Eredoctoraat Ferjan Ormeling Na 275 jaar gearchiveerd... kwaliteiten van Ferjan echter vooral goed kennen via allerlei activiteiten, commis sies en besturen van de ICA (International Cartographic Association). Ferjan was gedurende acht jaar Secretaris-Generaal van de ICA en vele jaren lid van verschil lende commissies. Voor al dit werk kreeg hij in 2009 de gouden Carl Mannerfelt medaille, de meest prestigieuze internatio nale onderscheiding op het gebied van de kartografie. Via het werk van de onder wijscommissie van de ICA, een commissie waarvan hij 12 jaar voorzitter was, werd hij mederedacteur van de vierdelige serie Basic Cartography en organiseerde hij vele seminars. Vooral binnen de ICA-commissie Nationale en Regionale Atlassen en de ICA-IGU commissie Environmental Atlases organiseerde hij met Flongaarse collega's een aantal andere conferenties, met de bijbehorende publicaties. Sinds 2000 komt Ferjan Ormeling bijna elk jaar in Budapest voor het geven van colleges, seminars en PhD-cursussen. Daarnaast blijkt uit het laudatio, dat bij de verlening van het eredoctoraat hoort, dat het vooral ook gewaardeerd wordt dat Ferjan, sinds zijn eerste bezoek aan de Eötvös Lorand universiteit in 1971, Honga- rije in aanraking heeft gebracht met de internationale kartografie en andersom. FHet verleende eredoctoraat is natuurlijk bovenal een verdiende erkenning van de kwaliteiten van Ferjan Ormeling zelf, maar straalt toch ook een klein beetje af op kar tografie en geo-informatie in Nederland. Corné van Elzakker, Universiteit Twente, Faculteit ITC Een eredoctoraat, en zeker als het verleend wordt door een buitenlandse universiteit, is iets dat ver af staat voor de meeste lezers van Geo-lnfo. Dat komt vooral omdat er zo weinig eredoctoraten worden uitge reikt aan vertegenwoordigers van ons vakgebied en uiteraard nog veel minder aan Nederlanders of Belgen. Voordat je in aanmerking komt voor een eredoctoraat moet je dan ook uitzonderlijke (academi sche) prestaties hebben geleverd. Maar op 10 mei jl. heeft zich in Budapest, Flongarije, het zeer bijzondere feit voorgedaan dat een redacteur van uw blad Geo-lnfo een eredoctoraat heeft ontvangen van de Rector van de Eötvös Lorand universiteit. Het gaat om Prof. dr. Ferjan Ormeling, die nu Doctor et Professor Honoris Causa aan zijn titulatuur mag toevoegen. Ferjan Ormeling was bijna 30 jaar Hoog leraar Kartografie aan de Universiteit Utrecht en is in 2009 met emeritaat gegaan, maar nog altijd bijzonder actief. In zijn wetenschappelijke publicaties besteedt hij de laatste jaren wat meer aandacht aan de historische kartografie (Nederlandse kolo niale karteringen en de ontwikkelingen van de thematische kartografie). Al veel langer doet hij onderzoek op het gebied van de toponymie (geografische naam kunde): hij schreef er zijn proefschrift over en ontwikkelde o.a. samen met Hongaarse collega's een online cursus toponymie voor de United Nations Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN), een groep waarvoor hij twee keer tot vicevoorzitter werd verkozen. Internationaal is hij wellicht nog meer bekend als co-auteur van het kartografische leerboek Cartography: visualisation of spatial data, waarvan al drie edities zijn verschenen en dat in meerdere talen is vertaald. De Hongaarse collega's bij de Eötvös Lorand universiteit leerden de academische Vrijdag 12 april overhandigde boer Jaap Roest uit Alphen aan den Rijn een Nieuwer- kerks Verpondings- ofwel grondbelasting- register uit 1738 aan de voorzitter van het streekarchief Midden-Holland, de Goudse wethouder Daphne Bergman. Het boek was achtergebleven in een nu antieke kast van de bestuurdersfamilie Uitbeijerse, waaraan hij verwant is. Dit geslacht vulde witte plekken ooit aan met schrijfoefenin gen en zelfs een paaslied met muziekno ten. Het oud-archief van Nieuwerkerkaan den IJssel bij de streekarchiefdienst bevatte al wel Verpondingsregisters, maar dit deel was achtergebleven en kende zo een over brengingstermijn van 275 jaar. Het register bevat niet alleen per eigenaar het te beta len bedrag in provinciale guldens, stuivers en penningen, maar ook als grondslag daarvan de grondhoeveelheid in morgen, hont en roede. Zowel in het Kadastermu seum als in het Belastingmuseum worden Verpondingsregisters als voorlopers van het Kadaster gezien. Adri den Boer Geo-lnfo 2013-5 21

Geo-Info | 2013 | | pagina 23