Een sociaal medium als databron Verslag van een experiment met Foursquare-data Sociale media herbergen een grote hoeveelheid geografische gegevens, maar makkelijk te gebruiken voor de liefhebber van geo-informatie zijn die gegevens niet. Toch is in een recent onderzoek geprobeerd geografische data van een sociaal medium (Foursquare) te gebruiken voor serieuze analyses op het gebied van geomarketing. Dit artikel doet verslag van dat onderzoek. Steeds meer data! Foursquare Frans Knibbe Als liefhebbers van geografische data leven we in een mooie tijd. Meer en meer data komen op het wereldwijde web beschikbaar en we kunnen die gegevens naar harten- lust combineren, analyseren en karteren. Sommige data zijn wel wat makkelijker te gebruiken dan andere. Data in het web komen uit verschillende bronnen. Zo zijn er overheden, op verschil lende bestuurlijke niveaus, die er langzaam aan van overtuigd raken dat het publieke belang gediend is bij het vrijgeven van data en datasets. Er zijn nijvere gemeenschappen van vrijwilligers die via het web samenwer ken om indrukwekkende datasets zoals OpenStreetMap of Wikipedia te maken. Er zijn onderzoeksinstituten die hun steentjes bijdragen aan de globale vooruitgang, door onderzoeksresultaten en meetgegevens te publiceren als open data. Er is het sensorweb, dat ons toegang geeft tot meetgegevens van vele soorten sensoren overal in ons zonnestelsel. En, niet te vergeten, we moeten ook de dappere individuen erkennen die zich opwerpen als globale weldoeners en ook hun best doen om het web met data te verrijken. En dan zijn er nog de sociale media. Over deze bron van data in het web gaat dit artikel. Sociale media als dataleverancier zijn een bijzonder geval. De overige dataleveranciers kunnen dan wel hun gegevens ter beschik king stellen uit welwillendheid tegenover de samenleving, bij sociale media spelen andere belangen de hoofdrol. Gegevens van sociale media worden soms (mondjesmaat) vrijgegeven, omdat de gebruikers er aan spraak op maken. De databases van sociale media worden immers gevuld door diezelfde gebruikers. Niet onterecht zijn er gebruikers die vinden dat ze daarom ook best data uit zo'n database mogen ophalen, al zijn het alleen hun eigen gegevens. Ook worden gegevens vrijgegeven als onder deel van de bedrijfsvoering van een sociaal medium. Om er geld mee te verdienen, dus. De verzamelde bijdragen van gebruikers kunnen een schat aan waardevolle informatie leveren aan grote bedrijven, die door slimme data-analyses hun marketing kunnen verbe teren. De sociale media, als eigenaren van de data, zijn zich daarvan bewust en willen de waarde kunnen verzilveren. Daarnaast kunnen gegevens selectief aan derden worden geleverd als directe steun voor het eigen merk. Door ontwikkelaars applicaties te laten bouwen, die iets doen met data, wordt het sociale medium versterkt. Hoe interessant de databases van sociale media ook mogen zijn, het is lastig om die data zomaar te gebruiken voor een willekeu rige toepassing die niet direct het belang van het medium dient. In het onderzoek waar van hier verslag wordt gedaan, is het toch geprobeerd, en wel met het sociale medium Foursquare. Zoals zoveel andere sociale media is Fours quare conceptueel simpel. Je hebt mensen, zoals gebruikelijk aangeduid als'gebruiker) en je hebt locaties (venues), die door mensen bezocht kunnen worden. Als je als gebruiker een locatie bezoekt, kan je een check-in doen: doorgeven aan Foursquare datje er bent, eventueel samen met een tekstje of een foto. Het aardige van Foursquare is dat het sociale medium zélf geografische data heeft. Van alle locaties zijn namelijk de coördinaten bekend. Het heeft ook een API (Application Programming Interface) die gebruikt kan worden om gegevens uit de database op te vragen. Die API is voornamelijk bedoeld voor ontwikkelaars van applicaties voor mobiele telefoons en heefteen aantal beperkingen. Zo zijn er limieten voor de hoeveelheid data die per uur kan worden opgevraagd. De vraag die door het onderzoek beant woord zou moeten worden, is of de gege vens die door Foursquare ter beschikking worden gesteld, bruikbaar zijn voor geomar keting. Zou het bestuderen van die gegevens ruimtelijke patronen aan het licht kunnen brengen? En zouden die patronen gebruikt kunnen worden om de relatie van een bedrijf of een bed rij ven sector met de marktte kun nen verbeteren? Marketing bestudeert de stroom van goederen en diensten van aanbieders naar afnemers, en probeert die stroom te optimaliseren. Binnen deze discipline richt geomarketing zich op ruimtelijke patro nen van de markt. Hierbij kan gedacht worden aan vestigingsplaatsanalyses en aan het regionaliseren van behoeften van (potentiële) afnemers. In geomarketing is een GIS een belangrijk werktuig. 4 Geo-lnfo 2013-5

Geo-Info | 2013 | | pagina 6