Overheid en bedrijfsleven Ook de scheiding tussen overheid en bedrijfsleven is 'anders'in China Op bezoek bij Chinese bedrijven Ze staan uiteraard open voor een Nederlandse pilot! Delegatieleider Peter Hoogwerf overhandigt een GIN-kaart van Nederland aan de heer Feng Tao. Links op de foto de heer Zhang Yafei, Vice President. Bezoek aan Navinfo. Je hoeft niet veel van China te weten om al snel in te zien dat de verschillen met onze Nederlandse cultuur groot zijn. Ook de scheiding tussen overheid en bedrijfsleven is'anders'in China. NASG, het Chinese Kadaster zo u wilt, ziet het ook als haar taak om het Chinese bedrijfsleven te promoten. De rol van de overheid, zowel bij een ver eniging als GIN, als bij de bedrijven is groot. Sterker nog, een groot aantal geosector- bedrijven is spin-off van NASG of opereert nog steeds als dochteronderneming. Ook andere, niet aan NASG gelieerde bedrijven mogen alleen onder een licentie van de overheid opereren, hoewel dat in bepaalde mate ook in Nederland het geval is. Ook bij CASM, een op research gerichte orga nisatie van de overheid, worden de - eigen - startups zeifin de markt gezet. Zij vinden zelfs een plekje in het eigen gebouw van deze overheidsinstelling. Vertaald naar Neder landse context betekent dit bijvoorbeeld dat het Kadaster 2CoolMonkeys zou oprichten en zo actief in de markt zou opereren. Het eerste bezoek maakt meteen indruk: Navinfo (http://www.navinfo.com/en/ index.aspx), is marktleider op het gebied van navigatiesystemen en locatiediensten Bij aankomst werd door de gastheer, zeer attent, koffie geserveerd voor de gasten uit Nederland; de rest van de week was thee, zoals gewoonlijk in China, het stan daard verhaal. Financieel directeur Feng Tao vertelde overzichtelijk welke enorme stappen het bedrijf sinds de oprichting in 1997 heeft doorgemaakt. Navinfo levert uiteraard digitale kaarten van heel China, maar ook dynamische gegevens van 29 steden. De webdiensten van Navinfo worden dage lijks door meer dan 50 miljoen gebruikers geraadpleegd. Er zijn bijna 5 miljoen auto's in Beijing (veel fietsen hebben we niet gezien), maar slechts 1 miljoen officiële parkeerplaatsen. Naast de route naar die parkeerplaatsen zijn vooral de verminde ring van de vervuiling en de verlaging van de benzinekosten, redenen om één van de webdiensten van Navinfo te gebruiken. Navinfo heeft in 2011 het Eindhovense Ma pSca pe (http://www.mapscape.eu/) overgenomen. De heer Feng was daarover zeer tevreden; alleen Audi staat nu nog op het lijstje van wensklanten. Na een korte rondleiding werd een aantal cadeaus uitge wisseld. De toon was gezet wat het niveau van de presentaties en bezoeken betreft. Het bedrijf Eastdawn is gehuisvest in een van de hightech wijken die Beijing rijk is. Deze distributeur van satellietdata is uitgegroeid tot een dienstleverancier van de hoogste orde. Voor overheden en ingenieursbureaus wereldwijd worden met zo'n 1,500 medewerkers, grote projec ten uitgevoerd. Veelal op het gebied van Geo-lnfo 2013-5 17

Geo-Info | 2013 | | pagina 19