GIN Noord bijeen over toepassen van Geo-informatie Verslag 2003^2013 Sieb Dijkstra GïN Op 4februari 2013 organiseerde de regio Noord van GIN een bijeenkomst bij ingenieursbureau Oranjewoud in Heerenveen met als thema "Toepassen van Geo-informatie". Er was grote belangstelling voor de bijeenkomst, ruim 70 deelnemers hadden zich aangemeld. Veiligheidsregio Cashewnoten Geo-lnformatie Nederland Cesar Blaauwgeers, lid van rayoncommis sie GIN Noord, heette de deelnemers wel kom, mede namens Oranjewoud. Na een korte presentatie over het werkgebied van Oranjewoud gaf Blaauwgeers het woord aan Wilco Stalknecht, GlS-maatwerkspeci- alist van het Kadaster. Stalknecht hield een inleiding over innovatieve toepassingen met Kadasterdata, zoals mobiele apps en niet te vergeten augmented reality. In dat verband liet hij toepassingen zien met 3D beelden van gebouwen, beeldherkenning bij het leggen van de kadastrale kaart over de luchtfoto en hoe bij KLIC-meldingen kabels en leidingen zichtbaar gemaakt kunnen worden. Deze mogelijkheden zijn toepasbaar achter een pc, maar ook met een smartphone. Ten aanzien van crowdsourcing demonstreerde hij het project, waarbij grenspaalhobbyisten (de crowd) informatie voor het Kadaster kunnen verzamelen. Het gaat dan over de grenspalen die de grens tussen Nederland en Duitsland markeren. De crowd krijgt een app met de coördinaten van de grens palen. Daarmee kunnen de mensen op zoek gaan naar de grenspalen. De locatie wordt bepaald via GPS of als er geen GPS op de smartphone is via GSM-triangulatie. Bij verstoring van de grenspaal kan men het Kadaster terugmelden, informeren, maar ook als de palen nog op de juiste plek staan en intact zijn, zo nodig kan een foto van de situatie toegevoegd worden. Op deze wijze draagt de crowd bij aan het actueel houden van de informatie over de grenspalen. De toepassing van zo'n app kan uiteraard in allerlei bedrijfspro cessen worden toegepast. Actualiseren van landschapselementen en TOP 10 zijn voorbeelden. Stalknecht gaf tenslotte nog een voorbeeld van buiten de kadastrale werkprocessen, waarbij een automonteur via een speciale 3D bril in de motorruimte precies kan zien welk onderdeel vervan gen moet worden. Na de presentatie van Stalknecht gaf Blaauwgeers het woord aan Marian Knol- lema en Roelart Smit van de veiligheids regio Groningen. Zij gaven aan wat er bij crisisbeheersing van een incident allemaal komt kijken. Doelstelling is dat de effecten van een crisis zoveel mogelijk beperkt worden. In dat verband is een goede samenwerking tussen de lokale verant woordelijke, de burgemeester, de brand weer, ambulance en politie, waarbij ieder in zijn verantwoordelijke rol blijft, van groot belang. Ze gaven aan dat netcentrisch werken het delen van alle beschikbare informatie met betrokken partijen belang rijk is. ledereen heeft dan op hetzelfde moment dezelfde informatie. Voordelen van deze wijze van werken zijn tijdswinst, eenduidige beeldvorming, betere oor deelsvorming, goede keuzes maken met als gevolg een betere besluitvorming. Aan de hand van de hoogwaterproblematiek in januari 2012 in Groningen gaven ze een nadere uitleg over hoe het één en ander is verlopen. Bij de crisis gebruikte men grootschalige en kleinschalige kaarten, hoogtekaarten (wat kan onder water lopen bij een dijkdoorbraak?), buienradar, BAG- informatie, de risicokaart, informatie van het waterschap en wat zijn de kwetsbare onderdelen in het gebied. De gebruikte materialen waren deels digitaal en deels analoog. Als in de toekomst alles digitaal beschikbaar is, via bijvoorbeeld PDOK, dan De toehoorders... ...en de sprekers Pieter Dokhoff, Marian KnoHema, Roelart Smit en Wilco Stalknecht. kan de informatie voorziening veel sneller plaatsvinden en kunnen de gevolgen van een eventuele dijkdoorbraak veel sneller aangepakt worden met als gevolg minder schade. Met het beschreven materiaal heeft men evacuatieplannen gemaakt voor het geval een dijk doorbreekt, maar ook een plan hoe mensen weer terug kunnen komen. We hebben een goed beeld gekre gen van wat er allemaal bij een calamiteit in een veiligheidsregio komt kijken. Na een voortreffelijke lunch die ons door Oranjewoud werd aangeboden kwam Pieter Dikhoff die bij Yacht actief is aan het woord. Hij was een aantal weken naarTan- zania geweest om boeren te helpen meer Geo-lnfo 2013-5 31

Geo-Info | 2013 | | pagina 33