Er is wel een gelijkenis te bedenken met de Nederlandse TOP50 Onderzoek in Geo-informatie China biedt de ruimte voor partnerships landgebruik en landbouw, maar ook een project voor een pijpleiding van meer dan 7,000 km. Een mooi voorbeeld was het generen van een 3D-model van een ste delijke gebied van zo'n 300 km2. Het detail van de gebouwen was indrukwekkend. Eastdawn gaf aan die klus in vijfmaanden te kunnen klaren. Ze staan uiteraard open voor een Nederlandse pilot! Tijdens het bezoek aan het ministerie kregen we een presentatie en demon stratie van Tianditu (www.tianditu.cn), de Chinese Google Maps, dat ook als zodanig werd aangekondigd. MapWorld (Tianditu vertaald het Engels) heeft ook een 3D viewer en een ontwikkelomgeving; voorlopig is alles nog in het Chinees, maar een Engelse versie is in opkomst. Amster dam was meteen goed te vinden in de demonstratie van Tianditu, hetgeen menig delegatielid uit Rotterdam een extra slokje thee deed nemen. Tianditu beschikt voornamelijk nog in China over gedetail leerde data en als China je bestemming is, lijkt Tianditu een goede keuze. Op het"geo-ministerie"van China NASG National Administration of Surveying, Mapping and Geoinformation) werd de GIN delegatie van acht tot acht uur aandachtig bezig gehouden. De eerste presentatie werd verzorgd door Prof. Qin Yan van het onderzoeksinstituut CASM (Chinese Academy of Surveying and Mapping). Bij CASM werken zo'n 150 Master- en PhD-studenten aan lang jarige onderzoekstrajecten en nationale projecten. Het resultaat van onderzoek wordt ook door bedrijven omgezet in producten. Zo presenteerde het bedrijf GEOVision (http://www.jx4.com/) een reeks producten, van 3D-stereo projector platform tot light small-airborne remote sensing-toepassingen, die mede uit de koker van CASM zijn ontstaan. Peter Hoogwerf en Prof. Qin Yan. Bij het volgende instituut, het National Geomatics Center of China http://ngcc.sbsm.gov.cn/article/en/, was Prof. Chen Jun de gastheer. Naast"chief engineer"- een mooie titel - bij NGCC is Chen Jun actief als voorzitter van ISPRS. Het NGCC gaf een presentatie over het vernieuwde nationale projectiesysteem (CGCS2000) en een presentatie over een programma van de vernieuwde topografische kaart van China. De genoemde getallen zijn dan altijd indrukwekkend (herziening van 960.000 km2 van de 1:50.000; 4,451 kaartbladen) en het onderwerp automatische generalisatie kwam als vanzelf aan de orde. Men streeft naar een jaarlijkse update van de topografiebladen, in plaats van de vijfjaren cyclus van voorheen. Ook hier iets andere getallen, maar er is wel een gelijkenis te bedenken met de Neder- landseTOP50. Het laatste instituut dat zich presenteerde was SASMAC (http://www.sasmac.cn). Tang Xinming, trots ITC alumnus, presen teerde de Ziyuan 3 (ZY-3) satelliet, de eerste Chinese civiele stereobeelden satelliet, (zie http://www.isprs2012.org/abstract/952.asp), waarmee hogeresolutie-stereobeelden kunnen worden gemaakt. We sloten af met een korte demo, waar we de omgeving van Beijing in 3D mochten bewonderen... in een Chinese versie van ArcGIS. Bezoek aan Navinfo. 18 Geo-Info 2013-5

Geo-Info | 2013 | | pagina 20