ITC Alumni dag Een volgende stap Oprichter Willem Schermerhorn zou dit zeker hebben aangesproken Chinese muur. Op zaterdagochtend hebben we vrijaf geno men en zijn we (vriendelijk begeleid door de ambassade) naar de Chinese muur gereden. Deze is een uurtje buiten de stad gelegen en goed te bereiken. Na een korte klim (naar het basisstation van een kabelbaan) zijn we een stuk over de muur gelopen en hebben we van het uitzicht genoten. Echt indruk wekkend. Opvallend aan het bouwwerk is dat de muur aan beide kanten verdedigd kan worden. Wellicht hadden de bouwers al in gedachten dat muren niet zo effectief zijn bij de bescherming van een land. Net na de middag gingen we terug naar Beijing voor een ITC Alumni netwerk bijeenkomst. Bij deze gelegenheid vertelde de plaatsvervangend Chef de Poste, André Driessen, dat er jaarlijks 5.000 Chinezen in Nederland studeren. Bijna 1.000 studenten hebben in de loop der jaren op het ITC een opleiding gevolgd (850 master/phd, rest korte programma's). Ook hier korte pre sentaties en vooral een focus op de borrel achteraf. Verschillende deelnemers hadden we al eerder ontmoet bij de verschillende bezoeken, dat maakte het gesprek al weer wat gemakkelijker. Het ITC is al sinds 1978 actief in China en de alumni waren bij alle bezoeken zeer aanwezig, zowel bij bedrijven als in de top van overheidsorganisaties. Het ITC Alumni network is voor Nederland en China, en voor de alumni zelfvan groot belang. Er is zelfs een vaste ITC-vertegenwoordiger in Beijing, uiteraard ook een alumnus. Ongetwijfeld is China één van de focuslanden voor ITC, de afkorting wordt ook wel een uitgelegd met'International Training for Chinese'of zelfs'International Travel for Chinese'. De rol die het ITC speelt als internationale onderzoeks- en onderwijsinstelling was omnipresent tijdens deze reis. Oprichter Willem Schermerhorn zou dit zeker hebben aangesproken. Maar wat het ITC in de relatie echt heeft bijgedragen, kan niet in een paar paragrafen worden afgedaan. Dat verdient minstens een apart artikel in Geo-lnfo. De hamvraag naar aanleiding van een der gelijke reis is natuurlijk: was dit een zinvolle opstap naar meer samenwerking met China? Hoewel een antwoord op zo'n vraag zich pas echt in de wat verdere toekomst laat geven, ben ik voorzichtig positief. China biedt de ruimte voor partnerships en laat duidelijk blijken dat er interesse is in samenwerking. De focus vanuit Nederland zou moeten lig gen op gezamenlijke activiteiten tussen de wetenschap, het onderwijs en het bedrijfsle ven. Er ligt zeker ruimte in de samenwerking om tot nieuwe combinaties te komen: tussen hardware en software, tussen kennis en toepassing, tussen productiecapaciteiten de nieuwe ideeën die daaraan vooraf gaan. Mogelijke vervolgactiviteiten zijn dan een gezamenlijk optreden van China en Neder land in internationale trajecten, Nederlandse Met dank aan Kees de Zeeuw, Kadaster; Han Wesseling, Nederlands Consulaat- Generaal Guangzhou; Paul Schoonac- kers, ITC, voor het leveren van bronma teriaal voor dit artikel. De deelnemers naast de delegatielei der: Godfried Barnasconi - Kadaster, Kees de Zeeuw - Kadaster International, Tom Veldkamp - ITC en ondergetekende. Tip: Voor wie meer wil weten over China: Geografie Geografie (special over China, Jan 2013). bedrijven in een Chinees GeoMatics Business Pare, kennisuitwisselingen middels kortlo pende onderwijstrajecten, en een mogelijk tegenbezoek en seminar in Nederland. Maar op deze mogelijk volgende stappen zal de delegatie nog bijeenkomen en dit verslag loopt wat vooruit op dat gesprek. Voor diegenen wiens aandacht zich meestal westwaarts richt is een verkenning richting het oosten een verfrissende ervaring. Het meest verrassend was dat er eigenlijk niet zo heel veel verrassingen waren. Ik begrijp dat de ervaringen van een korte week in Beijing, als onderdeel van een officiële delegatie, geheel niet representatief zijn voor heel China en het normale leven aldaar. Het verbaasde me dat Chinese col legae een westerse naam kiezen, zodat ze gemakkelijker aanspreekbaar zijn voor"ons" Westerlingen. Met een beetje extra moeite waren de Chinese namen best uit te spreken. Net zoals mijn naam voor de Chinese vakge noten gemakkelijk was uitte spreken. Naambordjes van de Nederlandse delegatie op een rij. De begeleiding tijdens deze reis was zeer professioneel, zowel door Kadaster Interna tional, het Chinese NASG en de Nederlandse ambassade. Na afloop hebben we afscheid genomen van de Science &Technology club van de Ambassade en de verwachting uitgesproken dat we elkaar weer zullen ont moeten. We waren inmiddels gewend aan het tijdsverschil: tijd om weer naar huis te gaan. Vóór het vertrek had ik geen verwachtingen over een bezoek aan China, nu heb ik die wel: dat we als overheid, wetenschap en bedrijfsleven gezamenlijk optreden in bui tenlandse missies. Dat werkt het beste als we eikaars plaats accepteren en erkennen waar de overlap zit. Alleen dan kunnen we op de lange termijn dit soort missies tot een succes maken. Wordt vervolgd! Jan Willem van Eek 20 Geo-lnfo 2013-5

Geo-Info | 2013 | | pagina 22