Informatie Geen verslag van Regio West Kadastrale bijhouding: toveren met tijd ruimte GeoWeek 2013 geslaagd CEO Esri Nederland aanjager van het EZ-doorbraakproject Open geodata zicht te laten krijgen op de plaatsen waar cashewnotenbomen staan. Biologisch en duurzaam verbouwen van cashewnoten geeft een hoger inkomen dan indien dit niet het geval is. Je moet dan wel kun nen aantonen dat de teelt biologisch en duurzaam is. Aan de hand van een filmpje kregen we inzicht waar de bomen staan en hoe daar door de wildernis gekomen moet worden. Al snel kwam Dikhofftot de conclusie dat de velden waar de cashew notenbomen staan in kaart gebracht moesten worden. Via de werkwijze eerst observeren dan experimenteren, leren en implementeren heeft Dikhoff de boeren meegenomen, getraind en enthousiast gemaakt. Men heeft gebruik gemaakt van Quantum Gis een Open Source product. Deze GIS software is gratis beschikbaar en heeft een grote community die meehelpt aan de verder ontwikkeling en het oplos sen van problemen. Met een Garmin GPS ontvanger hebben de boeren de bomen in kaart gebracht en door de posities te combineren met Google Earth wordt alles inzichtelijk. Met een eenvoudige pc of laptop kan men al aan de gang. Verder hebben de boeren analoog, op papier, informatie over de bomen, de opbrengst, etc. Deze informatie wordt in een Excel-spreadsheet gezet. Door de GPS-informatie te combineren met de Excel-informatie kan men analyses gaan uitvoeren. De opbrengst van de velden kunnen geanalyseerd worden, waar komen de verschillen vandaan, wat is de invloed van grondsoortbemesting, weersinvloeden, etc. De boeren hebben de initiatieven van Dikhoff enthousiast opgepakt en hebben inmiddels meer GPS ontvangers aange schaft. Alle gegevens worden in Dropbox geplaatst. Op deze wijze kan Dikhoff nu hij weer in Nederland terug is, zien wat voor progressie gemaakt wordt. De presenta tie was een mooi voorbeeld hoe je met weinig financiële middelen toch een Gl-systeem kan opzetten. Sieb Dijkstra, GIN Noord Van de regiobijeenkomst West op 31 januari in Amsterdam zal geen ver slag meer volgen. Ook oproepen op Linkedln voor- en achteraf mochten niet baten.'Infographics en kaarten zijn niet meer weg te denken uit de nieuwsverslaggeving en vormen een belangrijk instrument in de onder zoeksjournalistiek.' Dat stond centraal. Redactie Bij het in Geo-lnfo 2013-1 gepubliceerde artikel 'Het kadaster ruimtelijk in stand gehouden'hoort een digitale bijlage, met daarin uitleg van de constructie van het getoonde 3D-model. Deze bijlage is als zip- bestand 'bijhouding GKP 3D.zip'te laden van: http://www.geo-info.nl/kennisbank&collectionld=i7693386%2opublic Als u dit bestand (bestaande uit meerdere deelbestanden) eerst uitpakt in één map, moet alles in principe naar behoren werken. Het verhaal begint met'Kadastrale bijhouding vs04.pdf! Komt u er niet uit, schroom dan niet contact op te nemen met ondergetekende. René van der Schans, r.vanderschans@hccnet.nl Ruim 3200 leerlingen zijn in de week van 22 t/m 26 april op expeditie geweest bij geografische bedrijven en instellingen. Foto's en verslagen van expedities staan online. Mark Herbold (CEO Esri Nederland en bestuurslid van GeoBusi- ness Nederland) is door minister Kamp van Economische Zaken benoemd tot aanjager van het doorbraakproject: "Open geodata als grondstof voor groei en innovatie". Het Kabinet heeft in het regeerakkoord afgesproken dat er tien publiek-private doorbraakprojecten komen. Doorbraakprojecten sluiten aan bij en versterken het ICT beleid zoals dit is vastgelegd in de Digitale Agenda. Deze projecten moeten zorgen voor min der regeldruk en meer efficiëntie, kwaliteit en maatschappelijke baten. De doorbraakprojecten worden geformuleerd in het High Level Overleg (HLO) Digitale Agenda. Ed Nijpels (voorzitter van GeoBusiness Nederland) is lid van het HLO. Het doorbraakproject "Open geodata" is één van de tien door braakprojecten met als doelstelling om met behulp van open data de belemmeringen voor het breed gebruik van ICT(-kennis) te doorbreken. Onderdeel van dit doorbraakproject is het Open Data Innovatie Netwerk (ODIN). Dit netwerk is gericht op het versnellen van het innovatieproces rondom open (geo-)data, onder meer door het organiseren van estafettebijeenkomsten. De eerste succesvolle publiek-private estafettebijeenkomst heeft eind februari 2013 plaatsgevonden met als thema "Agro-Food". De voorbereidingen zijn gestart voor een tweede estafettebijeenkomst eind juni 2013, met als thema "Water". www.geoweek.nl 32 Geo-lnfo 2013-5

Geo-Info | 2013 | | pagina 34