarheid is daarbij van belang dat het systeem veilig kan landen bij geval van problemen, dat statische en bewegende obstakels automatisch ont weken kunnen worden (zeker bij vliegen buiten direct zicht) en dat een goede integratie kan plaatsvinden met ander vliegverkeer en de luchtverkeersleiding (bij grotere platformen). Een vierde aspect is de integratie van de systemen in de werkwijze van de gebruiker. De verzamelde gegevens moeten in de systemen van de gebruiker beschikbaar worden gemaakt in de juiste formaten (inclusief meta-gegevens) en via de juiste protocollen en interfaces. Aandacht moet worden besteed worden aan data-management en distributie. Het aansturen van de systemen op basis van de informatiebehoefte moet georga niseerd worden. Mensen moeten worden opgeleid. Een concept van operatie voor inzet van de UAV moet worden bepaald, inclusief voorbereidende activiteiten. Tenslotte zijn er ook praktische beperkin gen. Zeker kleinere systemen kunnen niet worden ingezet bij regen of wind boven een sterkte van windkracht 4 en mogen niet worden ingezet buiten directe zichtafstand, in het donker en boven mensen. Ook heb ben veel systemen slechts een beperkte vliegduur van een kwartier a een half uur. Het Nationaal Lucht-en Ruimtevaart instituut is intensief betrokken om te werken aan de vermindering of ophef fing van al deze genoemde beperking. De laboratoriumvliegtuigen worden ingezet voor experimenten die zich richten op de integratie van grotere platformen in het luchtverkeer. Een UAVlab is opgericht waarbij intensief wordt gewerkt aan allerlei aspecten rondom de flexibele en veilige inzet van kleine UAVs. Het NLR heeft hierbij meerdere UAVs tot haar beschikking, van aangepaste ARdrones tot een helikopter van 70 kg. Het NLR is intensief betrokken bij opstelling van nationale en Europese regel geving rondom de inzet van UAVs. Het NLR verzorgt trainingen voor UAV operators. Het NLR houdt zich ook bezig met de verwer king van foto en video gegevens die met Geo-lnfo 2013-5 13

Geo-Info | 2013 | | pagina 15