Wie is uw troonopvolger? Column Kees de Zeeuw Een tijdje geleden was ik in India om een zogenaamde keynote speech te geven op een conferentie. Ook werden presentaties gegeven door een Indiase minister en een paar belangrijke mensen van grote Amerikaanse geo-bedrijven. Als blijk van waardering werden we 's avonds uitgenodigd voor een diner bij de Indiase gastheer thuis. Tijdens dit etentje werd er over ongevaarlijke politieke ontwik kelingen gesproken, afgewisseld met serieuze geo-onderwerpen en af en toe een persoonlijke noot. De sfeer was amicaal en na verloop van tijd kwam het onderwerp senioriteit ter sprake. Dat ik nog een behoorlijke bos haar op mijn hoofd heb en de kleur nog verre van grijs is, was een opvallende afwijking in het sprekersgezelschap. Aanleiding vooreen interessant gesprek over het verschil tussen India, Nederland en Amerika. De Indiër gaf aan dat in India de maatschappelijke positie sterk gekoppeld is aan leeftijd. Een minister of directeur is bij voor keur de pensioengerechte leeftijd ver voorbij en de mening van de oudere medemens is van groot belang. Gelijk of ongelijk heb ben, is daarbij niet het belangrijkste criterium. De Amerikaan had een hele andere insteek.'The American dream'gaat over hard werken en creatief zijn. Een student met goede ideeën (denk aan Microsoft, Google en Facebook) kan het helemaal maken in Amerika. Leeftijd en ervaring zijn daarbij veel minder relevant. Dit is ook een reden waarom veel buitenlandse studenten in Amerika blijven hangen. In plaats van onder aan de maatschap pelijke ladder aan te sluiten in eigen land, kan er in Amerika meteen na de studie al 'gescoord'worden. Als gevolg daarvan was de Amerikaan optimistisch over de Amerikaanse innovatie kracht en concurrentiepositie in de wereld. 'And what about Holland?', was uiteraard de vraag.'Ik denk dat het er ergens tussen in zit', was mijn voorzichtige antwoord. Wij kijken naar leeftijd en professionele ervaring. En dat opti mum zit voor ons dan ergens in het midden. Neem nou onze nieuwe koning, zijn moment van troonopvolging is op die manier bepaald. De babyboomers (1945-1965) hebben het de afgelopen periode wel zo'n beetje voor het zeggen gehad, en langzaam verschuift dat naar de generatie X (1961-1980). De generaties Y (1981-2001) en Einstein (alles wat jonger is) moeten nog even wachten. (Voor exacte definities, zie Wikipe- dia). In onze professionele wereld vertalen we op die manier senioriteit vaak naar fris en fruitig, maar dan wel met minimaal 20 jaar relevante ervaring op het cv. Mijn aanwezigheid in India was daarmee voldoende gemotiveerd (ik ben een vroege gene ratie X-er), maar over de kwaliteit van senioriteit was daarmee eigenlijk niks gezegd. Wanneer ben je nou eigenlijk een goede senior? Ikdenkdat daarbij één aspect heel belangrijk is: de kunst van het begelei den van een junior. Vroeger heette dat een Meester-Gezel relatie. Het verwijzen naar een middeleeuws gebruik neemt natuurlijk risico's met zich mee (Balkenende's oproep voor een beetje VOC mentaliteit was ook niet zijn 'finest hour'), maar hopelijk begrijpt u mijn punt. Het zou een competentie van de senior professional moeten zijn, die we belangrijk vinden. Ook in onze geo-sector, met GIN als een gilde van vakbroeders. Dus als u zichzelf als een senior beschouwt in uw vak, zou u ook moeten kunnen aangeven welke jonge mensen u naar een hoger niveau brengt en meetrekt in uw kennis en ervaring. Als u dat helemaal niet doet, bent u gewoon geen goede senior. Ik spreek u er op aan, omdat ik denk dat het beter kan. Hoe vaak zien we bijvoorbeeld jonge onbekende professionals op het podium bij een GIN congres, waarbij op de achtergrond een senior collega zit te glimmen van trots? Volgens mij te weinig. Ondertussen nemen de jongeren het heft in eigen handen. Binnen Kadaster is'Jong Kadaster'opgericht en zelfs in inter nationaal verband proberen de'Young Surveyors'zich te groeperen en jonge professionals op de kaart te zetten. Maar hoeveel kans hebben zij, als de gevestigde orde ze niet op het podium helpt en kansen biedt? Ik merk dat in mijn eigen werk bij Kadaster International dit ook speelt. In internationale (advies)projecten wordt veelal om senioriteit gevraagd. Een zogenaamd 'zwaar cv'verhoogt de kansen op het verkrijgen van een opdracht. In de uitvoering van een project blijkt echter dat de senior die junioren weet mee te trekken, uiteindelijk meer impact heeft en betere resultaten boekt. Het is dus zaak, om ook in projecten constructies te bedenken waarin jonge of onervaren mensen de kans krijgen om zich te ontwikkelen met hulp van een senior-collega. Ik zie gelukkig ook professionals die aan het eind van hun loop baan wel heel 'senior opereren'. Jonge mensen worden bege leid, maar krijgen wel de verantwoordelijkheid en de credits. En inderdaad, ook krijgen ze de kans om fouten te maken en daar van te leren. Het Meester-Gezel principe in actie. Het leuke is bovendien dat u als senior waarschijnlijk minstens zoveel van een junior leert en daardoor een veel betere professional bent en blijft. Maar dat hoeft u natuurlijk aan niemand te vertellen. Met een beetje aandacht voor ons senior-gedrag kunnen we het volgens mij heel goed blijven doen ten opzichte van de Indiër en de Amerikaan. En moet u net als ik nog door tot uw 67-ste, dan wordt het misschien nog wel leuker ook, op dat laatste stukje van uw loopbaan met uw troonopvolger(s) in het zicht. Kees de Zeeuw, Directeur Kadaster International Geo-lnfo 2013-5 29

Geo-Info | 2013 | | pagina 31